Strażnica WOP Szlachtowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP Szlachtowa
Strażnica SG w Szczawnicy
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1945[a]
Rozformowanie 24 sierpnia 2005 (przekształcenie)
Organizacja
Dyslokacja Szczawnica
Szlachtowa
Formacja Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna
Podległość 40 komenda odcinka
49 batalion OP
32 batalion WOP

Strażnica WOP Szczawnica/Szlachtowa – nieistniejący obecnie podstawowy pododdział graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej.

Strażnica SG w Szlachtowej/Szczawnicy – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej ze Słowacją.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 40 komendy odcinka[1] jako 184 strażnica WOP (Szczawnica)[2][3] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[4].

W związku z reorganizacją oddziałów WOP w 1948 roku, strażnica podporządkowana została dowódcy 49 batalionu OP. Stacjonowała w Szlachtowej [5]. W 1954 roku wprowadzono nową numerację strażnic, a strażnica WOP Szlachtowa otrzymała nr 187. W 1956 roku rozpoczęto numerowanie strażnic na poziomie brygady. Strażnica II kategorii Szlachtowa była 1. w 3 Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza.

Straż Graniczna:

Z dniem 16 maja 1991 roku przejęta przez Karpacki Oddział Straży Granicznej i przyjęła nazwę Strażnica Straży Granicznej w Szlachtowej[6], a w 2001 roku została przemianowana na Strażnicę Straży Granicznej w Szczawnicy[7] i funkcjonowała do 23 sierpnia 2005 roku kiedy to została przekształcona w Placówkę Straży Granicznej w Szczawnicy[b][8].

Dowódcy strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • chor. Wenecjusz Zieliński (1952-?)

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

Strażnice sąsiednie:

183 strażnica WOP Piwniczna185 strażnica WOP Niedzica.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 1991 roku strażnica Straży Granicznej
  2. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej → Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]