Gerard Butler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gerard Butler
na Toronto International Film Festival w 2008
na Toronto International Film Festival w 2008
Imię i nazwisko Gerard James Butler
Data i miejsce urodzenia 13 listopada 1969
Szkocja Paisley, Szkocja
Zawód Aktor
Lata aktywności od 2000

Gerard James Butler (ur. 13 listopada 1969 w Paisley, Szkocja) – szkocki aktor, znany z ról w takich filmach jak Upiór w operze (2004), Beowulf – Droga do sprawiedliwości (2005), P.S. Kocham cię (2007), 300 (2007), Brzydka prawda (2009), czy Olimp w ogniu (2013).

Życiorys[edytuj]

Kiedy Butler miał sześć miesięcy jego rodzice, Margaret i Edward, przenieśli się do Montrealu w Kanadzie, lecz rodzinie nie powodziło się dobrze ponieważ jego ojciec nie miał szczęścia w interesach. Rodzice rozwiedli się w 1971 roku, a następnie Margaret Butler z dziećmi (Gerard ma starsze rodzeństwo: brata Briana i siostrę Lynn) wróciła do swojego rodzinnego miasta Paisley w Szkocji. Ojciec zmarł na raka, gdy Gerard miał 22 lata.

Butler studiował prawo na Uniwersytecie Glasgow. W tym czasie był także wokalistą zespołu Speed. Po ukończeniu studiów wyjechał do Los Angeles, gdzie mieszkał przez półtora roku. Wtedy wystąpił jako statysta w filmie Bodyguard (1992). Po powrocie do Szkocji rozpoczął staż w kancelarii prawniczej w Edynburgu, z której został zwolniony tydzień przed egzaminem końcowym[1]. Przeniósł się do Londynu, gdzie imał się różnych zajęć, np. był kelnerem. Aktorem został przez przypadek: w kawiarni spostrzegł reżysera i aktora Stevena Berkoffa, któremu zaprezentował swe aktorskie możliwości, po czym Berkoff zaproponował mu występ w tragedii Szekspira Koriolan w teatrze Mermaid.

W 1997 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie Johna Maddena Jej wysokość pani Brown, w którym grał Archiego, młodszego brata Johna Browna, przyjaciela Królowej Victorii. Podczas zdjęć do tego filmu uratował życie chłopcu topiącemu się w rzece Tay, za co został uhonorowany orderem męstwa (Certificate of Bravery)[2].

Prowadzi studio filmowe Evil Twins[3].

Filmografia[edytuj]

Życie prywatne[edytuj]

Ma mopsa o imieniu Lolita. Był nałogowym palaczem i (jak sam przyznał) próbował rzucić nałóg różnymi sposobami. W 2007 roku udało mu się to kiedy w filmie P.S. Kocham cię wcielił się w postać Gerry'ego Kennedy'ego. W wywiadzie przyznał:

Paliłem jak smok i nagle dostałem rolę mężczyzny, który umiera na nowotwór. Dzięki filmowi zacząłem rozmyślać o śmierci i zdałem sobie sprawę, że grałem z moim życiem w rosyjską ruletkę. Od tego czasu nie wziąłem papierosa do ust[potrzebny przypis].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy