Polandball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Postać tytułowa – Polandball – kulka reprezentująca Polskę w odwróconych barwach polskiej flagi

Polandball (znany również pod nazwą countryball) – mem internetowy zapoczątkowany przez użytkowników niemieckiego imageboardu krautchan.net w drugiej połowie 2009 roku. Mem ma formę komiksów internetowych (często przerabianych na animacje), w którym poszczególne państwa zostały przedstawione jako kuliste postacie, często posługujące się łamanym angielskim, wyśmiewające narodowe stereotypy i relacje między państwami[1]. Mimo satyrycznego podłoża wydźwięk hasztagu #polandball jest uważany za neutralny[2]. Między innymi dzięki Polandball powstały Countryhumans.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Forma rysowania oczu to główny sposób wyrażania emocji; kulki nie mają ani źrenic, ani brwi, brak im też rąk, nóg i ust[3]
Uczestnik Juwenaliów krakowskich z makietą Polandball (2013)
Przykładowy komiks kończący się zdaniem Poland cannot into space. Historia odnosi się do przyłączenia się Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku

Krautchan.net to niemieckojęzyczny imageboard, którego dział /int/ jest odwiedzany także przez anglojęzycznych użytkowników Internetu. Zapoczątkowanie memu Polandball zostało przypisane Brytyjczykowi z /int/ o pseudonimie Falco, który we wrześniu 2009 stworzył pierwszy mem używając Microsoft Paint, aby w ten sposób sprowokować Polaka z tego samego forum, który udzielał się pisząc łamanym angielskim. Według redaktora Wojciecha Orlińskiego, analizującego fenomen Polandballa w „Gazecie Wyborczej”, w tworzenie grafik włączyli się również obecni na forum użytkownicy z Rosji[4][5][3].

Niektóre źródła podają także, że Polandball ma swoje źródło w wojnie toczącej się między polskimi użytkownikami internetu a „resztą świata” na łamach serwisu drawball.com. Strona ta pozwala na rysowanie przez wiele osób na kole wyświetlanym na stronie. Polscy internauci postanowili narysować tam flagę Polski z napisem „POLSKA” na środku. Gdy do akcji włączyło się setki tysięcy Polaków z serwisu społecznościowego Nasza klasa, rzecz się ostatecznie powiodła[6], ale potem na rysunku pojawiła się swastyka, będąca odpowiedzią „reszty świata”[4]. Historia ta miała zainspirować Falca do stworzenia pierwszego komiksu z wykorzystaniem memu Polandball[6].

Morał z tej historii jest taki, że zanim ktoś się poskarży na to, że „Polandballe” nas ośmieszają, niech pomyśli, jak bardzo ośmieszyli nas patrioci z Naszej klasy.

Wojciech Orliński

Rozgłos[edytuj | edytuj kod]

Według serwisu Google Trends zainteresowanie memem rosło, zwłaszcza od początku 2013 roku[7], aby na przełomie lat 2014/2015 osiągnąć swój szczyt, po czym zaczęło łagodniej opadać (stabilizując się na wartości ok. 50% zapytań z czasu szczytu). Najwięcej zapytań pochodzi z Polski oraz (kolejno) z Finlandii, Szwecji i Kanady[7][a].

Komiks Countryballs (Polandball) został opisany w pracy poświęconej fenomenowi memów internetowych i wydanej w 2013[8] oraz w książce o fenomenach internetowych z 2015 roku[9]. Zjawisko memów Polandball było przedmiotem badań na Uniwersytecie Wrocławskim. Referat na ten temat został przedstawiony podczas konferencji Teksty kultury uczestnictwa, zorganizowanej przez Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN i Komitet Nauk o Literaturze PAN, która odbyła się w 2013 roku. Referat Polandball. Dlaczego memy śmieją się z polskiej historii? wygłosił Paweł Lewandowski, który stwierdził, że ten popularny w globalnej cyberkulturze mem stanowi potencjalnie interesujący temat badań dla badaczy kultury jako forma twórczości internetowej mikrowspólnot interpretacyjnych. Zastanawiał się także, która z dwóch postaw: współ-śmiech lub oburzenie, jest właściwsza wobec tego typu zjawiska[10][11].

Polandball pojawia się jako przykład jednego z memów będących reakcją na akcję kampanii „Dlaczego nie zainwestowałeś w Polsce Wschodniej”[12].

Tematy i wygląd[edytuj | edytuj kod]

Zbiór wybranych countryballi
Czasami, by podkreślić szczególną potęgę postaci przedstawia się ją jako wielki prostokąt, co stanowi odniesienie do postaci Reichtangle

Polandball i wzorowane na nim symboliczne przedstawienia innych państw to głównie kółka w barwach ich flag. W przypadku Polski barwy są jednak odwrócone, co interpretuje się jako reakcję Falca na zarzuty o mylenie pojęć symbolizujących Polskę z symbolami innych krajów[6].

Komiks internetowy Polandball ukazuje Polskę, jej historię i relacje z innymi krajami oraz narodowe stereotypy[5][13], skupiając się na rzekomej polskiej megalomanii oraz kompleksach[14]. Dialogi pomiędzy countryballami są zazwyczaj pisane w łamanej angielszczyźnie i slangu internetowym, przypominającym ten używany w lolcatach. Polandball często zostaje przedstawiony, gdy łka[4][14].

W jednym z odcinków komiksu, który rozpoczynał się informacją o tym, że na Ziemię wkrótce spadnie gigantyczny meteor, wszystkie kraje przeniosły się na orbitę okołoziemską. Na Ziemi pozostała jedynie Polska, która rozpłakała się i łamaną angielszczyzną wypowiedziała frazę Poland cannot into space („Polska nie umieć w kosmos”)[5].

Inne countryballe[edytuj | edytuj kod]

W komiksach Polandball występują też inne państwa. Te komiksy także nazywają się Polandball[4], lecz znane są też pod nazwą Countryball[3].

Według Lurkmore.to swój własny rysunek ma między innymi Bawaria, osobne wizerunki zostały również stworzone dla poszczególnych stanów Ameryki, Katalonii czy Syberii[potrzebny przypis]. Singapur w komiksie przybrał kształt trójkąta i został nazywany „Tringapore”, Bermudy także przybrały formę trójkąta i zostały nazwane „Bermudatriangle”, Chile ze względu na kształt państwa przybrało formę dżdżownicy i zostało nazwane „Chileworm”, Izrael otrzymał formę sześcianu (został nazwany „Israelcube”)[15], a Kazachstan – kształt cegły[15] (nazwa to „Kazakhbrick”)[16]. Podobnie jest również w przypadku II Rzeszy Niemieckiej, jednak tu została ona przedstawiona w postaci prostokąta (nazwa to „Reichtangle”), choć bywa, że kształt ten przyjmują inne potężne państwa.

Przykładowe memy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Dane z 21 kwietnia 2016 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Polandball. reddit.com. [dostęp 2016-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 kwietnia 2016)].
 2. Yi Zhong, Zefeng Guo: OMG! How do you know my feeling? A predictive model to determine sentiments from Tweets (ang.). [dostęp 2016-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 kwietnia 2016)].
 3. a b c Polandball (ang.). Knowyourmeme. [dostęp 26 marca 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 marca 2016)].
 4. a b c d Wojciech Orliński: Wyniosłe lol zaborców, czyli Polandball. Gazeta Wyborcza, 16 stycznia 2010. [dostęp 25 marca 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 5. a b c Kuba Kapiszewski: Fenomem – Polska nie umieć w kosmos. Przegląd, 13/2010. [dostęp 26 marca 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 marca 2016)].
 6. a b c Wojciech Oleksiak: Polandball – A Case Study (ang.). culture.pl, 2014-06-09. [dostęp 2016-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 marca 2016)].
 7. a b Polandball Interest Over Time (ang.). google.com/trends/explore. [dostęp 16 września 2013].
 8. Nils Dagsson Moskopp, Christian Heller: All your ideas are belong to us – Internet Meme kurz & geek. O’Reilly Verlag GmbH&Co. KG, 2013 (1. Auflage), s. 86, 88. ISBN 978-3-86899-805-4. (niem.)
 9. Robert B. Durham: Modern Folklore (ang.). W: List of Internet Phenomena [on-line]. 2015. s. 221. [dostęp 2016-04-21].
 10. Instytut Badań Literackich PAN. Teksty kultury uczestnictwa. Program konferencji. Instytut Badań Literackich PAN, 2013. s. 21. [dostęp 2016-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 kwietnia 2016)].
 11. Maciej Maryl: Teksty kultury uczestnictwa. W: Wspólnoty [on-line]. Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, 2013. s. 3. [dostęp 2016-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 kwietnia 2016)].
 12. Marek Maruszczak. Odbiór kampanii „Dlaczego nie zainwestowałeś w Polsce Wschodniej” w zagranicznych memach internetowych. „Media – Kultura – Komunikacja Społeczna”. 11 (2), s. 25–38, 2015. Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. [zarchiwizowane z adresu 6 kwietnia 2016]. 
 13. Tomek Cegielski: MEMY. Legendy Internetu. Hiro.pl, 12 kwietnia 2011. [dostęp 24 marca 2012].
 14. a b Radosław Zapałowski: Znowu lecą z nami w… kulki. Cooltura, 15 lutego 2010. [dostęp 22 marca 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 lipca 2015)].
 15. a b THE MAIN RULES OF THE COUNTRYBALLS (Hydepark).
 16. Kazakhbrick, Polandball Wiki [dostęp 2021-03-08] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]