Paproć (Beskid Wyspowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paproć
Ilustracja
Paproć, widok z Zęzowa
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Wyspowy, Karpaty

Wysokość

643 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Wyspowego
Mapa konturowa Beskidu Wyspowego, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Paproć”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Paproć”
Ziemia49°43′56,3″N 20°20′52,0″E/49,732306 20,347778
Widok na Paproć z podnóży Łopienia

Paproć (643 m) – szczyt w Beskidzie Wyspowym. Przez miejscową ludność nazywany jest także Koszarską Górą lub Rysią Górą[1]. Jest to wzniesienie z wyrównanym szczytem w formie obszernego płaskowyżu, położone między doliną rzeki Łososina od północy a drogą nr 28 z Mszany Dolnej do Limanowej od południa. Stoki zachodnie opadają do doliny potoku Słopniczanka, wschodnie potoku Sowlinka. Zakończeniem północnego grzbietu Paproci jest wzniesienie Młyńskiej Góry, opływane przez Łososinę[2]. Paproć wznosi się nad miejscowościami: Tymbark, Piekiełko, Łososina Górna, Koszary, Limanowa i Zamieście[3].

Mimo niedużej wysokości, z otwartych polan na szczycie Paproci oryginalne i rozległe panoramy na Beskid Wyspowy. Panorama widokowa (w kierunku od wschodu na zachód) obejmuje Kostrzę, Pasierbiecką Górę wraz z Kamionną, Pasmo Łososińskie, Ostrą, Cichoń, Przełęcz Słopnicką, Mogielicę, Łopień, Ćwilin, Przełęcz Gruszowiec i Śnieżnicę, jak również rozłożone w dolinach i na stokach gór miejscowości: Łososina Górna, Pasierbiec, Laskowa, Limanowa, Słopnice, Dobra, Tymbark. Przy dobrej widoczności widoczny jest Kraków[1].

Od strony Łososiny Górnej prowadzi na szczyt Paproci droga asfaltowa (miejscami bardzo stroma). Na szczycie wznosi się stalowy krzyż i kaplica pw. Matki Boskiej Królowej Beskidów, wybudowana przez wiernych z okolicy, jako wotum na przełom tysiącleci. Jest tam również tablica informacyjna dla turystów i ławki. Co roku gmina Limanowa organizuje na Paproci modlitewne spotkania „O bezpieczne lato i czyste środowisko”[1].

Przez Paproć prowadzi szlak turystyki pieszej, wyznakowano także szlaki rowerowe, które zaczynają się u zachodnich podnóży Paproci, przy potoku Słopniczanka. Na potoku tym u podnóży Paproci znajduje się także zespół głazów i wychodni skalnych Tabacorz (przy kładce dla pieszych)[1].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony zielony z Limanowej przez Paproć do Tymbarku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Gacek Dariusz, Beskid Wyspowy, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2012, ISBN 978-83-62460-25-0.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2021-12-02].
  3. Beskid Wyspowy 1: 50000. Mapa turystyczna, Kraków: Compass, 2006, ISBN 83-89165-86-4.
Paproć, widok z Pasierbieckiej Góry
Paproć, widok z Pasierbieckiej Góry