Graniczna Placówka Kontrolna Kraków-Balice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Graniczna Placówka Kontrolna Kraków-Balice
Graniczna Placówka Kontrolna
SG w Krakowie-Balicach
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1967[a]
Rozformowanie 24 sierpnia 2005 (przekształcenia)
Tradycje
Kontynuacja GPK SG w Krakowie-Balicach
Placówka SG w Krakowie-Balicach
Organizacja
Dyslokacja 32-083 Balice
ul. kpt. Mieczysława Medweckiego 1
Formacja Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna
Podległość MSW
3 Karpacka Brygada WOP
Karpacka Brygada WOP
Karpacki Oddział Straży Granicznej

Graniczna Placówka Kontrolna Kraków-Balice – nieistniejący obecnie pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza wykonujący kontrolę graniczną osób, towarów i statków powietrznych bezpośrednio w lotniczym przejściu granicznym Kraków-Balice, na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice w Balicach[1].

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Krakowie-Balicach – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i statków powietrznych oraz kontrolę bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice w Balicach[1].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Graniczne Przejście Kontrolne Kraków-Balice, z siedzibą w miejscowości Balice, zostało utworzone w 1967 roku[2], wraz z momentem otwarcia międzynarodowych połączeń lotniczych na „balickim lotnisku[1]. Początkowo podlegało pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ponieważ w zakres kompetencji MSW przekazany był cały proces kontroli ruchu granicznego oraz ochrona GPK. Wycofano się z tego rozwiązania w końcu 1971 roku, ponieważ od 1 października 1971 roku WOP został podporządkowany pod względem operacyjnym pod MSW (pod względem gospodarczym – od 1 stycznia 1972 roku). Do WOP powrócił też cały pion kontroli ruchu granicznego wraz z przejściami granicznymi. Przywrócono jednolity system ochrony granicy państwa. GPK Kraków-Balice weszła w podporządkowanie dowódcy 3. Karpackiej Brygady WOP, w Nowym Sączu, następnie od 1976 roku Karpackiej Brygady WOP[3].

Straż Graniczna:
Z dniem 16 maja 1991 roku przejęta przez Karpacki Oddział Straży Granicznej i przyjęła nazwę Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Krakowie-Balicach[4]. Pod tą nazwą funkcjonowała do 23 sierpnia 2005 roku i 24 sierpnia 2005 roku, kiedy to została przekształcona na placówkę Straży Granicznej w Krakowie-Balicach (PSG w Krakowie-Balicach)[b].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 1991 roku graniczna placówka kontrolna Straży Granicznej.
  2. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej → Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c GPK SG w Krakowie-Balicach1 ↓.
  2. muzeumsg-KaBWOP ↓.
  3. Zarząd Regionu Sądeckiego Związku Emerytów i Rencistów SG: Zarys historii Karpackiej Brygady WOP (pol.). W: Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej [on-line]. emeryci-sg.org.pl, 2017-05-26. [dostęp 2017-05-26].
  4. muzeumsg-KaOSG ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]