Placówka Straży Granicznej w Zwardoniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej
w Zwardoniu
Państwo  Polska
Data utworzenia 24 sierpnia 2005 (przekształcenia)
Data likwidacji 15 stycznia 2008
Siedziba Zwardoń
Komendant mjr SG Sławomir Walczak
Adres
34-370 Zwardoń
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Placówka SG w Zwardoniu
Placówka SG w Zwardoniu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Placówka SG w Zwardoniu
Placówka SG w Zwardoniu
Ziemia49°30′28,8″N 18°57′47,0″E/49,508000 18,963056
Korpusówka służby granicznej1.png

Placówka Straży Granicznej w Zwardoniu – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej na granicy ze Słowacją.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Placówka Straży Granicznej w Zwardoniu (PSG SG w Zwardoniu) z siedzibą w miejscowości Zwardoń, powstała 24 sierpnia 2005 roku w strukturach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, z przemianowania granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej w Zwardoniu[1] (GPK SG w Zwardoniu), której funkcjonariusze wykonywali kontrolę graniczną w przejściach granicznych: kolejowym Zwardoń-Skalité i drogowych Zwardoń-Myto-Skalité i Zwardoń-Skalité (od 16 stycznia 2006 roku), turystycznych Jaworzynka-Čierne, Górka Gomółka-Skalité Serafínov, Bor-Oščadnica-Vreščovka, Zwardoń-Skalité, Bor-Oščadnica-Vreščovka i Wielka Racza-Veľká Rača, małego ruchu granicznego Rycerka-Nová Bystrica i Przegibek-Vychylovka – do 21 grudnia 2007 roku.

W związku z reorganizacją Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, związaną z realizacją przez Straż Graniczną nowych zadań, po włączeniu Polski do strefy Schengen (zniesienie kontroli granicznej i odstąpienie od konieczności fizycznej ochrony granicy państwowej), obszar działania uległ przesunięciu w głąb kraju, Placówka Straży Granicznej w Zwardoniu 15 stycznia 2008 roku została rozformowania. Zadania zlikwidowanej placówki przejęła Placówka Straży Granicznej w Żywcu (PSG w Żywcu), która przejęła do ochrony odcinek granicy dotychczas ochraniany przez placówki Straży Granicznej w Korbielowie i Zwardoniu.

Źródło[2]

Placówki sąsiednie:

Komendanci placówki[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej → Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757.
  2. a b muzeumsg ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]