Sedan (nadwozie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sedan czterodrzwiowy (Volkswagen Passat)
Sedan czterodrzwiowy
(Volkswagen Passat)

Sedan, kareta, notchback (ang. notch - szczebel, stopień; back - tył) - rodzaj trójbryłowego, zamkniętego nadwozia samochodu osobowego, z wyraźnie oddzielonym przedziałem silnikowym i bagażowym. W okresie od lat 50. do 90. XX wieku był to najczęściej spotykany rodzaj nadwozi samochodowych, obecnie wciąż nadwozie typu sedan uważane jest za klasyczne i eleganckie.

Sedan dwudrzwiowy (często nazywany Coupé
nadwozie zamknięte (4-6 miejsc siedzących), 4 okna boczne, szyby opuszczane tylko w drzwiach. Boczne okna rozdzielane są stałymi słupkami będącymi elementami nośnymi nadwozia.
Sedan czterodrzwiowy 
obszerne nadwozie zamknięte, z 4-6 wygodnymi miejscami siedzącymi, boczne okna rozdzielone stałymi słupkami.
Sedan hardtop 
Hard Top (ang. - twardy dach) oznacza sztywny, nakładany, bądź zamontowany na stałe dach, często odróżniający się fakturą (materiałem z jakiego jest wykonany) od reszty nadwozia. Ze względu na jego budowę, nadwozie to charakteryzuje się brakiem słupków pomiędzy bocznymi oknami. Szyby w drzwiach opuszczają się w całości (jeśli występuje ramka dookoła szyby to opuszcza się razem z szybą). Rodzaj ten rozpowszechniony był głównie w USA w latach 60. Reszta nadwozia podobnie jak sedan 2- lub 4-drzwiowy.

Luksusowe, duże nadwozie tego typu nazywamy limuzyną (nazwa ta stosowana jest także czasami na określenie każdego 4-drzwiowego nadwozia typu sedan)