Budowla sportowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Budowle sportowe
amfiteatr (Czarnków)
skocznia narciarska (Zakucie)
wyciąg narciarski (Witów)
kolej linowa (Świeradów-ZdrójStóg Izerski)
basen (Olkusz)
zjeżdżalnia (Windsor)
welodrom (Redmond)

Budowla sportowa – rodzaj budowli[1] przeznaczonej do uprawiania sportu i rekreacji. Zaliczenie takiego obiektu budowlanego do kategorii budowli zostało dokonane w artykule 3 punkcie 3 prawa budowlanego, definiującego pojęcie budowli; w ramach tej definicji wyszczególniono podstawowe rodzaje budowli, wymieniając także budowle sportowe. Ustawa ta zalicza budowle sportowe do kategorii V obiektów budowlanych i wymienia w załączniku listę przykładowych obiektów: stadiony, amfiteatry, skocznie i wyciągi narciarskie, kolejki linowe, odkryte baseny, zjeżdżalnie[a][1].

W Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych budowle sportowe wyszczególnione są w sekcji 2, dziale 24, grupie 241, w tym[2]:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wymienione w załączniku do ustawy prawo budowlane obiekty sportu i rekreacji kategorii XV, jak: hale sportowe i widowiskowe, kryte baseny; nie są budowlami sportowymi (w ogólności nie są budowlami), lecz budynkami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dz.U. z 2017 r. poz. 1332 Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane
  2. Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (pol.). gamma.infor.pl. [dostęp 2010-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-23)].
Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.