Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej
w Krakowie-Balicach
Państwo  Polska
Data utworzenia 24 sierpnia 2005 (przekształcenia)
Siedziba Balice
Obecny Komendant ppłk SG
Katarzyna Jurkowska
Adres
32-083 Balice
ul. kpt. Mieczysława Medweckiego 1
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Placówka SG w Krakowie-Balicach
Placówka SG w Krakowie-Balicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Placówka SG w Krakowie-Balicach
Placówka SG w Krakowie-Balicach
Ziemia50°04′40″N 19°47′05″E/50,077778 19,784722
Placówka Straży Granicznej
w Krakowie-Balicach Strona internetowa
Korpusówka służby granicznej1.png

Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach – graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej na terenie kraju, zewnętrznej granicy Unii Europejskiej oraz kontroli bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej, na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice w Balicach[1].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach (PSG w Krakowie-Balicach)[2], powstała 24 sierpnia 2005 roku w strukturach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, w Nowym Sączu, z przemianowania granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej w Krakowie-Balicach (GPK SG w Krakowie-Balicach)[a]. Od 30 marca 2008 roku, kiedy to na granicach lotniczych wprowadzono do praktycznej realizacji zasady Schengen. Funkcjonariusze Straży Granicznej zaprzestali prowadzenia odprawy granicznej osób korzystających z komunikacji lotniczej w obrębie strefy Schengen. Funkcjonariusze w dalszym ciągu prowadzą kontrolę graniczną pasażerów lecących poza obszar Schengen oraz wykonują kontrolę bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej, w lotniczym przejściu granicznym Kraków-Balice.

W związku ze zmianami organizacyjnymi w Straży Granicznej, 1 lipca 2013 roku PSG w Krakowie-Balicach weszła w struktury organizacyjne Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu[3] i tak funkcjonowała do 31 sierpnia 2016 roku, kiedy to 1 września 2016 roku, weszła ponownie w podporządkowanie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej[4][5].

Zasięg terytorialny[edytuj | edytuj kod]

Obszar działania Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach obejmuje: Przejście graniczne Kraków-Balice powiaty: oświęcimski, wadowicki, krakowski, miechowski, proszowicki, olkuski, chrzanowski, wielicki, Kraków (m.p.)[6].

W zakresie odprawy granicznej na lotniskach, PSG w Krakowie-Balicach obejmuje: Województwo małopolskie[6].

Komendanci placówki[edytuj | edytuj kod]

  • ppłk SG Lesław Skalniak (2006 – 31 XII 2012)[7]
  • mjr SG/ppłk SG Katarzyna Jurkowska[8] (1 I 2013 – obecnie).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej → Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]