Eqrem Libohova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eqrem Libohova
Miejsce urodzenia Gjirokastra
Data śmierci 1948
Premier Albanii
Okres od 11 maja 1943
do 10 września 1943
Poprzednik Maliq Bushati
Następca Rexhep Mitrovica
Minister Spraw Zagranicznych Albanii
Okres od 9 stycznia 1936
do 2 kwietnia 1939
Poprzednik Fuat Asllani
Następca Mihal Sherko

Eqrem Libohova - (ur. 24 lutego 1882 w Gjirokastrze, zm. 1948 w Rzymie) – albański polityk i dyplomata, dwukrotny premier rządu albańskiego, syn Ali Neki Paszy, młodszy brat Myfita Libohovy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w Janinie i w liceum Galatasaray w Stambule. Ze Stambułu wyjechał do Brukseli, gdzie studiował w Akademii Wojskowej. W latach 1905-1908 służył w armii osmańskiej. Ze służby wojskowej przeszedł do administracji osmańskiej. Sprawował funkcję podprefekta na jednej z wysp Dodekanezu, prefekta Wlory, a wreszcie gubernatora Czamerii. W czasie I wojny bałkańskiej walczył przeciwko wojskom greckim w rejonie Janiny.

W latach 1914-1915 był adiutantem księcia Wilhelma Wieda, w stopniu majora, razem z którym opuścił Albanię po wybuchu wojny[1]. Okres pierwszej wojny światowej spędził głównie na Korfu, współpracując z Esadem paszą Toptanim. Po jej zakończeniu powrócił do Albanii i w 1922 wyjechał do Rzymu by kierować tam poselstwem albańskim. W 1931 towarzyszył królowi Zogowi w czasie pobytu w Operze Wiedeńskiej, kiedy ten był celem zamachu. Sam został postrzelony przez zamachowców.

W latach 1934-1936 był ministrem Albanii we Francji, akredytowanym także w Belgii[1]. Jako rzecznik bliskiej współpracy z Włochami w latach 1936-1939 kierował resortem spraw zagranicznych. W tym czasie należał do ścisłego kierownictwa Albańskiej Partii Faszystowskiej. W styczniu 1943, po dymisji rządu Mustafy Kruji strona włoska zwróciła się do Libohovy, aby ten jako wpływowy właściciel ziemski stanął na czele rządu. Jego gabinet przetrwał zaledwie trzy tygodnie. W 1943 po kapitulacji Włoch był zwolennikiem współpracy z Niemcami, na zasadach "ograniczonego zaufania". W 1944 wyjechał z kraju i do końca życia pozostał we Włoszech.

W życiu prywatnym był żonaty (żona Fezilet z d. Vlora), miał dwoje dzieci (Ballkiz i Shenisha).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]