Placówka Straży Granicznej w Łupkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej
w Łupkowie
Państwo  Polska
Data utworzenia 24 sierpnia 2005 (przekształcenia)
Data likwidacji 15 stycznia 2008
Siedziba Łupków
Adres
38-543 Komańcza[1]
brak współrzędnych
Korpusówka służby granicznej1.png
Tablica informacyjna – „Placówka Straży Granicznej w Łupkowie, Przejście graniczne w Radoszycach” (lipiec 2007)

Placówka Straży Granicznej w Łupkowie – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej na granicy ze Słowacją.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Placówka Straży Granicznej w Łupkowie (PSG SG w Łupkowie) z siedzibą w miejscowości Nowy Łupków, powstała 24 sierpnia 2005 roku w strukturach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej[2], z przemianowania granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej w Łupkowie[3] (GPK SG w Łupkowie), której funkcjonariusze wykonywali kontrolę graniczną w przejściach granicznych: kolejowym przejściu granicznym Łupków-Palota, drogowym Radoszyce-Palota i turystycznym Balnica-Osadné – do 21 grudnia 2007 roku.

W związku z reorganizacją Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, związaną z realizacją przez Straż Graniczną nowych zadań, po włączeniu Polski do strefy Schengen (zniesienie kontroli granicznej i odstąpienie od konieczności fizycznej ochrony granicy państwowej), obszar działania uległ przesunięciu w głąb kraju, Placówka Straży Granicznej w Łupkowie 15 stycznia 2008 roku została rozformowania.

Źródło[4]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Placówki i strażnice Służby Granicznej w Beskidzie Niskim (pol.). beskidniski.com, 2006-01-22. [dostęp 2017-05-30].
  2. teleadreson – Komańcza (pol.). teleadreson.com. [dostęp 2017-05-30].
  3. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej → Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757.
  4. muzeumsg ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]