Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Korbielowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej
w Korbielowie
Państwo  Polska
Data utworzenia listopad 1995
Data likwidacji 24 sierpnia 2005 (przekształcenia)
Siedziba Korbielów
Adres
ul. Graniczna 1
34-335 Korbielów
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
GPK SG w Korbielowie
GPK SG w Korbielowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
GPK SG w Korbielowie
GPK SG w Korbielowie
Ziemia49°34′01,542″N 19°21′03,305″E/49,567095 19,350918

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Korbielowie – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściu granicznym na granicy ze Słowacją.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Korbielowie (GPK SG w Korbielowie) w miejscowości Korbielów, została utworzona w listopadzie 1995 roku i weszła w podporządkowanie Beskidzkiego Oddziału Straży Granicznej, której funkcjonariusze wykonywali kontrolę graniczną w drogowych przejściach granicznych Korbielów-Oravská Polhora i od 2 stycznia 2005 roku Ujsoły-Novoť[1]. 1 listopada 1998 roku Komendant Główny Straży Granicznej włączył GPK SG w Korbiekowie, w struktury Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu[2]. 2 stycznia 2003 roku GPK SG w Korbielowie przejęła wraz z obsadą etatową pod ochronę odcinek graniczny wraz turystycznym przejściem granicznym Pilsko-Pilsko, po rozformowanej strażnicy SG w Korbielowie[3], a w 2005 roku przejęła wraz z obsadą etatową pod ochronę odcinek graniczny po rozformowanej strażnicy SG w Soblówce[2].

Jako Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Korbielowie funkcjonowała do 23 sierpnia 2005 roku i 24 sierpnia 2005 roku została przekształcona na placówkę Straży Granicznej w Korbielowie (PSG w Korbielowie)[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. muzeumsg ↓.
  2. a b muzeumsg-1 ↓.
  3. Zarządzenie nr 058 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 13 grudnia 2002 roku zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji wchodzących w skład Straży Granicznej komend, strażnic, granicznych placówek kontrolnych, dywizjonów, pododdziałów odwodowych oraz ośrodków szkolenia w ramach III etapu realizacji programu dostosowania Straży Granicznej do standardów Schengen, polegającą na włączeniu wytypowanych strażnic w struktury gpk. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji we wszystkich oddziałach SG 62 strażnice zostały włączone w struktury gpk.
  4. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej → Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]