Huta Leopoldyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Huta Leopoldyna
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Siedziba Mysłowice
Położenie na mapie Mysłowic
Mapa lokalizacyjna Mysłowic
Huta Leopoldyna
Huta Leopoldyna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Huta Leopoldyna
Huta Leopoldyna
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Huta Leopoldyna
Huta Leopoldyna
Ziemia50°12′42,5″N 19°09′46,0″E/50,211806 19,162778

Huta Leopoldyna – nieistniejąca już huta cynku, położona na terenie Brzęczkowic, w aktualnych granicach administracyjnych Mysłowic. Zakład znajdował się w okolicy obecnej ulicy Podgórskiej i tutejszych ogródków działkowych. Działał w latach 1808–1847.

Huta powstała w 1808 roku, a jej właścicielami byli: Piotr Steinkeller oraz wielkopolski szlachcic nazwiskiem Paczyński. Z czasem do spółki przystąpili kolejni: leśniczy Harnisch z Nakła Śląskiego oraz kupcy: Natan Thieberg i Geissler. Początkowo zakład zatrudniał ok. 30 pracowników, a jego wydajność wynosiła kilkaset ton cynku rocznie. Jej produkcja stanowiła ok. 50% cynku, wytwarzanego w okolicy Mysłowic, a huta była największym zakładem przemysłowym ówczesnych Brzęczkowic.

Zakład położony był bardzo korzystnie: w jego sąsiedztwie znajdowała się kopalnia, dostarczająca węgla do wytopu metalu, ponadto w pobliżu płynęła Przemsza, którą – za pomocą galarów – spławiano produkty. Trafiały one do odbiorców na ziemiach polskich, w Austrii, a nawet do Indii.

Wobec załamania się rynku cynku w latach 1847–1848 zakład został zamknięty, a jego zabudowania – rozebrane.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]