Klasztorówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cubla Góra
Ilustracja
Widok z Góry św. Jana
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Wyspowy, Karpaty
Wysokość 444 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Cubla Góra”
Ziemia49°48′53,5″N 20°09′29,7″E/49,814861 20,158250

Klasztorówka (444 m) – niewybitny szczyt w masywie Grodziska (618 m) w Beskidzie Wyspowym. Odchodzi w północno-wschodnim kierunku od grzbietu łączącego Grodzisko z Cublą Górą (508 m) i jego stoki opadają do doliny Stradomki w miejscowości Dąbie. Tworzy grzbiet ograniczony dolinami dwóch potoków uchodzących do Stradomki; dolina potoku po północnej stronie oddziela go od szczytu Borek, w stokach opadających do doliny tego potoku znajdują się Wilcze Doły. Dolina potoku po południowej stronie oddziela Klasztorówkę od grzbietu wierzchołka 508 m. Klasztorówka jest całkowicie porośnięta lasem i nie prowadzi przez nią żaden znakowany szlak turystyczny[1].

Na szczycie Klasztorówki odkryto ruiny. Niektórzy sądzą, że są to ruiny dawnego grodu (czyli grodzisko), inni uważają, że prawdopodobnie są to ruiny średniowiecznego klasztoru benedyktynów i stąd być może pochodzi nazwa tego wzniesienia[2]. Ale od bardzo dawna, inny, dużo większy klasztor istnieje do dzisiaj w pobliskim Szczyrzycu w Opactwie Cystersów w Szczyrzycu.

Widok na Grodzisko i Klasztorówkę ze Szczyrzyca

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
  2. Grodzisko. [dostęp 2015-02-02].