Przejdź do zawartości

Stała kosmologiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Stała kosmologiczna (zazwyczaj oznaczana wielką literą lambdaΛ) – stała zaproponowana przez Alberta Einsteina jako modyfikacja do jego własnej ogólnej teorii względności mająca pomóc w wyjaśnieniu modelu kosmologicznego Wszechświata znanego jako statyczny model Wszechświata[1]. Stała kosmologiczna Einsteina jest niezależna od czasu i przestrzeni. Odkrycie w 1929 prawa Hubble’a, potwierdzające rozszerzanie się Wszechświata, kwestionowało wprowadzenie tej stałej. Również w samej konstrukcji teorii względności taki dodatek był sztuczny. Sam Einstein wprowadzenie tej stałej nazwał największą pomyłką swojego życia.

O koncepcji stałej kosmologicznej przypomniano sobie podczas prób kwantowania pola grawitacyjnego. Energia próżni, zakrzywiająca przestrzeń, zachowuje się analogicznie do stałej kosmologicznej: ciśnienie jest równe minus gęstości energii. Jednakże na gruncie obecnej teorii cząstek elementarnych, wartość energii próżni oszacowana na podstawie skali Plancka przekracza o kilkadziesiąt rzędów wielkości wielkość akceptowalną z punktu widzenia kosmologii, a w szczególności obserwowanych rozmiarów Wszechświata[2].

Od lat 90. o stałej kosmologicznej mówi się z powodu obserwacji dalekich supernowych, z których wynika, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej zamiast coraz wolniej. Można to wyjaśnić zakładając, że gęstość energii-materii jest zdominowana przez ciemną energię lub właśnie stałą kosmologiczną. Ponadto okazało się, że wiek Wszechświata oszacowany na podstawie obserwacji najstarszych gromad kulistych, powinien wynosić ponad 13 miliardów lat. W modelu Einsteina – de Sittera (bez stałej kosmologicznej) byłby on za mały w porównaniu z obserwacjami, przy założeniu stałej Hubble’a około 70 km/s/Mpc.

Równanie pola ma następująca postać:

gdzie:

tensor krzywizny Ricciego,
skalar krzywizny Ricciego,
tensor metryczny,
– stała kosmologiczna,
tensor energii-pędu,
liczba pi,
prędkość światła w próżni,
stała grawitacji.

Wyraz ze stałą kosmologiczną można przenieść na drugą stronę równania Einsteina i zinterpretować jako tensor energii-pędu

Stała kosmologiczna odpowiada materii, której ciśnienie jest ujemne. Równanie stanu można zapisać jako

z

Człon podobnie jak skalar krzywizny przestrzeni, ma wymiar odwrotności powierzchni [m−2][3].

Przyjmuje się, że stała kosmologiczna jest bardzo bliska zera

Stała kosmologiczna o wartości dodatniej oznacza ujemne ciśnienie, a zatem przyspieszoną ekspansję próżni. Istnienie stałej kosmologicznej jest związane z ciemną energią (w XXI wieku określenie to jest coraz częściej używane w pracach kosmologów jako określenie neutralne) oraz z kosmiczną inflacją. Jako alternatywa dla energii próżni, rozważane jest pole skalarne występujące w roli ciemnej energii. Pole takie nazywane jest kwintesencją (wg Arystotelesa – piąty element przyrody).

Stała kosmologiczna jest często uznawana za szczególny przypadek kwintesencji, z równaniem stanu w którym Z kolei z równań Einsteina wynika, iż aby uzyskać efekt przyspieszonej ekspansji, musi pojawić się W ogólności, współczynnik w równaniu stanu nie musi być stały w czasie i może zależeć od przesunięcia ku czerwieni. Proponowane są różne modele potencjału pola skalarnego, szybko i wolnozmienne. Jednym z egzotycznych modeli jest tzw. gaz Czapłygina, w którym ciśnienie zależy od gęstości nieliniowo[4].

Bezpośrednia rekonstrukcja postaci potencjału pola skalarnego na podstawie danych obserwacyjnych byłaby obecnie bardzo trudna, ponieważ dane dla najdalszych supernowych sięgają tylko do około z=1,5.

W 2017 roku kilka zespołów badawczych przedstawiło analizy danych obserwacyjnych, zgodnie z którymi wartość stałej kosmologicznej zwiększa się wraz z wiekiem wszechświata[5][6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kosmologiczna stała, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-07-30].
  2. Steven Weinberg. The cosmological constant problem. „Reviews of Modern Physics”. 61 (1), 1989-01-01. DOI: 10.1103/RevModPhys.61.1. (ang.). 
  3. Problem stałej kosmologicznej, fatalna czy genialna pomyłka Einsteina?. [dostęp 2014-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-29)].
  4. Alexander Kamenshchika, Ugo Moschellac, Vincent Pasquier. An alternative to quintessence. „Physics Letters B”. 511 (2–4), s. 265–268, 2001-07-05. DOI: 10.1016/S0370-2693(01)00571-8. (ang.). 
  5. Solà, Joan, Adrià Gómez-Valent, and Javier de Cruz Pérez, Vacuum dynamics in the Universe versus a rigid Λ= const, „International Journal of Modern Physics A” 32.19n20 (2017): 1730014.
  6. Zhao, Gong-Bo, et al., Dynamical dark energy in light of the latest observations, „Nature Astronomy” (2017).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]