Strażnica WOP Chyżne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP/SG Chyżne
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1945
od 1991 strażnica SG
Organizacja
Dyslokacja Chyżne
Formacja Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna
Podległość 42 komenda odcinka
55 batalion OP
33 batalion WOP

Strażnica w Chyżnem:

  1. podstawowy pododdział graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej.
  2. graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 42 komendy odcinka[1] jako 191 strażnica WOP (Chyżne)[2] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[3].

W związku z reorganizacją oddziałów WOP w 1948 roku, strażnica podporządkowana została dowódcy 55 batalionu OP[4].

W 1954 roku wprowadzono nową numerację strażnic, a strażnica WOP Chyżne otrzymała nr 196. W 1956 roku rozpoczęto numerowanie strażnic na poziomie brygady. Strażnica I kategorii Chyżne była 10. w 3 Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza.

W 1963 roku przeniesiono strażnicę III kategorii Chyżne do kategorii IV[5]. Po rozwiązaniu w 1991 roku Wojsk Ochrony Pogranicza, strażnica Chyżne weszła w podporządkowanie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej[6].

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

W 1960 roku 12 strażnica WOP Chyżne III kategorii ochraniała odcinek granicy państwowej o długości 21 885 m od znaku granicznego (wł.) III/14 do zn. gr. III/42 (wył.).

Strażnice sąsiednie:

Dowódcy strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • ppor. Kazimierz Zapolski (?-1952)
  • chor. Henryk Wróbel (1952-?)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]