Okręg wyborczy województwo wrocławskie do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Okręg wyborczy
województwo wrocławskie
do Senatu RP (1989–2001)
Województwo wrocławskie na tle Polski
Województwo wrocławskie na tle Polski
Instytucja Senat RP
Państwo  Polska
Województwo wrocławskie
Siedziba Wrocław
Liczba uprawnionych 842 407[1] (21.09.1997)
Liczba mandatów 2
Pokrywające się okręgi
Wybory do Sejmu RP nr 103, 104 i 105 (1989–1991)
nr 11 (1991–1993)
nr 50 (1993–2001)

Okręg wyborczy województwo wrocławskie do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 1989–2001 obszar województwa wrocławskiego[2]. Wybierano w nim 2 senatorów, przy czym w latach 1989–1991 obowiązywała zasada większości bezwzględnej, zaś w latach 1991–2001 większości względnej.

Powstał w 1989 wraz z przywróceniem instytucji Senatu[3]. Zniesiony został w 2001, na jego obszarze utworzono nowe okręgi nr 2 i 3[4].

Siedzibą okręgowej komisji wyborczej był Wrocław.

Reprezentanci okręgu[edytuj | edytuj kod]

Rok Senator
komitet wyborczy
Senator
komitet wyborczy
1989 Karol Modzelewski Roman Duda
1991 Franciszek Połomski
Unia Demokratyczna
Henryk Rossa
Porozumienie Obywatelskie Centrum
1993 Maria Berny
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Henryk Rot
Sojusz Lewicy Demokratycznej
1995 Kazimierz Działocha
Sojusz Lewicy Demokratycznej
1997 Bogdan Zdrojewski
KW Bogdana Zdrojewskiego
Leon Kieres
Samorządowy KW Profesora Leona Kieresa
2000 Marian Noga
Sojusz Lewicy Demokratycznej
2001 (I) Bogusław Litwiniec
Sojusz Lewicy Demokratycznej
2001 (IX) okręg zniesiony, patrz okręgi nr 2 i 3

Wyniki wyborów[edytuj | edytuj kod]

Wybory parlamentarne 1989[edytuj | edytuj kod]

Kandydat Głosów  %
Karol Modzelewski 359 490 74,95
Roman Duda 328 538 68,49
Józef Kaleta 102 449 21,36
Antoni Gucwiński 56 701 11,82
Zdzisław Smektała 17 232 3,59
Waldemar Frydrych 8879 1,85
Roman Czuba 7672 1,60
Zbigniew Demidow 7523 1,57
Janusz Korwin-Mikke 6409 1,34
Michał Łoś-Tynowski 4019 0,84
Władysław Lechwar 3296 0,69
Liczba głosów ważnych: 479 665
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Wybory parlamentarne 1991[edytuj | edytuj kod]

Kandydat Komitet wyborczy Głosów
Franciszek Połomski Unia Demokratyczna 82 156
Henryk Rossa Porozumienie Obywatelskie Centrum 73 814
Romuald Siepsiak Unia Demokratyczna 71 053
Stanisław Jabłonka Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” 63 620
Andrzej Jasiński Kongres Liberalno-Demokratyczny 48 178
Jerzy Woźniak Wyborcza Akcja Katolicka 46 943
Henryk Rot Sojusz Lewicy Demokratycznej 46 281
Ryszard Żuchowski Porozumienie Obywatelskie Centrum 42 211
Jan Żukowski Polskie Stronnictwo Ludowe Sojusz Programowy 39 554
Roman Skawiński Chrześcijańska Demokracja 37 408
Ksawery Borowik Unia Polityki Realnej 33 326
Regina Laskowska Stronnictwo Sprawiedliwości Społecznej 27 076
Andrzej Proszkowski Porozumienie Ludowe 23 302
Antoni Lenkiewicz Koalicja: Suwerenność Sprawiedliwość Sukces 22 614
Zdzisław Winnicki Stronnictwo Demokratyczne 15 797
Frekwencja: 45,40%
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Wybory parlamentarne 1993[edytuj | edytuj kod]

Kandydat Komitet wyborczy Głosów
Maria Berny Sojusz Lewicy Demokratycznej 76 835
Henryk Rot Sojusz Lewicy Demokratycznej 67 611
Franciszek Połomski Unia Demokratyczna 60 844
Stanisław Jabłonka Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” 56 324
Jan Kaczmarek Polskie Stronnictwo Ludowe 54 629
Bolesław Winiarski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” 54 176
Roman Traczyk Unia Demokratyczna 50 327
Rafał Dutkiewicz Kongres Liberalno-Demokratyczny 49 666
Jan Kolasa Bezpartyjny Blok Wspierania Reform 41 010
Mieczysław Kmieć Obywatelski KW we Wrocławiu 31 993
Jan Majewski Samoobrona – Leppera 31 664
Andrzej Gągała Samoobrona – Leppera 29 936
Andrzej Michalak Bezpartyjny Blok Wspierania Reform 29 163
Wincenty Pycak Konfederacja Polski Niepodległej 27 816
Tadeusz Madejski Unia Polityki Realnej 27 387
Mirosław Jasiński Koalicja dla Rzeczypospolitej 22 666
Stanisław Gebhardt Zjednoczenie Polskie 15 066
Mieczysław Huchla Zjednoczenie Polskie 13 618
Lesław Lech Stronnictwo Demokratyczne 16 638
Adam Pleśnar KW na rzecz Adama Pleśnara 12 849
Frekwencja: 52,65%
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Wybory uzupełniające 1995[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie odbyło się z powodu śmierci Henryka Rota[5].

Kandydat Komitet wyborczy Głosów
Kazimierz Działocha Sojusz Lewicy Demokratycznej 13 869
Bolesław Winiarski KW Koalicji Ugrupowań Patriotyczno-Niepodległościowych „Nasza Polska” 13 545
Franciszek Połomski Unia Wolności 11 261
Zbigniew Ślązak Unia Polityki Realnej 5448
Edward Czapiewski KW na rzecz kandydatury dr. Edwarda Czapiewskiego 4124
Krystyna Nowicka Unia Pracy 2802
Leszek Bubel Forum Walki z Bezprawiem 1141
Janusz Zagórski KW Forum Nowej Cywilizacji „Piramida” 1012
Frekwencja: 6,48%
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Wybory parlamentarne 1997[edytuj | edytuj kod]

Kandydat Komitet wyborczy Głosów
Bogdan Zdrojewski KW Bogdana Zdrojewskiego 241 179
Leon Kieres Samorządowy KW Profesora Leona Kieresa 138 533
Andrzej Wiszniewski Akcja Wyborcza Solidarność 127 960
Maria Berny Sojusz Lewicy Demokratycznej 83 848
Maciej Kowalski Sojusz Lewicy Demokratycznej 72 695
Jerzy Przystawa Ruch Odbudowy Polski 48 935
Ryszard Jadach Unia Pracy 22 139
Adam Kozarowicz Polskie Stronnictwo Ludowe 16 893
Jolanta Tarnowska Polskie Stronnictwo Ludowe 14 524
Jan Chorostkowski KW „Dom” na rzecz Jana Chorostkowskiego 10 710
Frekwencja: 50,25%
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Wybory uzupełniające 2000[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie odbyło się z powodu zrzeczenia się mandatu przez Bogdana Zdrojewskiego w związku z decyzją o dalszym pełnieniu funkcji Prezydenta Miasta Wrocławia[6].

Kandydat Komitet wyborczy Głosów
Marian Noga Sojusz Lewicy Demokratycznej 18 122
Adolf Juzwenko KWW Adolfa Juzwenki 15 060
Antoni Stryjewski KWW Przyjaciele Rodziny Polskiej 9902
Henryk Czekierda Polskie Stronnictwo Ludowe 2702
Emil Antoniszyn Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 1276
Czesław Kosik Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 1049
Stanisław Helski KWW Stanisława Helskiego 691
Frekwencja: 5,70%
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Wybory uzupełniające 2001[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie odbyło się z powodu zrzeczenia się mandatu przez Leona Kieresa po jego wyborze na Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej[7].

Kandydat Komitet wyborczy Głosów
Bogusław Litwiniec Sojusz Lewicy Demokratycznej 18 015
Marek Muszyński Akcja Wyborcza Solidarność 17 737
Leopold Gomułkiewicz KWW Koalicja dla Polski 3057
Frekwencja: 4,51%
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 25 września 1997 r. o wynikach wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 21 września 1997 r. (M.P. z 1997 r. Nr 64, poz. 621).
  2. Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Ordynacja wyborcza do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz.U. z 1989 r. Nr 19, poz. 103).
  3. Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz.U. z 1989 r. Nr 19, poz. 101).
  4. Ustawa z dnia 12 kwietnia 2001 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2001 r. Nr 46, poz. 499).
  5. Zarządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lipca 1995 r. w sprawie wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1995 r. Nr 85, poz. 429).
  6. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 2000 r. w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2000 r. Nr 31, poz. 385).
  7. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 listopada 2000 r. w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1064).