Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Siedziba

Warszawa

Data założenia

2013

Rodzaj stowarzyszenia

fundacja

Prezes zarządu

Jerzy Kwaśniewski

Nr rejestru

0000473488

Data rejestracji

14 sierpnia 2013

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris”
Ziemia52°14′11″N 21°00′22″E/52,236312 21,006187
Strona internetowa

Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris – polska fundacja ultrakonserwatywna(inne języki)[1][2][3] z siedzibą w Warszawie utworzona w 2013 r. przez Fundację Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi. Stawia ona sobie za cel „badania nad kulturą prawną i duchowym dziedzictwem, w którym jest zakorzeniona kultura polska oraz propagowanie ich w życiu publicznym i systemie prawnym”[4]. Ordo Iuris zalicza się do grup interesu artykułujących postulaty Kościoła katolickiego[5]. Jest powiązana z brazylijską organizacją pozarządową Tradycja, Rodzina i Własność (TFP), działającą w wielu krajach świata[6][7][8][9][10][11][12][13]. W 2018 roku zadeklarowała swój budżet w wysokości ponad 1,03 miliona euro, w całości z darowizn[14]. Natomiast w 2019 roku organizacja otrzymała w formie darowizn kwotę ponad 6,34 milionów złotych[15].

Cele i ich realizacja[edytuj | edytuj kod]

Fundacja prowadzi działalność akademicką i ekspercką, angażuje się w postępowania związane ze stosowaniem prawa. Zajmuje się także „formacją młodych prawników”. Podejmuje się przekazywania społeczeństwu informacji o przeobrażeniach we współczesnej kulturze prawnej[16]. Wspiera inicjatywy właściwe dla ruchu antyaborcyjnego[17][18].

Z organizacją współpracują adwokaci, radcy prawni, oraz aplikanci adwokaccy, reprezentując klientów w sprawach sądowych cywilnych, karnych, rodzinnych, wykroczeniowych, pracowniczych oraz administracyjnych[19]. Pracownicy organizacji działają w zakresie spraw konstytucyjnych, funkcjonalności systemowych, oraz opracowują także propozycje aktów prawnych[20].

Najbardziej znaną inicjatywą Ordo Iuris było opracowanie i promowanie projektu ustawy „Stop aborcji”, przewidującej całkowity zakaz aborcji w Polsce. Miała ona wprowadzić bezwzględny zakaz przerywania ciąży i odpowiedzialność karną dla każdego, włącznie z matką, kto jest zaangażowany w czynności związane z aborcją. 6 października 2016 roku Sejm większością głosów odrzucił projekt przewidujący całkowity zakaz aborcji w Polsce. Za odrzuceniem głosowało 352 posłów, przeciw 5, a 18 wstrzymało się od głosu. W trakcie dyskusji przed głosowaniem Joanna Banasiuk z Ordo Iuris zgłosiła autopoprawkę, której celem było wykreślenie tzw. karalności matek. Autopoprawka ze względów formalnych nie została przyjęta. Wcześniejsze prace Sejmu nad treścią projektu, zaostrzającego prawo były powodem ogólnopolskich demonstracji przeciwników projektu[21][22][23][17][24].

Kolejną inicjatywą był pakiet „Za życiem”[25]. W Sejmie RP VII kadencji współpracował z klubem partii Prawo i Sprawiedliwość w kontekście prac nad projektami ustaw Platformy Obywatelskiej dotyczącymi zapłodnienia in vitro, uzgodnienia tożsamości płciowej oraz mowy nienawiści[17][26].

W 2016 roku Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powołała do życia zespół dziewięciu ekspertów, mający za zadanie opracowanie koncepcji zmian ustaw w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Szefem gremium oraz jego członkiem został Jerzy Kwaśniewski, ówczesny prezes fundacji. 31 grudnia 2018 roku projekt zmian jaki zaproponowali eksperci, został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt wywołał wiele kontrowersji, których efektem była dymisja Elżbiety Bojanowskiej. Wśród kontrowersyjnych zapisów znalazł się między innymi ten, który zakładał, iż sprawcą przemocy w rodzinie nie jest osoba, która dopuściła się jej jednorazowo[27][28].

Przedstawiciel Fundacji w osobie Tymoteusza Zycha (który jesienią 2021 odszedł z zarządu Ordo Iuris z powodu skandalu obyczajowego[29]) został w styczniu 2018 członkiem Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego[30].

14 maja 2020 Fundacja w sprawie przeciwko Marcie Lempart uzyskała zabezpieczenie sądowe, które zakazywało jej rozpowszechniania informacji, że Fundacja Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris jest opłacanymi przez Kreml fundamentalistami[31]. Zakaz ten stał się pretekstem do akcji pisania komentarzy o zakazie rozpowszechniania informacji, że Ordo Iuris to opłacani przez Kreml fundamentaliści[32].

Kierownictwo i działacze[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Działacze Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Pierwszym prezesem Ordo Iuris był Aleksander Stępkowski. Funkcję tę pełnił także w latach 2016–2017. W listopadzie 2017 prezesem został adwokat Jerzy Kwaśniewski[17]. Do grona działaczy i współpracowników należą m.in. Filip Ciepły[33], Kaja Godek, Paweł Jabłoński[34], Krzysztof Wiak[35].

29 października 2021 r. skład Zarządu Ordo Iuris zmienił się i poszerzył się o nowych członków: Funkcję Wiceprezesa ds. Członkowskich objęła Monika Leszczyńska, od 2015 roku związana z Instytutem Ordo Iuris; członkiem Zarządu została również adw. Magdalena Majkowska, od 2016 roku współpracująca z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris; do Zarządu przystąpił również adw. Rafał Dorosiński, współpracujący z Instytutem Ordo Iuris od 2014 roku oraz Łukasz Bernaciński, dyrektor Centrum Analiz Ordo Iuris oraz doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa[36].

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Ordo Iuris przygotowało Samorządową Kartę Praw Rodzin z zapisami, które wg wielu osób wprost lub pośrednio stygmatyzują i wykluczają osoby LGBT oraz ich rodziny[37][38][39][40]. Organizacje samorządowe, które przyjęły ten dokument lub podobne deklaracje są nazywane przez niektóre środowiska „strefami wolnymi od ideologii LGBT”. Karta spotkała się z krytyką również dlatego, że utrudnia pracę organizacji działających przeciw przemocy w rodzinie[41] oraz samotnych rodziców[42].

Organizacja bierze też udział w ograniczeniu zajęć w szkołach mających na celu przeciwdziałanie dyskryminacji, nauce o antykoncepcji i przeciwdziałaniu chorób przenoszonych drogą płciową[43]. Krytycy takich działań sugerują, że to naraża dzieci na przedwczesne ciąże, powołując się na badania wskazujące, że edukacja seksualna pomaga zmniejszyć liczbę ciąż wśród nastolatek, zachorowania na infekcje przenoszone drogą płciową, homofobię i liczbę przestępstw na tle seksualnym[44][45]. Ordo Iuris wydaje publikacje zawierające informacje na temat edukacji seksualnej powołując się na niepotwierdzone dane[46].

W 2020 Fundacja zajęła się ochroną dóbr osobistych Ewy Budzyńskiej oskarżonej o zachowania homofobiczne[47].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie im. ks. Piotra Skargi oraz TFP[edytuj | edytuj kod]

Fundacja powiązana jest z brazylijską organizacją pozarządową świeckich katolików Tradycja, Rodzina i Własność (TFP), która często określana jest mianem sekty[12][7]. Konferencja Episkopatu Brazylii wydała w 1985 dokument w którym biskupi Brazylii przestrzegali przez zapisywaniem się i współpracą z TFP, która niezwiązana jest z brazylijskim Kościołem i papieżem, i która otacza kultem religijnym swojego założyciela[8][48]. Ordo Iuris zostało założone przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, które z kolei zostało założone przez jednego z globalnych liderów TFP Caio Xavier Da Silveira. Stowarzyszenie im. ks. Piotra Skargi oraz TFP oskarżane są o związki z Rosją[49].

Oskarżenia o związki z Rosją[edytuj | edytuj kod]

Według Tomasza Piątka major Służb Bezpieczeństwa Bogdan Ciesiółka w czasach PRL pomagał Sławomirowi Olejniczakowi, który jest założycielem Ordo Iuris oraz prezesem Stowarzyszenia im. Piotra Skargi, oraz jego ojcu wyjeżdżać za granicę. Ciesiółka był zastępcą szefa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych (w Krotoszynie) do spraw Służby Bezpieczeństwa i „od początku pracy w Służbie Bezpieczeństwa realizował zadania pionu IV”, czyli zajmował się walką z Kościołem katolickim. Olejniczakowie we wnioskach o pozwolenie na wyjazd do Wielkiej Brytanii za powód podawali zaproszenie ze strony ciotki Sławomira Olejniczaka. Z akt IPN wynika, że ciotka Olejniczaka nazywa się Urszula Butterfield i prowadziła w Londynie restaurację. Do Polski wróciła w 2008 roku. W 2013 r. została skarbniczką zarządu Komitetu Terenowego partii Prawo i Sprawiedliwość. W 2017 podpisała się pod „Apelem o potępienie Obywateli RP” oraz petycją o utrzymanie Antoniego Macierewicza na stanowisku ministra obrony narodowej. W Wielkiej Brytanii zaprzyjaźniła się ze skrajnie homofobicznym księdzem. Według Piątka dziwne jest, aby funkcjonariusz SB takiej rangi zajmował się wydawaniem pozwoleń na wyjazd tym bardziej, że miał od tego wielu podwładnych. Piątek po próbie kontaktu z Ciesiółką otrzymał odpowiedź, aby „nie drążyć sprawy”[50].

W 2013 r. Fundacja Ordo Iuris, wraz z sześcioma innymi organizacjami z Polski (w tym Stowarzyszenie im. ks. Piotra Skargi), podpisała się pod listą poparcia dla rosyjskiej ustawy o zakazie propagandy homoseksualizmu(inne języki)[51]. Ordo Iuris współpracuje także z Światowym Kongresem Rodzin(inne języki), założonym przez rosyjskiego oligarchę i byłego prezesa Kolei Rosyjskich Władimira Jakunina(inne języki)[49].

Proces o zniesławienie[edytuj | edytuj kod]

Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zwróciła uwagę na to, że projektu ustawy Stop pedofilii (zakazujący edukacji seksualnej w szkołach) autorstwa Ordo Iuris może utrudniać zapobieganiu przemocy seksualnej, gdyż jak pisało Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, „edukacja seksualna jest podstawowym działaniem zmniejszającym prawdopodobieństwo stania się zarówno ofiarą, jak i sprawcą przemocy seksualnej”[52]. Na swoim twitterze użyła sformułowania „opłacanymi przez Kreml fundamentalistami z Ordo Iuris”[53], które wywołało oburzenie tej organizacji. Prawnicy Ordo Iuris pozwali feministyczną liderkę za „naruszenie dóbr osobistych”. Na ich wniosek na czas procesu sąd zabronił jej stosowania tego określenia[54] Aprobatę wobec wyroku wyraził powiązany z tą organizacją portal Polonia Christiana: „Instytut Ordo Iuris wygrał pierwszą bitwę w wojnie o swoje dobre imię”[55].

Przesłuchanie studentów[edytuj | edytuj kod]

Studenci z Koła Naukowego Socjologii zwrócili uwagę władzom uczelnianym na nieprawidłowości w zajęciach dr Budzyńskiej (poglądy homofobiczne, dyskryminację wyznaniową, wypowiedzi krytyczne wobec wyborów życiowych kobiet dotyczących m.in. przerywania ciąży oraz przekazywanie informacji niezgodnych ze współczesną wiedzą naukową), w rezultacie rozpoczęto postępowanie dyscyplinarne wobec wykładowczyni. Jednak w tej sprawie zainterweniowali prawnicy Ordo Iuris i złożyli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez studentów UŚ. Studenci byli przesłuchiwani przez katowicką policję przy współudziale prawnika z Ordo Iuris. Zgodnie z relacjami studentów, byli oni źle traktowali, zastraszani, uciszani, przesłuchiwani bez pełnomocników. Wątpliwości wzbudziło również zadawanie pytań przez prawnika z Ordo Iuris podczas wielogodzinnych przesłuchań[56]. Oficjalnie studentów nie poinformowano z jakiego powodu każe im się zeznawać. Wiedzą tylko, że ma to związek ze skargą, którą studenci złożyli do władz uczelni na dr Ewę Budzyńską. Pomoc prawną zaoferowali studentom prawnicy związani z Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych[57]. Pojawiają się również głosy, że przesłuchania studentów na UŚ to rażące naruszenie autonomii uczelni[58]. Oświadczenie w tej sprawie wydały prezydia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wyrażając „głębokie zaniepokojenie i sprzeciw wobec bezprecedensowej ingerencji organów ścigania w sprawy, których rozstrzyganie należy do autonomicznych obowiązków uczelni” oraz „bezprzykładną próbą wywarcia na te osoby [przesłuchiwanych studentów UŚ] presji psychicznej, poprzez odebranie im poczucia bezpieczeństwa”[59]. Zaniepokojenie całą sytuacją wyraził również Uniwersytet Śląski, a studentów czekają kolejne przesłuchania tym razem przy obecności również ich prawników[60].

Zwrot "opłacani przez Kreml fundamentaliści"[edytuj | edytuj kod]

Krytyki Ordo Iuris podjął się również portal oko.press. Przypomnieli, że Ordo Iuris walczyło także o cofnięcie prawa do uzgodnienia płci i miało swój udział w nagonce na osoby LGBT, a w opracowanym przez Instytut w 2018 projekcie zmian ustaw w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie znalazł się pomysł, by nie uznawać za sprawcę przemocy osoby, która dopuściła się jej jednorazowo[61]. Odnosząc się do zakazu rozpowszechniania informacji o tym, że Ordo Iuris są fundamentalistami opłacanymi przez Kreml, oko.press wskazało obszary współpracy Ordo Iuris z Kremlem, m.in. Ordo Iuris współpracuje z Agendą Europa, międzynarodową siecią konserwatywnych fundamentalistów chrześcijańskich, dążącą m.in. do zakazu antykoncepcji i zwalczającą edukację seksualną. Z kolei Europejskie Forum Parlamentarne ds. Ludności i Rozwoju w Brukseli pisało w swoim raporcie o związkach Ordo Iuris z Agendą Europa. Przez nią zaś – z rosyjskim oligarchą i bliskim współpracownikiem Putina Konstantinem Małofiejewem[52][62].

Strategie manipulacji[edytuj | edytuj kod]

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, czyli nieformalna inicjatywa zrzeszającej 92 organizacje pozarządowe i grupy nieformalne działające na rzecz praw kobiet, opublikowała 27 lutego 2020 raport zawierający 150 stron analizy metod, strategii i powiązań konserwatywnej katolickiej organizacji Ordo Iuris. Podane są w nim między innymi strategie manipulacji takie jak strategia odwrócenia, przejęcia, oczerniania, manipulacji językiem[63].

Afera obyczajowa[edytuj | edytuj kod]

W 2021 ukazały się publikacje o pozamałżeńskim romansie między Karoliną Pawłowską i Tymoteuszem Zychem[64]. Organizacja została oskarżona o hipokryzję jako organizacją która sama chciała zdelegalizować rozwody[65]. Wkrótce po tych doniesieniach organizacja ogłosiła problemy finansowe[66].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Ordo Iuris wydaje własne publikacje, od początku działalności organizacji ukazały się:

Lista publikacji
Lp. Tytuł Wydawnictwo Redakcja naukowa Recenzenci ISBN
1. Protection of Human Life in Its Early Stage. Intellecutal Foundations and Legal Means[67] Peter Lang Edition Aleksander Stępkowski Prof. dr hab. Hubert Izdebski
Prof. dr hab. Andrzej Zoll
ISBN 978-3-631-64227-6
2. Odpowiedzialność karna artysty za obrazę uczuć religijnych[68] Ordo Iuris Filip Ciepły Prof. dr hab. Edward Skrętowicz ISBN 978-83-940214-0-5
3. Czy Polska powinna ratyfikować Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej? I Raport Instytutu Ordo Iuris[69] Ordo Iuris Joanna Banasiuk
4. Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska? II Raport Instytutu Ordo Iuris[70] Ordo Iuris Tymoteusz Zych
Olaf Szczypiński
Karolina Dobrowolska
Prof. UŁ dr hab. Piotr Szukalski ISBN 978-83-940214-1-2
5. Pozycja biegłego w polskim systemie prawnym[71] Ordo Iuris Bartosz Lewandowski Prof. dr hab. Ewa Gruza
Prof. dr hab. Piotr Kruszyński
ISBN 978-83-940214-4-3
6. State of Democracy, Human Rights and the Rule of Law in Poland[72] Ordo Iuris Joanna Banasiuk
Tymoteusz Zych
Stephen Baskerville, Ph.D.

David Forte Ph.D.

ISBN 978-83-940214-3-6
7. Persecution of Chrisitans. Time to React to Genocide[73] Ordo Iuris Joanna Banasiuk
Aleksander Stępkowski
Prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz
Prof. UW dr hab. Katarzyna Myszona-Kostrzewa
ISBN 978-83-940214-5-0
8. Obywatele dla demokracji. Ocena prawidłowości alokacji środków Mechanizmu Finansowego EOG (tzw. „funduszy norweskich”) przez Fundację im. Stefana Batorego oraz opis postulowanych zmian obecnego modelu[74] Ordo Iuris Paweł Jabłoński
Marcin Olszówka
Tymoteusz Zych
Szymon Dziubicki
ISBN 978-83-940214-6-7
9. Perinatalna opieka hospicyjna: wizja, działania oraz wyzwania[75] Ordo Iuris Błażej Kmieciak
Zofia Szafrańska-Czajka
Prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska

Prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan

ISBN 978-83-940214-2-9
10. Prawa Poczętego Pacjenta: Perspektywa Interdyscyplinarna, Teoria i Praktyka[76] Ordo Iuris Błażej Kmieciak Prof. dr hab. n. med. Marian Gabryś
Prof. dr hab. Teresa Mróz
ISBN 978-83-940214-7-4
11. Opieka nad dziećmi do 3. roku życia w Polsce i na świecie[77] Ordo Iuris Tymoteusz Zych
Anna Świerzewska
Magdalena Olek
Janusz Roszkiewicz
Prof. UE dr hab. Marek Kośny
Dr Małgorzata Pawlus
ISBN 978-83-940214-8-1
12. Jak realizować Samorządową Kartę Praw Rodzin?[78] Ordo Iuris dr Tymoteusz Zych

Adw. Rafał Dorosiński

Filip Furman

Prof. Michał Michalski ISBN 978-83-957763-3-5
13. W służbie chorym i potrzebującym. Poradnik dla kapelanów służby zdrowia[79] Ordo Iuris Łukasz Bernaciński

Filip Furman Weronika Przebierała

Radosław Kacprzak

Bartosz Zalewski

ISBN 978-83-959177-7-6 (oprawa miękka)

ISBN 978-83-959177-6-9 (PDF)

14. Dlaczego Polska powinna wypowiedzieć Konwencję Stambulską?[80] Ordo Iuris Karolina Pawłowska

Tymoteusz Zych

Paweł Czubik

Anna Łabno

ISBN 978-83-959177-8-3 (PDF)

ISBN 978-83-959177-9-0 (oprawa miękka)

15. Równouprawnienie czy uniformizacja?[81] Ordo Iuris Magdalena Olek

Karolina Pawłowska

dr Tymoteusz Zych

Dr. Hab., prof. UAM Michał Michalski

Dr. Hab., prof. UŁ Marek Rosiak

ISBN 978-83-957763-4-2
16. Praworządność proceduralna w Parlamencie Europejskim[82] Fundacja Ośrodek Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego Tymoteusz Zych
Konrad Dyda
Piotr Mikusek
Bohdan Pretkiel
Bartosz Zalewski
dr Marcin Olszówka
dr Filip Ludwin
ISBN 978-83-951423-2-1
Broszury
Lp. Tytuł Wydawca Redakcja naukowa
1. Kiedy zaczyna się życie ludzkie? Perspektywa naukowa The Westchester Institute for Ethics & The Human Person
Ordo Iuris
Maureen L. Condic
2. Dlaczego nie należy ratyfikować konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej[83] Ordo Iuris Joanna Banasiuk
3. Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?[70] Ordo Iuris Tymoteusz Zych
Karolina Dobrowolska
Olaf Szczypiński
4. Równa ochrona prawna dla każdego dziecka zarówno przed, jak i po urodzeniu[84] Ordo Iuris Katarzyna Jusińska
Jerzy Kwaśniewski
Karolina Pawłowska
Olaf Szczypiński
Karina Walinowicz
Tymoteusz Zych
5. State of Democracy, Human Rights and the Rule of Law in Poland. Recent Developments. Executive Summary Ordo Iuris Joanna Banasiuk
Tymoteusz Zych
6. Persecution of Christians. Time to React to Genocide. Streszczenie raportu Ordo Iuris Aleksander Stępkowski
Joanna Banasiuk
7. Klauzula sumienia dla farmaceutów[85] Ordo Iuris
8. To może zniszczyć Twoją firmę! Nowe zagrożenia dla przedsiębiorców[86] Ordo Iuris Bartosz Zalewski
9. Lista najważniejszych ograniczeń wolności akademickiej w Polsce[87] Ordo Iuris Marcin Olszówka
10. Dzieciństwo wolne od pornografii[88] Ordo Iuris Rafał Dorosiński
Nikodem Bernaciak
Marta Kowalczyk
Kamil Niesiołowski
Janusz Roszkiewicz
11. Finansowanie warszawskich organizacji LGBT[89] Ordo Iuris Marta Kowalczyk
Gabriela Szewczuk
12. Prawne aspekty dopuszczalności prezentowania fotografii człowieka w prenatalnym okresie rozwoju pozbawionego życia w wyniku aborcji. Wystawy pro-life w świetle orzecznictwa sądów powszechnych[90] Ordo Iuris Bartosz Lewandowski
Magdalena Majkowska
Małgorzata Wadoń
13. Children’s rights pitted against children? The legal framework and practice of Barnevernet Functioning in the perspective of international legal standards[91] Ordo Iuris Tymoteusz Zych
Jerzy Kwaśniewski
Bartosz Zalewski
Konrad Dyda
Katarzyna Nienałtowska
Agata Tarnacka
14. Zapłodnienie in vitro: wątpliwości, pytania, zastrzeżenia[92] Ordo Iuris Rafał Dorosiński
Nikodem Bernaciak
Marta Kowalczyk
Gabriela Szewczuk
15. W kierunku prawa przyjaznego rodzinie. Propozycje rozwiązań z zakresu polityki rodzinnej, w tym założenia i projekty ustaw[93] Ordo Iuris Tymoteusz Zych
Bartosz Zalewski
Nikodem Bernaciak
Łukasz Bernaciński
Rafał Dorosiński
Konrad Dyda
Marta Kowalczyk
Karolina Pawłowska
Gabriela Szewczuk
16. W obronie praw obywatelskich czy ideologii? Podsumowanie kadencji Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich 2015-2020[94] Ordo Iuris Tymoteusz Zych
Bartosz Zalewski
Łukasz Bernaciński
Tomasz Chudzinski
Konrad Dyda
Marta Kowalczyk
Gabriela Szewczuk

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Lidia Kurasinska, This ultra-conservative institute has infiltrated the Polish state, on a relentless quest to ban abortion, openDemocracy, 30 lipca 2018 [dostęp 2023-09-03] (ang.).
 2. Amanda Coakley, The Mysterious Lawyers Trying to Create Europe’s Most Ultra-Conservative State, Vice, 28 września 2021 [dostęp 2023-09-03] (ang.).
 3. ANNA MIERZYŃSKA, Ordo Iuris buduje ultrakonserwatywne imperium. Z wpływami daleko poza Polskę, oko.press, 5 lipca 2020 [dostęp 2023-09-03] (pol.).
 4. Statut Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, ordoiuris.pl [dostęp 2017-11-30].
 5. K. Kowalczyk, Typologia grup interesu artykułujących postulaty Kościoła katolickiego w Polsce, „Przegląd Politologiczny”, 2, 2017, s. 186.
 6. ORDO IURIS, humanistfederation.eu [dostęp 2020-03-12] (ang.).
 7. a b Ordo Iuris – obrońcy życia, przed którymi ostrzega nawet Kościół, newsweek.pl, 28 marca 2017 [dostęp 2020-03-12].
 8. a b Tomasz Piątek, Ordo Iuris i brazylijska sekta. Kim są obrońcy życia od samego poczęcia, wyborcza.pl, 27 marca 2017 [dostęp 2020-03-12].
 9. Natalia Waloch, Klementyna Suchanow: Fundamentaliści polują na kobiety. Strategię działania w Europie wypracowują na tajnych spotkaniach, wysokieobcasy.pl, 7 marca 2020 [dostęp 2020-03-12].
 10. Klementyna Suchanow, Rafalska i Ordo Iuris „naprawiają” polskie rodziny według wzorca z Kremla, oko.press, 12 stycznia 2019 [dostęp 2020-03-12].
 11. Anna Dryjańska: „To jest wojna!”. Dziennikarka przeprowadziła śledztwo, pokazała prawdziwą siłę Ordo Iuris. natemat.pl, 2020-03-07. [dostęp 2020-03-12].
 12. a b Ordo Iuris i brazylijska sekta. Suchanow o globalnej sieci powiązań: „To już nie są pojedyncze akty szaleństwa”. tokfm.pl, 2020-02-26. [dostęp 2020-03-12].
 13. Karolina Zbytniewska: Polish activist: Nothing is right about women’s rights in Poland. euroactiv.com, 2018-04-05. [dostęp 2020-03-12]. (ang.).
 14. Rejestr grup interesu – Wyszukiwanie w rejestrze, ec.europa.eu [dostęp 2020-09-25] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-25].
 15. Sylwester Ruszkiewicz, Wiemy, ile Ordo Iuris otrzymało pieniędzy z darowizn. Największa kwota w historii, wiadomosci.wp.pl, 27 lipca 2020 [dostęp 2020-09-25] (pol.).
 16. Kim jesteśmy?, ordoiuris.pl [dostęp 2017-11-30].
 17. a b c d Są nazywani intelektualnym i prawnym zapleczem PiS-u. Ich prezesem został właśnie współtwórca projektu „Stop Aborcji”, newsweek.pl, 30 listopada 2017 [dostęp 2017-11-30].
 18. Za projektem zakazu aborcji stoi grupa konserwatywnych prawników. Kim są ludzie z Ordo Iuris?. gazeta.pl. [dostęp 2017-11-30].
 19. Interwencje prawne. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-22].
 20. Analizy. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-22].
 21. PiS przestraszyło się wściekłości kobiet z powodu zakazu aborcji. Pracuje nad mniej radykalnym projektem. newsweek.pl. [dostęp 2019-02-21].
 22. Sejm odrzucił projekt wprowadzający całkowity zakaz aborcji. Kaczyński zdyscyplinował swoich posłów. PiS od projektu Ordo Iuris zaczął się odcinać już we wtorek.. polityka.pl. [dostęp 2019-02-21].
 23. „Ideologia bierze górę nad prawem”. Ordo Iuris – kim są?. tvn24.pl. [dostęp 2019-02-21].
 24. Projekt „Stop Aborcji” – pytania i odpowiedzi. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-22].
 25. Za życiem. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-22].
 26. Wszyscy ludzie Ordo Iuris. Prawnicy bronią Chazana i konserwatywnej moralności. gazetaprawna.pl, 15 października 2016. [dostęp 2017-11-30].
 27. Dymisja za kontrowersyjny projekt. Elżbieta Bojanowska odwołana. [w:] rmf.fm [on-line]. 9 stycznia 2019. [dostęp 2019-01-20].
 28. Eksperci od ustawy antyprzemocowej: Ordo Iuris i urzędnik z Zakopanego. [w:] rp.fm [on-line]. 20 lutego 2019. [dostęp 2019-04-20].
 29. Skandal obyczajowy szkodzi wizerunkowi Ordo Iuis? "Problem z wiarygodnością", Wirtualnemedia.pl.
 30. Znamy pozarządowych członków Rady Narodowego Instytutu Wolności. ngo.pl, 30 stycznia 2018. [dostęp 2018-03-05].
 31. Magdalena Nałęcz: Marta Lempart z zakazem wypowiedzi ws. Ordo Iuris. Róża Thun: „Boję się”. wp.pl, 29 maja 2020. [dostęp 2020-05-30].
 32. Katarzyna Gurmińska WPROST.pl, Działaczka pozwana przez Ordo Iuris. Nie może mówić, że to „opłacani przez Kreml fundamentaliści”, Wprost, 29 maja 2020 [dostęp 2020-07-03] (pol.).
 33. Ordo Iuris lubi cień. Nieprzejrzysta działalność znanej fundacji antyaborcyjnej i antygenderowej. wyborcza.pl, 9 września 2016. [dostęp 2018-08-16].
 34. Paweł Jabłoński nowym wiceministrem spraw zagranicznych. 300gospodarka.pl, 27 listopada 2019. [dostęp 2019-12-30].
 35. Mariusz Jałoszewski: Nowy Sąd Najwyższy z przechyłem na prawo. Są założyciel Ordo Iuris i Kawaler Rycerskiego Zakonu Grobu Bożego. oko.press, 27 sierpnia 2018. [dostęp 2018-08-28].
 36. Zarząd Ordo Iuris poszerza się o nowych członków | Ordo Iuris, ordoiuris.pl [dostęp 2023-10-19] (pol.).
 37. Roch Kowalski, Mniejszości seksualne nie są w Polsce chronione prawem, audycja radiowa z udziałem prawnika z Kampanii Przeciw Homofobii oraz badacza z Centrum Badań nad Uprzedzeniami, tokfm.pl, 15 lutego 2020 [dostęp 2020-04-25].
 38. Paweł Korzeniowski: Brytyjski Channel 4 nakręcił reportaż o „strefach wolnych od LGBT”. Mroczny obraz Polski. noizz.pl, 2020-03-05. [dostęp 2020-04-26].
 39. Pokazał „strefy wolne od LGBT” i wywołał wstrząs. oko.press, 2020-01-24. [dostęp 2020-04-26].
 40. Minnie Stephenson: Life inside Poland’s “Gay-Free Zones”. channel4.com, 2020-03-05. [dostęp 2020-04-15]. (ang.).
 41. Angelika Pitoń: Samorządowa Karta Praw Rodzin. Jak Ordo Iuris walczy o polską rodzinę. wyborcza.pl, 2020-11-19. [dostęp 2020-04-27].
 42. Protestują przeciwko homofobicznej Karcie Praw Rodzin. Stoi za nią Ordo Iuris. wyborcza.pl, 2020-11-17. [dostęp 2020-04-28].
 43. Anita Karwowska: „Niemoralna edukacja seksualna”. Rodzice dostają instrukcje, jak chronić dzieci w szkole przed „demoralizacją”. wyborcza.pl, 2019-09-06. [dostęp 2020-05-08].
 44. Rodzice o lekcjach edukacji seksualnej: Przyjdzie lesbijka i powie mojej córce, że też ma być lesbijką. edziecko.pl. [dostęp 2020-05-08].
 45. International technical guidance on sexuality education An evidence-informed approach. who.int. [dostęp 2020-06-28].
 46. Marta K. Nowak, Anton Ambroziak: Ideologia chrześcijańskich fundamentalistów. Zobacz, jak działa i manipuluje Ordo Iuris [RAPORT]. oko.press, 2020-02-27. [dostęp 2020-05-08].
 47. Paweł Pawlik: Studenci przesłuchiwani przez policję. Poskarżyli się na homofobię wykładowcy. onet.pl, 25 maja 2020. [dostęp 2020-05-26].
 48. Da obra "Um homem, uma obra, uma gesta – Homenagem das TFPs a Plinio Corrêa de Oliveira" (*):, www.pliniocorreadeoliveira.info [dostęp 2020-10-06].
 49. a b Tomasz Piątek, Tzw. projekt "Stop Pedofilii" nie walczy z pedofilią. Ten putinowski dziwoląg prawny to bomba podłożona pod polskie prawo, ARBINFO [dostęp 2020-10-06] (pol.).
 50. Tomasz Piątek, "Nie drąż tego" – mówi główny esbek w mieście, który pomógł młodemu założycielowi Ordo Iuris wyjechać za granicę, ARBINFO [dostęp 2020-10-05] (pol.).
 51. Statement by worldwide organizations in support of the Russian Federal Law On Protection of Children from Information Harmful to their Health and Development, 2013.
 52. a b Sąd zabronił Lempart mówić, że Ordo Iuris to „opłacani przez Kreml fundamentaliści”, oko.press [dostęp 2020-06-21].
 53. Marta Lempart on Twitter: „5 lat więzienia za uczenie dzieci, jak mają się bronić przed złym dotykiem? Siedzieć to będziecie Wy, smutny PiS-ie, razem z Waszymi kolegami, opłacanymi przez Kreml fundamentalistami z Ordo Iuris. Chcecie tańczyć? Tańczymy. Lista akcji: , Twitter [dostęp 2020-06-21] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-15] (pol.).
 54. Sąd zabronił Lempart mówić, że Ordo Iuris to „opłacani przez Kreml fundamentaliści”, Sąd Okręgowy w Warszawie, 14 maja 2020, sygn. akt IV C 484/20, oko.press [dostęp 2020-06-21].
 55. Instytut Ordo Iuris wygrał pierwszą bitwę w wojnie o swoje dobre imię, Pch24.pl [dostęp 2020-06-21] (pol.).
 56. Studenci z UŚ przesłuchiwani przez policję. W „rozmowach” maja uczestniczyć członkowie Ordo Iuris!, SILESIA24 [dostęp 2020-06-21] (pol.).
 57. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, www.facebook.com [dostęp 2020-06-21] (pol.).
 58. Przesłuchania studentów na UŚ to rażące naruszenie autonomii uczelni, SILESIA24 [dostęp 2020-06-21] (pol.).
 59. Stanowisko KRASP-RGNiSW w sprawie przesłuchań studentów UŚ, www.umcs.pl [dostęp 2020-06-21] (pol.).
 60. Studenci są w szoku. Jak przesłuchuje ich policja?, www.fakt.pl, 27 maja 2020 [dostęp 2020-06-21].
 61. Zobacz, jak działa i manipuluje Ordo Iuris [RAPORT], oko.press [dostęp 2020-06-21].
 62. Oligarcha Putina działał w Polsce. W kręgu bliskim Ordo Iuris. [w:] Gospodarka [on-line]. Money.pl, 29.03.2022. [dostęp 2023-11-23].
 63. Kontrrewolucja kulturowo-religijna. Czy Polsce grozi prawo podporządkowane ideologii chrześcijańskich fundamentalistów?, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, 27 lutego 2020 [dostęp 2020-06-21] (pol.).
 64. Rok po "skandalu w Ordo Iuris". Co się stało z jego bohaterami?, 28 stycznia 2023.
 65. Mamy prawo interesować się życiem członków Ordo Iuris, dopóki oni wtrącają się w nasze, noizz.pl.
 66. Ordo Iuris nad przepaścią? Prezes apeluje o wsparcie finansowe, wiadomosci.wp.pl.
 67. Protection of Human Life in Its Early Stage. peterlang.com. [dostęp 2017-12-20]. (ang.).
 68. Zamów książkę. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-22)].
 69. Raport Ordo Iuris na temat Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-20].
 70. a b Raport demograficzny. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-21].
 71. Rola biegłego. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-21].
 72. Democracy, Human Rights and the Rule of Law in Poland. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-21]. (ang.).
 73. Persecution of Christians. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-21]. (ang.).
 74. Raport Ordo Iuris: Fundusze norweskie tylko dla wybranych. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-21].
 75. Raport Ordo Iuris: Prenatalna opieka hospicyjna – wizja, działania oraz wyzwani. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-21].
 76. Prawa poczętego pacjenta: Zagadnienia interdyscyplinarne, teoria i praktyka. ordoiuris.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-08)]. (pol.) ordoiuiris.pl [dostęp 2018-11-08].
 77. Opieka nad dziećmi do 3. roku życia w Polsce i na świecie (pol.) ordoiuris.pl [dostęp 2018-11-08].
 78. https://kartarodzin.pl/wp-content/uploads/2022/02/Jak_realizowac_SKPR.pdf
 79. https://ordoiuris.pl/sites/default/files/inline-files/Poradnik%20dla%20kapelanow.pdf
 80. https://ordoiuris.pl/sites/default/files/inline-files/Konwencja_stambulska_raport_0.pdf
 81. https://ordoiuris.pl/sites/default/files/inline-files/Rownouprawnienie_czy_uniformizacjaf_0.pdf
 82. Praworządność proceduralna w Parlamencie Europejskim (pol.) ordoiuris.pl [dostęp 2020-10-04].
 83. Dlaczego nie należy ratyfikować Konwencji?. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-21].
 84. Główne założenia projektu inicjatywy obywatelskiej „Stop aborcji”. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-21].
 85. Klauzula sumienia dla farmaceutów. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-22)].
 86. To może zniszczyć Twoją firmę!. ordoiuris.pl. [dostęp 2017-12-21].
 87. Lista najważniejszych ograniczeń wolności akademickiej w Polsce. ordoiuris.pl. [dostęp 2020-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-24)].
 88. Dzieciństwo wolne od pornografii. ordoiuris.pl. [dostęp 2020-12-06].
 89. Finansowanie warszawskich organizacji LGBT. ordoiuris.pl. [dostęp 2020-12-06].
 90. Prawne aspekty dopuszczalności prezentowania fotografii człowieka w prenatalnym okresie rozwoju pozbawionego życia w wyniku aborcji. ordoiuris.pl. [dostęp 2020-12-06].
 91. Raport "Children’s rights pitted against children? The legal framework and practice of Barnevernet Functioning in the perspective of international legal standards". ordoiuris.pl. [dostęp 2020-12-06].
 92. Zapłodnienie in vitro: wątpliwości, pytania, zastrzeżenia. ordoiuris.pl. [dostęp 2020-12-06].
 93. W kierunku prawa przyjaznego rodzinie – propozycje legislacyjne Instytutu Ordo Iuris. ordoiuris.pl. [dostęp 2020-12-06].
 94. W obronie praw człowieka czy ideologii? Podsumowanie kadencji Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich 2015-2020. ordoiuris.pl. [dostęp 2020-12-06].
 95. Ordo Iuris z Odznaką Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości | Ordo Iuris, ordoiuris.pl [dostęp 2023-12-12] (pol.).
 96. Minister na odchodne wręczył skompromitowanemu prokuratorowi Ziarkiewiczowi odznakę "Za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości", lublin.wyborcza.pl [dostęp 2023-12-12].