Spirala logarytmiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spirala logarytmicznakrzywa płaska przecinająca pod jednakowym, stałym kątem wszystkie półproste wychodzące z ustalonego punktu, zwanego biegunem spirali.

Opis matematyczny[edytuj | edytuj kod]

Spirala logarytmiczna w układzie współrzędnych biegunowych (α = 80°)
Spirala logarytmiczna w układzie współrzędnych kartezjańskich

Wzór opisujący spiralę logarytmiczną we współrzędnych biegunowych, gdy biegun spirali pokrywa się z biegunem (początkiem) układu współrzędnych:

lub

gdzie:

– podstawa logarytmu naturalnego,

Jeden „koniec” spirali nawija się na biegun (dla spirala asymptotycznie zbliża się do bieguna ), zaś drugi „ucieka” w nieskończoność (dla zwoje spirali rosną nieograniczenie: ).

Stosunek pochodnej wartości promienia względem kąta do promienia jest stały i równy współczynnikowi w wykładniku:

wobec czego kąt pomiędzy spiralą i promieniami (półprostymi) wychodzącymi z bieguna spirali spełnia równość:

Kąt ten jest więc stały:

zaś współczynnik decyduje o tym jak „szybko” oraz w którą stronę spirala się skręca.
Dla kąt – krzywa przecina promienie prostopadle, zatem spirala degeneruje się do okręgu (o równaniu ). Przy dążącym do nieskończoności spirala „rozprostowuje się”, w granicy dążąc do półprostej
Zmiana znaku współczynnika równoważna jest zmianie znaku zmiennej odpowiada zatem symetrii osiowej względem prostej odwzorowując spiralę prawoskrętną w lewoskrętną i odwrotnie.

Współczynnik jest skalą spirali (w funkcji występuje jako mnożnik), odpowiada zatem za wielkość krzywej. Zmiana jego wartości odpowiada obracaniu spirali wokół bieguna – ponieważ

to -krotne zwiększenie współczynnika odpowiada obróceniu spirali o kąt

Równania parametryczne spirali logarytmicznej są więc następujące:

gdzie

Właściwości[edytuj | edytuj kod]

  • Odległość od środka kolejnych pętel spirali rośnie w postępie geometrycznym.
  • Wyruszając z dowolnego punktu spirali i idąc po niej można okrążyć biegun dowolną liczbę razy nie dochodząc do niego. Jednak droga, którą przemierzyć trzeba od tego punktu do bieguna, jest skończona. Tę własność pierwszy zauważył Evangelista Torricelli. Droga ta wynosi:

gdzie to odległość (po linii prostej) punktu od bieguna.

Spirale logarytmiczne w przyrodzie[edytuj | edytuj kod]

W wielu zjawiskach i obiektach w przyrodzie można spotkać się z tworami w kształcie spirali logarytmicznej. Przykłady tego są następujące:

  • Droga, jaką owad leci do źródła światła. Owady zwykły zachowywać stały kąt pomiędzy torem lotu a źródłem światła. Zazwyczaj Księżyc lub Słońce jest jedynym źródłem światła i lecąc według tej reguły, owady poruszają się po linii prostej.
  • Ramiona galaktyki spiralnej. Uważa się, że Droga Mleczna ma 4 główne ramiona, z których każde jest spiralą logarytmiczną o kącie 12°. Ramiona galaktyk spiralnych mają kąty od 10° do 40°.
  • Ramiona tropikalnych cyklonów jak huragany.
  • Wiele biologicznych struktur jak muszle mięczaków. W tym przypadku spiralny kształt jest wynikiem algorytmu: Weź dowolną figurę płaską F0, pomniejsz ją k razy otrzymując F1 i doklej F1 do F0. Następnie pomniejsz F1 k razy otrzymując F2 i doklej F2 do F1 etc. Powtarzanie tego procesu prowadzi do powstania spiralnego kształtu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]