Eqrem Libohova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eqrem Libohova
Data śmierci 1948
Premier Albanii
Okres od 11 maja 1943
do 10 września 1943
Poprzednik Maliq Bushati
Następca Rexhep Mitrovica
Minister Spraw Zagranicznych Albanii
Okres od 9 stycznia 1936
do 2 kwietnia 1939
Poprzednik Fuat Asllani
Następca Mihal Sherko

Eqrem Libohova - (ur. 24 lutego 1882 w Gjirokastrze, zm. 1948 w Rzymie) – albański polityk i dyplomata, dwukrotny premier rządu albańskiego, syn Ali Neki Paszy, młodszy brat Myfita Libohovy.

Kształcił się w Janinie i w liceum Galatasaray w Stambule. Ze Stambułu wyjechał do Brukseli, gdzie studiował w Akademii Wojskowej. W latach 1905-1908 służył w armii osmańskiej. Ze służby wojskowej przeszedł do administracji osmańskiej. Sprawował funkcję podprefekta na jednej z wysp Dodekanezu, prefekta Wlory, a wreszcie gubernatora Czamerii. W czasie I wojny bałkańskiej walczył przeciwko wojskom greckim w rejonie Janiny.

W latach 1914-1915 był adiutantem księcia Wilhelma Wieda, w stopniu majora. Okres pierwszej wojny światowej spędził głównie na Korfu, współpracując z Esadem paszą Toptanim. Po jej zakończeniu powrócił do Albanii i w 1922 wyjechał do Rzymu by kierować tam poselstwem albańskim. W 1931 towarzyszył królowi Zogowi w czasie pobytu w Operze Wiedeńskiej, kiedy ten był celem zamachu. Sam został postrzelony przez zamachowców.

Jako rzecznik bliskiej współpracy z Włochami w latach 1936-1939 kierował resortem spraw zagranicznych. W tym czasie należał do ścisłego kierownictwa Albańskiej Partii Faszystowskiej. W styczniu 1943, po dymisji rządu Mustafy Kruji strona włoska zwróciła się do Libohovy, aby ten jako wpływowy właściciel ziemski stanął na czele rządu. Jego gabinet przetrwał zaledwie trzy tygodnie. W 1943 po kapitulacji Włoch był zwolennikiem współpracy z Niemcami, na zasadach "ograniczonego zaufania". W 1944 wyjechał z kraju i do końca życia pozostał we Włoszech.

W życiu prywatnym był żonaty (żona Fezilet z d. Vlora), miał dwoje dzieci (Ballkiz i Shenisha).

Bibliografia[edytuj]