Las Sołtysowicki
Las Sołtysowicki – niewielki kompleks leśny położony w północno-wschodniej części Wrocławia[1]. Południowy skrawek tego lasu nazywany jest również Parkiem Sołtysowickim.
Las położony jest pomiędzy osiedlami:
- Sołtysowice – na południe od lasu
- Kłokoczyce – na północny wschód od lasu.
Jest to las komunalny, tzn. w zarządzie Urzędu Miejskiego Wrocławia. Powierzchnia lasu wynosi 22 ha[2] (21,7 ha[3]). Położony jest na lewym brzegu rzeki Widawa. Las dzieli się wyraźnie na część południową i północną. Obie części są połączone najbardziej wysuniętym na wschód pasem lasu. Południowa część stanowi zwarty kompleks, natomiast północna to pas lasu biegnący od wschodu wzdłuż obwałowań rzeki Widawa[4], a następnie skręcający na zachód, i ciągnący się, aż do terenów byłego poligonu należącego niegdyś do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu[4]. Pomiędzy częścią południową a północną, zlokalizowano ogródki działkowe. Las przecina ulica Sołtysowicka, która biegnie do mostu Sołtysowickiego i dalej przez Biskupice Widawskie ulica Starodębowa do Pawłowic.
Fragment południowej części lasu, położony najbliżej osiedla Sołtysowice, ma charakter parkowy. Znajdują się tu ruiny grodu[4] z XIII–XIV wieku, pozostałości po fosie okalającej gród i trzy niewielkie stawy[2]. Przy nich też zlokalizowano miejsca do wypoczynku, z możliwością rozpalenia ognisk[2][5].
W lesie znajdują się również pomniki przyrody[5]:
Pod względem składu gatunkowego można wyróżnić tu dwie części lasu o różniącym się drzewostanie[3]:
- część zachodnia
- gatunkiem dominującym jest jesion; gatunki domieszkowe to między innymi: dąb, wiąz; podszycie: szakłak, dziki bez, leszczyna, głóg,
- część wschodnia
- gatunkiem dominującym jest dąb; gatunki domieszkowe to między innymi: olsza, wiąz, wierzba; podszycie: leszczyna, szakłak, dziki bez, dereń.
W lesie znajduje się także kilka okresowo wysychających zbiorników wodnych[3].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Encyklopedia Wrocławia, mapa: Lasy, s. 471
- ↑ a b c Strona miasta Wrocławia. [dostęp 2012-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-08)].
- ↑ a b c Encyklopedia Wrocławia, Las Sołtysowicki, s. 471
- ↑ a b c Encyklopedia Wrocławia, Sołtysowice, s. 818
- ↑ a b Środowisko przyrodnicze Wrocławia
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- praca zbiorowa pod red. Jana Harasimowicza: Encyklopedia Wrocławia. Wyd. III poprawione i uzupełnione. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006. ISBN 978-83-7384-561-9. ISBN 83-7384-561-5. (pol.).