Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Zwardoniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej
w Zwardoniu
Ilustracja
Stacja kolejowa Zwardoń, siedziba GPK SG w Zwardoniu (lipiec 2008)
Państwo  Polska
Data utworzenia listopad 1995
Data likwidacji 24 sierpnia 2005 (przekształcenia)
Siedziba Zwardoń
Adres
34-370 Zwardoń
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
GPK SG w Zwardoniu
GPK SG w Zwardoniu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
GPK SG w Zwardoniu
GPK SG w Zwardoniu
Ziemia49°30′14,450″N 18°58′31,339″E/49,504014 18,975372
Korpusówka służby granicznej1.png

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Zwardoniu – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściu granicznym na granicy ze Słowacją.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Zwardoniu (GPK SG w Zwardoniu) z siedzibą w kolejowym przejściu granicznym w Zwardoniu[1], została utworzona, w listopadzie 1995 roku i weszła w podporządkowanie Beskidzkiego Oddziału Straży Granicznej, której funkcjonariusze wykonywali kontrolę graniczną w przejściach granicznych, kolejowym Zwardoń-Skalité i drogowym Zwardoń-Myto-Skalité[2]. 1 listopada 1998 roku Komendant Główny Straży Granicznej włączył GPK SG w Zwardoniu, w struktury Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu[3]. 2 stycznia 2003 roku GPK SG w Zwardoniu przejęła wraz z obsadą etatową pod ochronę odcinek graniczny wraz turystycznymi przejściami granicznymi: Jaworzynka-Čierne, Górka Gomółka-Skalité Serafínov, Zwardoń-Skalité i Bor-Oščadnica-Vreščovka, po rozformowanej strażnicy SG w Zwardoniu[a]. 15 września 2004 roku przejęła wraz z obsadą etatową pod ochronę odcinek graniczny po rozformowanej strażnicy SG w Rycerce[1] wraz z przejściami granicznymi małego ruchu granicznego: Rycerka-Nová Bystrica i Przegibek-Vychylovka oraz turystycznym Wielka Racza-Veľká Rača[3].

Jako Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Zwardoniu funkcjonowała do 23 sierpnia 2005 roku i 24 sierpnia 2005 roku została przekształcona na placówkę Straży Granicznej w Zwardoniu (PSG w Zwardoniu)[b].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie nr 058 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 13 grudnia 2002 roku zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji wchodzących w skład Straży Granicznej komend, strażnic, granicznych placówek kontrolnych, dywizjonów, pododdziałów odwodowych oraz ośrodków szkolenia w ramach III etapu realizacji programu dostosowania Straży Granicznej do standardów Schengen, polegającą na włączeniu wytypowanych strażnic w struktury gpk. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji we wszystkich oddziałach SG 62 strażnice zostały włączone w struktury gpk
  2. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej → Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paweł Dakowski: Oświadczenie MSWiA (pol.). W: MSWiA [on-line]. senat.pl, 2005-06-02. [dostęp 2017-01-22].
  2. muzeumsg ↓.
  3. a b muzeumsg-1 ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]