Pałac w Białaczowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac w Białaczowie
Symbol zabytku nr rej. Kl.IVA-2/l/334/67 z 15 czerwca 1967
Ilustracja
Widok ogólny elewacji frontowej wraz z galeriami
Państwo

 Polska

Miejscowość

Białaczów

Adres

Piotrkowska 21, 26-307 Białaczów

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

klasycyzm

Architekt

Jakub Kubicki

Inwestor

Stanisław Małachowski

Kondygnacje

2

Rozpoczęcie budowy

1799 (1797)

Ukończenie budowy

1803 (1800)

Pierwszy właściciel

Stanisław Małachowski

Kolejni właściciele

Antoni Małachowski, Ludwik Małachowski, Hortensja Małachowska, Ludwik Broel-Plater, Ludwik Jan Broel-Plater, Zygmunt Plater

Obecny właściciel

stan prawny nieuregulowany

Plan budynku
Plan budynku
Położenie na mapie Białaczewa
Mapa konturowa Białaczewa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pałac w Białaczowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Pałac w Białaczowie”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pałac w Białaczowie”
Położenie na mapie powiatu opoczyńskiego
Mapa konturowa powiatu opoczyńskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pałac w Białaczowie”
Położenie na mapie gminy Białaczów
Mapa konturowa gminy Białaczów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pałac w Białaczowie”
Ziemia51°17′59,7610″N 20°17′11,9490″E/51,299934 20,286652

Pałac Małachowskich w Białaczowiepałac wraz z parkiem zlokalizowany w zachodniej części Białaczowa w województwie łódzkim (powiat opoczyński).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Korpus główny
Widok z 1925

Dobra białaczowskie, przed wzniesieniem pałacu, należały do Odrowążów (m.in. Piotra i Andrzeja), Kochanowskich (m.in. Piotra, ojca Jana), Rudzińskich, Olszanowskich, Sierakowskich oraz Franciszka Dębińskiego[1].

Obecny obiekt powstawał najprawdopodobniej w latach 1799 (1797[2]) - 1803 (1800[2]) z inicjatywy Stanisława Małachowskiego, który był jednym z najważniejszych współtwórców Konstytucji 3 Maja. Został zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego[3]. Następnym właścicielem pałacu był brat Stanisława, Antoni, a potem jego syn Ludwik. Za jego rządów w budynku zamieszkiwała pasierbica Małachowskiego i matka Zygmunta Krasińskiego, księżniczka Maria Radziwiłłówna. Córka Ludwika, Hortensja, zapisała w 1888 majątek synowi swojej siostry Stefanii – hrabiemu Ludwikowi Broel-Platerowi. Jednym z kolejnych właścicieli był Ludwik Jan Broel-Plater, uczestnik kampanii wrześniowej, więzień niemieckiego offlagu Murnau VIIA, żołnierz armii generała George'a Pattona. Ostatnim dziedzicem był natomiast hrabia Zygmunt Plater. W 1939 spalił się dach głównego korpusu[2]. Po 1944 obiekt znacjonalizowano, a rodzinę Platerów wygnano z majątku[4].

Po wojnie pałac użytkowano jako magazyn zboża. Potem umieszczono w nim szkołę podstawową. Od 1952 do 1954 przeprowadzono prace konserwatorskie, którymi kierował Bohdan Marconi. Po ich zakończeniu w budynku ulokowano dom pomocy społecznej. W listopadzie 2012 pałac został opuszczony, a jego stan prawny nie jest uregulowany (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi orzekł, iż w 1945 nie został prawidłowo przejęty dekretem PKWN na Skarb Państwa, w następstwie czego powiat opoczyński nie powinien być jego właścicielem)[4].

Zespół pałacowo-parkowy został wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach nr Kl.IVA-2/l/334/67 z dnia 15 czerwca 1967[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Oficyna

Klasycystyczny pałac położony jest w południowo-zachodniej części 25-hektarowego parku przechodzącego w kompleks leśny. Jest to założenie typu palladiańskiego z ćwierćkolistymi galeriami i bocznymi pawilonami (nie zostało ono w pełni ukończone)[2]. Dwukondygnacyjny, podpiwniczony i otynkowany obiekt wzniesiono na planie prostokąta[3] z cegły i łamanego piaskowca. Jest dwutraktowy[3]. Poprzedza go dziedziniec flankowany pawilonami i galeriami. Wejście główne urządzono poprzez portyk w wielkim porządku, z trójkątnym naczółkiem i kanelurowanymi kolumnami toskańskimi. W centrum elewacji ogrodowej (północnej) umieszczono ryzalit z trójkątnym frontonem. Korpus główny pokryto dachem czterospadowym, przybudówki, ryzalit ogrodowy i portyk – dachami dwuspadowymi[2].

Większość pomieszczeń parteru (krytych sufitami fasetowanymi[3]) wyposażona jest w dekorację malarską oraz stiukową. Dawny "gabinet etruski" posiada malarską dekorację sufitową. Część stolarki okiennej i drzwiowej jest oryginalna[2].

Położona w parku oranżeria z około 1850 prawdopodobnie została zbudowana według projektu Witolda Stajewskiego[1].

Park[edytuj | edytuj kod]

Park ma charakter krajobrazowo-leśny i został zaprojektowany przez Lindauera, Strickera, Szaniora i Tańskiego. Uznawany jest za jedno z najcenniejszych w Polsce założeń ogrodowych. Ma wysokie walory kulturowe i przyrodniczo-krajobrazowe, mimo bardzo poważnych zniszczeń wywołanych przejściem trąby powietrznej 14 lipca 2011, która w ciągu kilkunastu minut praktycznie doszczętnie (w 95%) zrujnowała historyczny drzewostan. Straty te były nieporównywalne do jakichkolwiek, które wcześniej w sposób naturalny dotknęły duże założenia ogrodowe na terenie Polski. Przed klęską żywiołową na terenie parku rosło blisko 4000 sztuk drzew i krzewów. Czytelne były osie widokowe z pałacu. Rosły tu głównie gatunki rodzime: kilka gatunków lip i dębów, graby, klony, sosny i świerki. Z gatunków egzotycznych występowały: tulipanowiec amerykański, sosna wejmutka, lipa amerykańska, klon srebrzysty i dęby: czerwony oraz błotny. Większość tego zasobu została bezpowrotnie stracona[1].

Prace porządkowe związane z usunięciem wiatrołomów zostały wykonane na przełomie lat 2012 i 2013. Po ich zakończeniu okazało się, że komponowane układy historycznej roślinności praktycznie przestały istnieć. Zachowały się najmniej wartościowe pod względem kompozycyjnym skupienia roślinności, położone w obniżeniach związanych z układem wodnym, najbardziej znaturalizowane. Z drugiej strony odsłoniły się pierwotne powiązania widokowe zaniedbane przez lata braku pielęgnacji i przycinek. Czytelne stało się m.in. powiązanie widokowe pałacu z białaczowskim ratuszem, zasłonięte przez wybujałe konary lip[1].

Bardzo cennym przykładem architektury ogrodowej jest parkowa eksedra wykonana w całości z piaskowca, położona w północno-wschodniej części parku, nieopodal tzw. „Bocieńca”. Istotnym komponentem założenia jest układ wodny złożony z cieku zasilającego fosę Wyspy Kochanowskiego i pasma stawów na północnym krańcu majątku[1]. Na Wyspie Kochanowskiego znajdują się relikty prawdopodobnie renesansowego dworu obronnego[5].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Na terenie zespołu kręcone były sceny do filmu „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego (nominowanego do Oscara)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Małgorzata Milecka, Ochrona autentyku czy palimpsest – dylematy w procesie rewaloryzacji zespołu ogrodowego w Białaczowie, „Architectus” (1), 2016, s. 33-46.
  2. a b c d e f J. Pietrzak, karta zabytku, Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie, 1967.
  3. a b c d S. Żaryn, karta zabytku, WKZ, 1959.
  4. a b c Powiat opoczyński, Pałac w Białaczowie [online], SP Opoczno [dostęp 2024-01-15] (pol.).
  5. Krzysztof Garbacz, Włodzimierza Rulikowskiego albumy pamięci (fragmenty książki), „Adhibenda” (5), 2018, s. 35-36.