MASH (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu fabularnego. Zobacz też: MASH.
MASH
M.A.S.H.
Ilustracja
Gatunek Komediodramat, wojenny
Data premiery 1970
Kraj produkcji Stany Zjednoczone USA
Język angielski
Czas trwania 116 min
Reżyseria Robert Altman
Scenariusz Ring Lardner Jr.
Główne role Donald Sutherland, Elliott Gould, Tom Skerritt, Sally Kellerman i inni
Muzyka Johnny Mandel
Zdjęcia Harold E. Stine
Scenografia Jack Martin Smith, Walter M. Scott, Stuart A. Reiss
Montaż Danford B. Greene
Wytwórnia Aspen Productions
Ingo Preminger Productions
Twentieth Century Fox Film Corporation
Dystrybucja 20th Century Fox
Nagrody
* Złota Palma na 23. MFF w Cannes
* Oscar za najlepszy scenariusz adaptowany

MASH (skrót od angielskiego Mobile Army Surgical HospitalMobilny Wojskowy Szpital Chirurgiczny) – amerykański film fabularny z 1970 roku w reżyserii Roberta Altmana. Obraz uhonorowano Złotą Palmą na 23. MFF w Cannes oraz pięcioma nominacjami do Oscara, w tym za najlepszy film roku i reżyserię.

Film, utrzymany w konwencji groteski, powstał na kanwie powieści M*A*S*H: A Novel About Three Army Doctors amerykańskiego pisarza Richarda Hookera. Traktuje o przygodach trójki chirurgów szpitala polowego, podczas wojny koreańskiej. Kapitanowie Benjamin Hawkeye Pierce (Donald Sutherland), John Traper McIntyre (Elliott Gould) oraz Duke Forrest za żadną cenę nie chcą przyjąć do wiadomości, że wokół nich toczy się wojna, którą trzeba się śmiertelnie przejmować, a najważniejszą cechą amerykańskiego oficera powinien być niezachwiany patriotyzm. Pod pozorną lekkością fabuły i swobodnym zachowaniem bohaterów film kryje jednak zdecydowaną postawę antywojenną, a bohaterowie wpisują się w poczet wojennych kontestatorów, obok Szwejka i Yossariana.

Większość aktorów, których zaangażował Altman, to debiutanci. Sam reżyser, o ile film kręcił bez przeszkód i ingerencji, to podczas montażu popadł w konflikt z producentami, którym nie podobała się swoboda obyczajowa lansowana w MASH-u, jego antypatriotyczność i antywojskowość oraz przede wszystkim krew tryskająca podczas scen dziejących się na sali operacyjnych. W końcu Altmanowi udało się przeforsować swoją wersję, a po entuzjastycznym przyjęciu obrazu przez widownię podczas próbnego seansu producenci wycofali zastrzeżenia.

Z filmu pochodzi popularna piosenka „Suicide Is Painless”, kompozycja Johnny’ego Mandela.

Film stał się podstawą serialu telewizyjnego o tym samym tytule, z Alanem Aldą w roli głównej. Jedynymi aktorami, którzy zagrali zarówno w filmie, jak i w serialu, był Gary Burghoff, odtwórca roli Radara, Fred Williamson grający kpt. ‘Speerchuckera’ Jonesa oraz G Wood, odtwórca roli generała Hammonda. Dwaj ostatni wystąpili jednak tylko w kilku epizodach pierwszego sezonu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]