Paryż, Teksas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paryż, Teksas
Paris, Texas
Gatunek

dramat

Data premiery

14 września 1984

Kraj produkcji

Francja
RFN
Wielka Brytania
Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

147 min

Reżyseria

Wim Wenders

Scenariusz

L.M. Kit Carson
Sam Shepard

Główne role

Harry Dean Stanton
Nastassja Kinski
Hunter Carson

Muzyka

Ry Cooder

Zdjęcia

Robby Müller

Dystrybucja

20th Century Fox

Nagrody
* Złota Palma na 37. MFF w Cannes (1984)
* Nagroda BAFTA dla najlepszego reżysera (1985)
Strona internetowa

Paryż, Teksas (ang. Paris, Texas) – niemiecko-francusko-brytyjsko-amerykański film fabularny z 1984 roku w reżyserii Wima Wendersa.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię Travisa, mężczyzny, który po ponad czteroletnim zniknięciu zostaje przypadkiem odnaleziony przez brata Walta w szpitalu w pustynnej części Teksasu, blisko granicy z Meksykiem. Obszarpany, cierpiący na amnezję Travis zostaje zabrany przez brata do jego domu w Los Angeles, gdzie przebywa siedmioletni syn Travisa Hunter, porzucony przez matkę Jane. Obcy sobie początkowo ojciec i syn zaczynają się do siebie zbliżać, co prowadzi do wielkiej przyjaźni i także sekretnego pragnienia, by odszukać Jane i odbudować życie rodzinne[1].

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Tytuł nawiązuje do pewnego epizodu. Po odnalezieniu Travis patrzy na mapę i mówi, że chciałby pojechać do Paris. Jest to 25-tysięczne miasteczko. Walt myśli, że chodzi o Paryż we Francji i odpowiada, że to trochę daleko. Travis ma zdjęcie działki, którą kupił w Paris, ponieważ ojciec powiedział mu, że został poczęty w tym miasteczku. To kawałek pustyni z tablicą "Na sprzedaż" (w rzeczywistości Paris leży w leśno-rolniczym północnym Teksasie).[2]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Magdalena Kempna-Pieniążek: Formuły duchowości w kinie najnowszym. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2013, s. 215-216. ISBN 978-83-226-2129-5.
  2. https://web.archive.org/web/20160405064507/http://www.kosmorama.org/ServiceMenu/05-English/Articles/Paris-Texas.aspx Like a Gap. Media in "Paris, Texas", Kosmorama, Kopenhaga

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]