Ed Koch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ed Koch
Edward Koch at commissioning of USS Lake Champlain (CG-57) cropped.jpg
Data i miejsce urodzenia 12 grudnia 1924
Bronx, Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 1 lutego 2013
Manhattan, Nowy Jork
burmistrz Nowego Jorku
Okres od 1 stycznia 1978
do 31 grudnia 1989
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Abraham Beame
Następca David Dinkins
Ed Koch signature.png
Odznaczenia
World War II Victory Medal

Edward Irving "Ed" Koch (ur. 12 grudnia 1924 w Nowym Jorku, zm. 1 lutego 2013 tamże) − amerykański polityk, prawnik, komentator polityczny, krytyk filmowy, burmistrz Nowego Jorku od 1 stycznia 1978 do 31 grudnia 1989; w latach 1969-1977 zasiadał w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Był Amerykaninem pochodzenia żydowskiego, którego rodzice byli emigrantami z Polski[1][2][3].

Burmistrz Nowego Jorku[edytuj | edytuj kod]

Ed Koch pełnił funkcję burmistrza Nowego Jorku aż trzy kadencje - od 1 stycznia 1978 do 31 grudnia 1989. W tym czasie, dzięki zastosowaniu rygorystycznej polityki fiskalnej i ostrym cięciom budżetowym, udało mu się radykalnie zmniejszyć deficyt budżetowy metropolii. Nowy Jork odzyskał płynność finansową, ponadto w mieście ruszyły liczne inwestycje budowlane. Jednocześnie trzy kadencje Kocha na stanowisku burmistrza naznaczyły tarcia na tle etnicznym, przypadki korupcji odnotowane wśród wielu jego politycznych sprzymierzeńców, epidemia AIDS oraz wysoki poziom bezdomności i przestępczości. Krytycy zarzucali mu, że ratusz zareagował na powyższe problemy zbyt późno, jak również w niewystarczającym zakresie[4].

Działalność w Partii Demokratycznej[edytuj | edytuj kod]

Należał do Partii Demokratycznej, jakkolwiek był określany mianem DINO (demokratą tylko z nazwy)[5]. Postulował radykalną zmianę polityki Demokratów, której celem miała być walka z utratą wpływów tej partii przede wszystkim na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie jak sam wskazywał partia ta jest postrzegana jako partia afroamerykańskich wyborców, podczas gdy biali Amerykanie głosują w przytłaczającej większości na Republikanów. Był zwolennikiem zwrócenia się Partii Demokratycznej w kierunku centrolewicowym, podczas gdy jak powiedział - partia ta jest bądź wydaje się, że jest na pozycji radykalnie lewicowej[6]. Jednym z postulatów Kocha było odstąpienie Demokratów od popierania tzw. partial birth abortion (pol. aborcji przez częściowe urodzenie), zwanej także jako Intact dilation and extraction - procedury aborcyjnej stosowanej w zaawansowanej ciąży (powyżej 16 tygodnia)[6].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]