Placówka Straży Granicznej w Zakopanem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej
w Zakopanem
Ilustracja
Państwo  Polska
Komendant mjr SG Wiesław Górski
Adres
al. Przewodników Tatrzańskich 3
34-500 Zakopane
brak współrzędnych

Placówka Straży Granicznej w Zakopanem – graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1991 roku w Zakopanem powstała jednostka Straży Granicznej, która do 2005 roku nosiła nazwę Granicznej Placówki Kontrolnej w Zakopanem. Po zmianach strukturalnych i organizacyjnych nazwę zmieniono na – Placówka Straży Granicznej w Zakopanem. Budynek w Zakopanem został poddany gruntownej modernizacji w latach 2007-2010[1].

Terytorialny zasięg działania[edytuj | edytuj kod]

Do 2013 placówka ochraniała granicę od znaku granicznego nr II/66 do znaku granicznego nr III/82[2]. Od 2014 ochrania granicę od znaku granicznego II/66 do znaku granicznego III/90[1].

Linia rozgraniczenia:

  1. do 2013 z placówką Straży Granicznej w Żywcu: wyłącznie znak graniczny nr III/82, dalej granica gmin Lipnica Wielka, Jabłonka, Spytkowice i Raba Wyżna oraz Zawoja i Bystra Sidzina[2].
  2. do 2013 z placówką Straży Granicznej w Piwnicznej: włącznie znak graniczny nr II/66, dalej granica gmin Piwniczna-Zdrój, Rytro, Stary Sącz i Łącko oraz Szczawnica, Krościenko n. Dunajcem i Ochotnica Dolna[2].

Poza strefą nadgraniczną do 2013 obejmowała powiaty: myślenicki, wielicki, z powiatu nowotarskiego gmina Rabka-Zdrój[2].

Od 2014 roku obszar działania placówki Straży Granicznej w Zakopanem obejmuje 5 powiatów: limanowski, myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański [1].

Komendanci placówki[edytuj | edytuj kod]

  • mjr SG Wiesław Górski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]