Tomasz Konieczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tomasz Konieczny
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1972
Łódź
Typ głosu bas-baryton
Gatunek opera
Zawód solista operowy, aktor
Aktywność od 1997
Strona internetowa

Tomasz Konieczny (ur. 10 stycznia 1972 w Łodzi) – polski śpiewak operowy, który jako bas-baryton osiągnął międzynarodową karierę, aktor filmowy i okazjonalnie reżyser.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Ukończył wydział aktorski w PWSFTviT w Łodzi, śpiew solowy w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Wyższej Szkole Muzycznej im. Carla Marii von Webera w klasie śpiewu solowego Christiana Elßnera w Dreźnie.

Działalność aktorska i reżyserska[edytuj | edytuj kod]

Debiutował jako aktor w filmie Andrzeja Wajdy Pierścionek z Orłem w Koronie. Następnie występował jako aktor w kilku produkcjach filmowych, telewizyjnych i teatralnych w Polsce; między innymi jako Tristan w telewizyjnej adaptacji Tristana i Izoldy w reżyserii Krystyny Jandy.

Tomasz Konieczny pracował także jako reżyser teatralny. Wyreżyserował między innymi sztukę Pierre Corneille'a Cyd w Teatrze Adekwatnym w Warszawie w roku 1996.

Kariera śpiewacza[edytuj | edytuj kod]

Jako śpiewak operowy debiutował Tomasz Konieczny w partii Figara w operze Mozarta Wesele Figara w Teatrze Wielkim w Poznaniu w grudniu 1997. W Niemczech debiutował w styczniu 1999 w Operze w Lipsku partią Kecala w Prodanej Neveście Bedřicha Smetany. Został na tej scenie zaangażowany na stałe w latach 1999-2000. Występował między innymi jako Monterone w Rigoletcie G. Verdiego, jako Redaktor w Nosie Szostakowicza i jako Kecal.

W roku 2000 otrzymał angaż do Teatru w Lubece gdzie jako bas zaśpiewał takie partie operowe jak; Procida w Nieszporach Sycylijskich G. Verdiego (premiera we wrześniu 2000), Pandolfe w Kopciuszku J. Masseneta (premiera w grudniu 2000), Oresta w Elektrze Straußa (premiera w kwietniu 2001), Ramphisa w Aidzie G. Verdiego (premiera w listopadzie 2001), jak również wszystkie znaczące partie basbarytonowe w Nosie Szostakowicza (premiera w marcu 2002). Oprócz tego występował gościnne w takich teatrach jak; Theater St.Gallen (Szwajcaria) jako Procida, w Opernhaus Halle (Niemcy) jako Sarastro w Czarodziejskim Flecie Mozarta, w Theater Chemnitz (Niemcy) jako Pandolfe, w Teatrze Narodowym w Mannheim jako Colline w Cyganerii G. Pucciniego.

Z początkiem sezonu teatralnego 2002/2003 został zaangażowany na stałe w Teatrze Narodowym w Mannheim gdzie usłyszeć go można było w takich partiach operowych jak: Orest w Elektrze Straußa min. w towarzystwie Deborah Polaski jako Elektry, Pimen w Borysie Godunowie Musorgskiego, Sarastro w Czarodziejskim Flecie Mozarta, Król Marek w Tristanie i Izoldzie R. Wagnera, Amfortas w Parsifalu R. Wagnera, Wotan w tetralogii Pierścień Nibelungów Wagnera, Osmin w Uprowadzeniu z Seraju W. A. Mozarta pod dyrekcją muzyczną Adama Fischera, Inkwizytor w Don Carlosie, Melitone w Mocy Przeznaczenia, Johanaana w Salome Straußa pod dyrekcją Frédérica Chaslin'a.

W lutym 2005 zadebiutował jako Sarastro w Operze w Stuttgarcie, we wrześniu 2005 jako Osmin w Operze Niemieckiej nad Renem (Düsseldorf/Duisburg). W teatrze tym śpiewał także Melitone/La Forza del Destino - premiera w Düsseldorfie w kwietniu 2006 oraz Wotana/Rheingold - premiera w Duisburgu w maju 2006. W marcu 2006 zadebiutował w Operze Praskiej w premierze I Vespri Siciliani Verdiego jako Giovanni da Procida.

Opera Niemiecka nad Renem w Düsseldorfie zaangażowała go na stałe z początkiem sezonu 2006/07 . Jego partie w tym teatrze to: Bottom/Sen Nocy Letniej Brittena, Kurwenal/Tristan i Izolda, Goloaud/Pelleas i Melisanda Debussyego, Selim/Turek we Włoszech, Amfortas/Parsifal.

W czerwcu 2006 zadebiutował w Budapeszcie podczas I Budapeskich Dni Wagnerowskich jako Amfortas w Parsifalu R.Wagnera pod dyrekcją muzyczną Adama Fischera (w produkcji tej śpiewali także: Gurnemanz - Matti Salminen, Parsifal - Christian Franz, Klingsor - Günter von Kannen ). W czerwcu 2007 śpiewa Konieczny w Budapeszcie ponownie Wotana/Walkiria pod dyrekcją Adama Fischera a w październiku Fra Melitone/La Forza del Destino.

W sierpniu 2006 zaśpiewał w Pasji wg św. Mateusza J.S.Bacha (arie) w Sao Paulo i Rio de Janeiro w Brazylii pod dyrekcją muzyczną Kenta Nagano.

Kolejny debiut Koniecznego jako Albericha/Pierścień Nibelungów miał miejsce w styczniu 2008 w Semperoper w Dreźnie pod dyrekcją Petera Schneidera.

Opera Wiedeńska zaangażowała Koniecznego, w latach 2008 - 2010 jako Albericha do nowej produkcji Pierścienia Niebelungów R. Wagnera pod dyrekcją muzyczną Franza Welser-Mösta.

Stypendia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Konieczny był stypendystą wielu polskich i niemieckich fundacji w tym między innymi; Polskiego Ministra Kultury i Sztuki w roku 1997, Fundacji Alfreda Toepfera (Niemcy) w latach 1998-2000, Fundacji Kultury i Sztuki banku Stadtsparkasse Dresden w Niemczech w roku 1999.

13 listopada 1998 zdobył II nagrodę podczas Trzydziestego Trzeciego Konkursu Wokalnego im Antonina Dvořaka w Karlovych Varach.

W październiku 2004 otrzymał nagrodę im. Arnolda Petersena za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne w Teatrze Narodowym w Mannheim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]