Heil Hitler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Niemieccy uczniowie wznoszący Deutscher Gruß, 1934
Charlie Chaplin w filmie Dyktator (1940) parodiuje Hitler-Gruß

Heil Hitler (niem. Chwała Hitlerowi), Hitlergruß – powitanie w III Rzeszy.

Początkowo pozdrowienie to dotyczyło tylko towarzyszy partyjnych i nazywane było Hitler-Gruß. 13 lipca 1933 roku w ramach rozszerzania kultu Führera minister spraw wewnętrznych Wilhelm Frick dekretem zobowiązywał do używania go przez całe niemieckie społeczeństwo (Deutscher Gruß czyli pozdrowienie niemieckie). Stało się ono świadectwem „jedności i posłuszeństwa wobec wodza”. Jego użycie wymagane było od tej pory w czasie śpiewania hymnu państwowego Das Lied der Deutschen i partyjnego Horst-Wessel-Lied.[1]

 Karol Grünberg Biografia Hitlera, Książka i Wiedza, 1988, fragment dyrektywy o hitlerowskim salucie:
Wśród osób należących do tej samej grupy społecznej zwyczaj nakazuje podniesienie wyprostowanej prawej ręki pod takim kątem, by stał się widoczny spód dłoni. Gestowi temu towarzyszy sformułowanie „Heil Hitler” albo przynajmniej „Heil”. Jeśli ktoś pozdrawia znajomego z większej odległości, wystarczy podnieść rękę w opisany wyżej sposób. Jeśli spotykamy osobę pod względem społecznym – lub jakimś innym – stojącą niżej od nas, należy prawą dłoń unieść pionowo na wysokość oczu; jednocześnie należy powiedzieć „Heil Hitler”. W obu przypadkach należy gest powitalny wykonać lewą ręką jeśli na prawej wspiera się towarzysząca dama.

Obecnie grupy neonazistowskie używają liczby 88 na oznaczenie tego zwrotu, ponieważ litera h jest w alfabecie na 8 miejscu, a słowo Heil i Hitler rozpoczynają się od h.[2] Alternatywą było Sieg Heil.

Przypisy

  1. Jean-Denis G. G.J. G. G. Lepage Jean-Denis G. G.J. G. G., Hitler Youth, 2008, ISBN ISBN, ISBN 9780786439355.
  2. David Lane, „archive.adl.org”, archive.adl.org [dostęp 2016-03-15].