Przejdź do zawartości

Parki narodowe w Europie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Ukraina, Węgry, Włochy
Szwecja
Linia 212: Linia 212:
== [[Szwecja]] ==
== [[Szwecja]] ==
[[Plik:Delta_in_Rapadalen.jpg|thumb|280px|Delta Laitaure w szwedzkim Parku Narodowym Sarek]]
[[Plik:Delta_in_Rapadalen.jpg|thumb|280px|Delta Laitaure w szwedzkim Parku Narodowym Sarek]]
Ideę powołania parków narodowych na terenie Szwecji wysunął szwedzki przyrodnik fińskiego pochodzenia [[Adolf Erik Nordenskiöld|A. E. Nordenskiöld]] w [[1880]] r. Ideę udało się zrealizować w [[1909]] r., jako pierwszemu państwu w Europie, kiedy powstało dziewięć takich obszarów. Większość powstała po [[1982]] r. Według przyjętego w [[2008]] r. docelowo sieć parków ma chronić wszystkie reprezentatywne ekosystemy kraju, a one same mają zostać dostosowane do standardów międzynarodowych. Parkami zarządza Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska (''Naturvårdsverket''). W przeciwieństwie do większości państw szwedzkie parki narodowe nie mają dolnego ograniczenia rozmiaru, stąd najmniejszy z nich [[Park Narodowy Dalby Söderskog]] ma jedynie 36 ha powierzchni<ref>[http://www.swedishepa.se/Enjoying-nature/Protected-areas/National-Parks/Dalby-Soderskog/ Dalby Söderskog National Park]</ref>. Największe zaś obejmują blisko 2000 km² terenów chronionych. Istniejące 29 parków ma około 7000 km², jednak planowane jest powiększenie obszaru niektórych z nich, a kolejne 12 jest planowanych<ref>[http://sverigesnationalparker.se/en/national-park-facts/history/#.U_W0G_mSyOc Szwedzkie Parki Narodowe: History]</ref>.
W Szwecji powołano w [[1909]] r. najstarsze w Europie parki narodowe.


* [[:Kategoria:Parki narodowe Szwecji|Parki narodowe Szwecji]]
* [[:Kategoria:Parki narodowe Szwecji|Parki narodowe Szwecji]]
Linia 230: Linia 230:
== [[Węgry]] ==
== [[Węgry]] ==
[[Plik:Hortobágyi pusztaság.jpg|thumb|280px|[[Hortobágyi Nemzeti Park|Puszta Hortobágyi]] na wschodzie Węgier]]
[[Plik:Hortobágyi pusztaság.jpg|thumb|280px|[[Hortobágyi Nemzeti Park|Puszta Hortobágyi]] na wschodzie Węgier]]
Najstarszy park narodowy Węgier powstał w 1972 r. chroniąc cenne przyrodniczo fragmenty [[Puszta|puszty]] wokół miasta [[Hortobágy]]. Obecnie istnieje 10 parków narodowych w granicach naddunajskiego państwa<ref?[http://magyarnemzetiparkok.hu/ Portal węgierskich parków narodowych]</ref><ref>[http://national-park.hungaryguide.info/index.html National park Hungary guide]</ref>.
Najstarszy park narodowy Węgier powstał w 1972 r. chroniąc cenne przyrodniczo fragmenty [[Puszta|puszty]] wokół miasta [[Hortobágy]]. Obecnie istnieje 10 parków narodowych w granicach naddunajskiego państwa<ref>[http://magyarnemzetiparkok.hu/ Portal węgierskich parków narodowych]</ref><ref>[http://national-park.hungaryguide.info/index.html National park Hungary guide]</ref>.


{{osobny artykuł|Parki narodowe na Węgrzech}}
{{osobny artykuł|Parki narodowe na Węgrzech}}

Wersja z 11:05, 21 sie 2014

W Europie powołano kilkaset parków narodowych, w większości odpowiadających kategorii II obszarów chronionych wg Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Pierwsze z nich powstały w 1909 r. w Szwecji.

Albania

Góra Korab w Albanii w parku narodowym o tej samej nazwie

W Albanii powołano dotąd 15 parków narodowych[1] i jeden morski park narodowy[2].

Austria

Wysokie Taury w Austrii znajdują się w granicach największego parku narodowego Alp

Powołanie parku narodowego w Austrii postulowano już przed I wojną światową, jednak dopiero w 1981 r. powstał pierwszy – i dotąd największy – Park Narodowy Wysokie Taury. Obecnie istnieje sześć takich form ochrony i jeden Park Biosfery Salzburskiego Lundgau i Karynckiego Nockbergu, który do 2012 r. też nosił miano narodowego[3]. Opiekę nad parkami sprawuje Nationalparks Austria.

Lista parków narodowych[4]:

Belgia

Hoge Kempen w Belgii

Belgia znajduje się w jednym z obszarów najmocniej przekształconych przez człowieka w Europie. Królestwo jest jednym z odstatnich państw kontynentu, które powołało swój park narodowy – Park Narodowy Hoge Kempen zainicjowano dopiero w 2006 r. na obszarze 57 km², po 16 latach starań[5]. Wcześniej, w 2001 r. powołano belgijsko-holenderski Park Transgraniczny De Zoom-Kalmthouse Heide i mający status zbliżony parku narodowego[6]. Ponadto w Walonii wyróżnia się dziewięć „parków przyrodniczych” (parc naturel)[7] mających wysoki status ochronny i klasyfikowanych jako parki narodowe (kategoria II) wg IUCN[8], oraz siedemnaście „krajobrazów regionalnych” (Regionale Landschappen) we Flandrii[9].

Białoruś

Jeziora Brasławskie leżą w granicach najbardziej na północ wysuniętego parku narodowego Białorusi

Pierwszym parkiem narodowym który częściowo znajdował się na obszarze dzisiejszej Białorusi był Białowieski Park Narodowy. Po rozpadzie ZSRR na terenie niepodległej republiki powołano cztery formy ochrony przyrody określane tym mianem:

Bośnia i Hercegowina

Na terenie Bośni i Hercegowiny istnieją trzy parki narodowe, w tym dwa powołane za czasów Jugosławii:

Bułgaria

Malowniczy masyw górski Riła w Bułgarii

Bułgaria była pierwszym bałkańskim krajem, który na swoim terytorium powołał park narodowy[10]. Zainicjowany w 1934 r. Park Narodowy Witosza zmienił jednak w 2000 r. status na park przyrodniczy. Obecnie istnieją trzy parki narodowe (национален парк, l.mn. национални паркове) i jedenaście parków przyrodniczych[11] (природен парк, l.mn. природни паркове), które charakteryzują się nieco niższym statusem ochronnym i obecnością gruntów prywatnych w ich obrębie.

Bułgarskie parki narodowe:

Chorwacja

Jeziora Plitwickie są jednocześnie najsłynniejszym parkiem narodowym Chorwacji

Pierwsze parki narodowe w granicach Chorwacji zaczęto powoływać niedługo po II wojnie światowej, gdy ta stanowiła część Jugosławii. Obecnie na terenie kraju znajduje się osiem parków narodowych zajmujących 1,063% powierzchni kraju[15].

 Osobny artykuł: Parki narodowe w Chorwacji.

Czarnogóra

Szczyt Bobotov Kuk w PN Durmitor w Czarnogórze

W Czarnogórze powołano pięć parków narodowych, z czego cztery jeszcze w czasach Jugosławii. Zajmują one około 10 % powierzchni kraju – jest to jeden z najwyższych odsetków na świecie[16]. Najsłynniejszy park narodowy Czarnogóry – Durmitor – znajduje się też na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obszarami zarządza instytucja „Nacionalni parkovi Crne Gore”.

Lista czarnogórskich parków narodowych:

Czechy

Chalupská slať w czeskim PN Szumawa

Pierwszy park narodowy na terenie Czechosłowacji powstał w Tatrach w 1949 r., zaś w granicach dzisiejszej Republiki Czeskiej najstarszym jest powołany w 1963 r. Karkonoski Park Narodowy (Krkonošský národní park). Obecnie w granicach kraju istnieją cztery parki narodowe[17], wszystkie transgraniczne (dwa z Niemcami, po jednym z Polską i Austrią).

 Osobny artykuł: Parki narodowe w Czechach.

Dania

Krajobraz duńskiego PN Thy

Powołany w 1974 r. Park Narodowy Grenlandii jest największym tego typu obszarem chronionym świata, który jednak znajduje się poza granicami fizycznymi Europy i w dodatku na terenie posiadającej od 1978 r. szeroką autonomię Grenlandii. Dopiero w 2008 r. powołano pierwszy park narodowy na obszarze właściwej Danii, Park Narodowy Thy. Duńskie parki narodowe są częściowo zamieszkałe i reprezentują najbardziej wartościowe części duńskiego krajobrazu. Jak dotąd powołano trzy parki (Thy, Mols Bjerge i Morze Wattowe – ma kontynuację w Niemczech), a dwa kolejne są w trakcie powstawania[18].

Estonia

Viru Bog w PN Lahemaa, najstarszym w Estonii

Estonia należy do młodszych państw Europy, pojawiając się po raz pierwszy na mapach po I wojnie światowej, jednak historia starań o ochronę jej przyrody zaczyna się w czasach carskich, gdy w 1853 r. założono Estońskie Towarzystwo Naturalistyczne[19]. W 1910 r. powołano „sanktuarium ptaków” na wyspach Vaika – najstarszy obszar chroniony państw bałtyckich. Po uzyskaniu niepodległości młode państwo zaczęło tworzyć własny, zintegrowany system obszarów chronionych. Po II wojnie światowej i aneksji przez ZSRR nowe prawo ochrony przyrody powstało w r. 1957 r. W 1971 r. powołano pierwszy w kraju i całym Związku Sowieckim Park Narodowy Lahemaa[20]. Po odzyskaniu niepodległości w Estonii podjęto się po raz kolejny reorganizacji systemu ochrony przyrody, którego częścią jest pięć parków narodowych (rahvuspark)[21].

 Osobny artykuł: Parki narodowe Estonii.

Finlandia

Park Narodowy Repovesi w Finlandii powstał w 2003 r.

Ochrona przyrody na terenie Finlandii ma długą historię[22]. Najstarszy rezerwat przyrody powołano już w 1843 r., a Państwowa Administracja Lasów (Metsähallitus), która zajmuje się m.in. obszarami chronionymi powstała w 1859 r. Z inicjatywą powołania parków narodowych w Finlandii i Szwecji wyszedł szwedzki przyrodnik fińskiego pochodzenia A. E. Nordenskiöld w 1880 r. Powstały w 1912 r. rezerwat Pyhä-Häkki przekształcono w 1956 r. na park narodowy. Mimo wszystkich podjętych działań dopiero w 1938 r. zainaugurowano pierwszy właściwy park narodowy – Pallas-Ounastunturi. Po II wojnie światowej Finlandia utraciła na rzecz ZSRR większość swoich obszarów chronionych. Obecnie istnieje 37 fińskich parków narodowych oraz 19 ścisłych rezerwatów przyrody. Łączny obszar wszystkich fińskich parków wynosi 9789 km²[23].

Francja

Góra Bérarde w Alpach Francuskich jest chroniona (z przerwami) od 1913 r. w ramach parku narodowego

Francja należy do krajów w których rozwinęła się nowoczesna koncepcja ochrony przyrody. Zainaugurowany w 1861 r. na 1097 ha rezerwat artystyczny na terenie Puszczy Fontainebleau uznaje się niekiedy za najstarszy wielkoobszarowy obszar chroniony na świecie[24]. Francja była drugim krajem europejskim, który powołał własny park narodowy – w 1913 r. powstał „Park Narodowy Bérarde”[25] (nie przetrwał trudności I wojny światowej, dziś na tym terenie znajduje się powołany w 1973 r. PN Écrins). Współczesne francuskie parki narodowe opierają się na prawie z 1960 r. (ostatnia nowelizacja w 2006 r.)[26]. Składają się one ze strefy centralnej (cœur) i strefy dostępowej (aire d'adhésion) mającej charakter parku krajobrazowego[27]. Dotychczas powołano 10 parków, w tym 7 w części europejskiej państwa, a planuje się powołanie kolejnych dwóch.

 Osobny artykuł: Parki narodowe Francji.

Grecja

Najwyższy szczyt Olimpu - Mytikas

Historia ochrony przyrody w Grecji sięga okresu międzywojennego, kiedy zaczęto powoływać pierwsze rezerwaty przyrody. W 1938 r. powołano parki narodowe chroniące góry Olimp i Parnas[28]. Obecnie istnieje dziesięć „leśnych parków narodowych” (Εθνικοί δρυμοί), z których niektóre posiadają – podobnie jak we Francji – strefę centralną i zewnętrzną. System ochrony przyrody uzupełniają dwa „morskie parki narodowe” (Εθνικά θαλάσσια πάρκα) i 14 „parków narodowych” (Εθνικά πάρκα)[29], powoływanych od 2000 r. i mających charakter zbliżony do parków krajobrazowych (IUCN zalicza je do kategorii VI – „obszar chroniony o użytkowanych zasobach”)[30].

Lista greckich leśnych i morskich parków narodowych:

Hiszpania

Park Narodowy Doñana na południu Hiszpanii

Hiszpania jest jednym z pierwszych państw Europy, które powołało parki narodowe. Najstarsze z nich to istniejące od 1918 r. Picos de Europa i Ordesa y Monte perdido, które oparto na podstawie prawa uchwalonego dwa lata wcześniej[31]. Obecnie istnieje piętnaście hiszpańskich parków narodowych, w tym 11 w europejskiej części kraju a 4 na Wyspach Kanaryjskich. Cechą charakterystyczną dla tej formy ochrony w Hiszpanii jest udział – częściowy, bądź całkowity – rządów regionów autonomicznych w ich zarządzaniu[32].

Holandia

Dwingelderveld jest jednym z największych wrzosowisk Europy

Holandia jest jednym z najbardziej przekształconych przez człowieka regionów Europy, stąd idea parków narodowych rozwinęła się w tym kraju relatywnie późno. Dwa najstarsze, początkowo nieoficjalne, parki (Veluwezoom i Hoge Veluwe) powstały w latach 30-tych XX wieku z prywatnej inicjatywy i są zarządzane przez nezależne fundacje wspierane przez państwo. Królestwo dopiero w latach 80-tych ubiegłego stulecia rozpoczęło ambitny projekt państwowych parków narodowych, których powołano 18[33]. Najstarszym z nich jest PN Schiermonnikoog położony we Fryzji, powstały w 1989 r. Park Transgraniczny De Zoom-Kalmthouse Heide jest zarządzany wspólnie z Belgią.

 Osobny artykuł: Parki narodowe Holandii.

Irlandia

Jeziora w irlandzkim PN Killarney

W Irlandii począwszy od powołania w 1932 r. Parku Narodowego Killarney[34] powołano sześć parków tego typu. Są one zarządzane przez National Parks & Wildlife Service. W Irlandii przyjęto definicję IUCN dotyczącą celów i zadań parku narodowego[35].

 Osobny artykuł: Parki narodowe Irlandii.

Islandia

Ófærufoss w Parku Narodowym Vatnajökull

Ideę powołania parków narodowych w Islandii przedstawił Guðmundur Davíðsson już w 1913 r. Jego idea ziściła się w 1930 r., gdy powołano Park Narodowy Þingvellir[36]. Od 2008 r., gdy połączono dwa parki narodowe Skaftafell i Jökulsárgljúfur w jeden Park Narodowy Vatnajökull (drugi największy w Europie) w tym nordyckim państwie znajdują się trzy takie formy ochrony przyrody[37].

 Osobny artykuł: Parki narodowe Islandii.

Litwa

Jezioro w Dzukijskim Parku Narodowym na Litwie

Na terenie dzisiejszej Litwy najstarszy Auksztocki Park Narodowy powołano w czasach ZSRR w 1974 r. Pozostałe cztery powołano po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. Park Narodowy Mierzei Kurońskiej wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO[38].

 Osobny artykuł: Parki narodowe na Litwie.

Łotwa

Powołany w 1973 r. Park Narodowy Gauja jest drugim najstarszym w byłym ZSRR. Pozostałe trzy łotewskie parki powstały po odzyskaniu niepodległości przez ten nadbałtycki kraj[39].

 Osobny artykuł: Parki narodowe Łotwy.

Macedonia

W Macedonii powołano trzy parki narodowe. Położony na południu kraju PN Pelister, powstały w 1948 r., jest najstarszym w granicach byłej Jugosławii[40].

Parki narodowe Macedonii:

Malta

Na Malcie, jednym z najmniejszych państw świata, istnieją dwa parki narodowe: Ta' Qali[41] i Salini[42] , które pełnią funkcje rekreacyjne i mają charakter parku miejskiego.

Mołdawia

Orgiejów Stary w Mołdawii

Pierwszym i jedynym parkiem narodowym Mołdawii jest powołany w 2013 r. Park Narodowy Orgiejów, który powstał wokół rezerwatu kulturowo-przyrodniczego „Stary Orgiejów” i dwóch rezerwatów przyrody Ţigăneşti i Trebujeni. Celem parku jest ochrona przyrody i wyjątkowych walorów kulturowo-historycznych przed degradacją oraz promocja ekoturystyki.

Niemcy

Blisko 80% powierzchni niemieckich parków narodowych stanowią płytkie wody przybrzeżne

W Niemczech powołano dotychczas 15 parków narodowych, z których najstarszy PN Lasu Bawarskiego powstał w 1970 r. Historia starań o powołanie takiej formy ochrony jest jednak dużo dłuższa i zaczyna się wraz z powołaniem „Stowarzyszenia Parków Ochrony Przyrody” (Verein Naturschutzpark) w 1909 r.[43] Dzięki jego działaniom w 1922 r. powstały rezerwaty przyrody na terenie Pustaci Lüneburskiej[44] i Siedmiogórza[45] – pierwsze wielkoobszarowe obszary chronione w Niemczech. Po II wojnie światowej w RFN rozwinięto koncepcję parków krajobrazowych (Naturparke), jako rozwiązania kompromisowego w związku z brakiem dużych, naturalnych przestrzeni[46]. Dzisiejsze parki narodowe wiążą się z koncepcją „rozwojowych parków narodowych”, tj. terenów które – przy częściowej pomocy człowieka – mają odzyskać charakter naturalny[47]. Większa część obszaru zajmowanego przez niemieckie parki znajduje się na morzu.

Norwegia

Park Narodowy Rondane w Norwegii

W rozległej i słabo zaludnionej Norwegii dotychczas powołano aż 44 parki narodowe[48], a kolejne są proponowane. Większość ich obszaru zajmują ekosystemy górskie. Zarządzaniem norweskimi parkami narodowymi zajmuje się Direktoratet for naturforvaltning (Dyrekcja Zarządzana Przyrodą). Najstarszy z nich – Park Narodowy Rondane – został powołany w 1962 r[49].

Polska

Jezioro Kociołek w Wielkopolskim Parku Narodowym

W okresie międzywojennym Polska wprowadziła jeden z ambitniejszych projektów ochrony przyrody, którego efektem było m.in. powołanie najstarszych polskich parków narodowych (Pienińskiego i Białowieskiego) w 1932 r. Obecnie istnieją 23 takie formy ochrony w kraju[50], a kolejne są proponowane.

 Osobny artykuł: Parki narodowe w Polsce.

Portugalia

W Portugalii powołano tylko jeden Park Narodowy Peneda-Gerês, na północy tego kraju w 1971 r. Park składa się z kilku stref ochronnych i jest zamieszkały, a część gruntów stanowi własność prywatna[51] .

Rosja

Położony w północnym Uralu Park Narodowy Ugyd Wa, największy w Europie

Rosja posiada jedne z największych na świecie obszarów dzikiej przyrody. Jeszcze w czasach Imperium Rosyjskiego rozwinęła się zaproponowana przez rosyjskiego zoologa Grigorija Aleksandrowicza Kożewnikowa koncepcja zapowiedników, określanych czasem mianem „absolutnych rezerwatów przyrody”[52] i mających najwyższą kategorię I wg IUCN[53]. Między innymi z tej przyczyny idea parków narodowych dotarła dość późno na wschodnie rubieże Europy. Najstarszym parkiem jest powołany 5 maja 1983 r. Soczinski Park Narodowy. Od tego czasu powołano kolejne 42 parki, istniejące obok 103 zapowiedników i 70 federalnych zakazników (określanych w literaturze zachodniej jako „sanktuaria przyrody”)[53].

 Osobny artykuł: Parki narodowe Rosji.

Rumunia

Jezioro Bucura w najstarszym rumuńskim i drugim najstarszym w Karpatach Parku Narodowym Retezat

W Rumunii, podobnie jak w wielu innych krajach, początki ochrony przyrody wiążą się z łowiectwem. Powołany w 1935 r. najstarszy rumuński park narodowy w górach Retezat był wcześniej chroniony jako królewski rezerwat myśliwski[54]. Jest on też drugim najstarszym – po Pienińskim Parku Narodowym – parkiem narodowym w Karpatach. Obecnie istnieje w tym państwie 13 parków narodowych, wspieranych siecią 14 parków przyrodniczych i kilkudziesięciu ścisłych rezerwatów przyrody[55]. Ponadto, często jako park narodowy wymienia się Rezerwat Biosfery Delty Dunaju rozpościerający się na obszarze 5800 km², funkcjonujący jednak na niezależnych zasadach[56].

Serbia

Najstarszym parkiem narodowym w granicach obecnej Serbii jest Fruška Gora. Obecnie istnieje pięć takich obszarów chronionych, w tym jeden w granicach Kosowa. Powstanie szóstego Parku Narodowego Prokletije uniemożliwił konflikt w tej części kraju[57].

Parki Narodowe w Serbii:

Słowacja

Szczyt Dziumbier w Niżnych Tatrach jest jedynym dwutysięcznikiem w Karpatach Zachodnich poza Tatrami właściwymi

Tatrzański Park Narodowy powołany w 1949 r. jest najstarszym w granicach Słowacji, a także byłej Czechosłowacji[58]. Obecnie istnieje dziewięć parków narodowych w granicach tej republiki.

 Osobny artykuł: Parki narodowe na Słowacji.

Słowenia

Triglav, najwyższy szczyt i symbol Słowenii

Na terenie Słowenii powołano w 1961 r. dotąd jedyny park narodowy, chroniący obszar najwyższej góry i symbolu kraju - Triglav. Jego powołanie postulowano już przed I wojną światową, a w 1924 r. powstał Park ochrony Alp (Alpski varstveni park), będący zalążkiem późniejszego Parku Narodowego Triglav[59].

 Osobny artykuł: Parki narodowe Słowenii.

Szwajcaria

Szwajcarski Park Narodowy jest najstarszym do dziś istniejącym parkiem w Alpach

Na terenie Konfederacji powołano tylko jeden Szwajcarski Park Narodowy w 1914r. Tym samym szwajcarski projekt parku narodowego jest drugim najstarszym w Europie. Szwajcarski Park Narodowy posiada najwyższą kategorię I IUCN, co powoduje że jest jednym z najściślej chronionych obszarów w Europie. Znajduje się on w kantonie Gryzonii i ma kontynuację po włoskiej stronie granicy.

Szwecja

Delta Laitaure w szwedzkim Parku Narodowym Sarek

Ideę powołania parków narodowych na terenie Szwecji wysunął szwedzki przyrodnik fińskiego pochodzenia A. E. Nordenskiöld w 1880 r. Ideę udało się zrealizować w 1909 r., jako pierwszemu państwu w Europie, kiedy powstało dziewięć takich obszarów. Większość powstała po 1982 r. Według przyjętego w 2008 r. docelowo sieć parków ma chronić wszystkie reprezentatywne ekosystemy kraju, a one same mają zostać dostosowane do standardów międzynarodowych. Parkami zarządza Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska (Naturvårdsverket). W przeciwieństwie do większości państw szwedzkie parki narodowe nie mają dolnego ograniczenia rozmiaru, stąd najmniejszy z nich Park Narodowy Dalby Söderskog ma jedynie 36 ha powierzchni[60]. Największe zaś obejmują blisko 2000 km² terenów chronionych. Istniejące 29 parków ma około 7000 km², jednak planowane jest powiększenie obszaru niektórych z nich, a kolejne 12 jest planowanych[61].

Turcja

Na terenie Turcji począwszy od 1958 r. powołano 41 parków narodowych, z czego trzy w jej europejskiej części:

  • Historyczny Park Narodowy Çanakkale – Gelibolu (Gallipoli) (Çanakkale-Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı, założony w 1973 r., obszar 330 km²), powołany w miejscu jednej z największych bitew I wojny światowej[62];
  • Park Narodowy Jeziora Gala (Gala Gölü Millî Parkı, 2005 r., 60,9 km²)[63];
  • Park Lasu İğneada Longoz (İğneada Longoz Ormanları Millî Parkı, 2007 r., 31,6 km²)[64].

Ukraina

Na Ukrainie trzy najstarsze parki narodowe powstały w latach 80., w czasach ZSRR. Obecnie istnieje 48 parków, z czego większość powstała po 2009 r.[65]

 Osobny artykuł: Parki narodowe Ukrainy.

Węgry

Puszta Hortobágyi na wschodzie Węgier

Najstarszy park narodowy Węgier powstał w 1972 r. chroniąc cenne przyrodniczo fragmenty puszty wokół miasta Hortobágy. Obecnie istnieje 10 parków narodowych w granicach naddunajskiego państwa[66][67].

 Osobny artykuł: Parki narodowe na Węgrzech.

Wielka Brytania

Parki narodowe w Wielkiej Brytanii powstały w oparciu o Ustawę o Parkach Narodowych i Dostępie do Wsi uchwaloną w 1949 r. (National Parks and Access to the Countryside Act 1949) oraz w przypadku Szkocji o Ustawę o Parkach Narodowych z 2000 r. (National Parks Act 2000)[68]. W przeciwieństwie do innych krajów brytyjskie parki są zamieszkałe, składają się w większości z gruntów prywatnych[69]. Wraz z niemieckim programem parków krajobrazowych (Naturparke) były one prekursorem analogicznych form ochrony w innych krajach (w tym w Polsce)[70], klasyfikowanych przez IUCN w ramach kategorii V[71].

Włochy

Parki narodowe w granicach Włoch powstają od 1922 r. Najstarszy z nich – Park Narodowy Gran Paradiso – powstał w miejscu rezerwatu łowieckiego istniejącego od 1856 r. Przed II wojną światową powołano jeszcze trzy podobne obszary chronione. Do końca lat osiemdziesiątych istniało w kraju łącznie jedynie pięć parków. Od 1989 r. powołano kolejne dziewiętnaście[72]. Dwa spośród parków narodowych republiki – Gran Paradiso i Stelvio – mają swoje odpowiedniki po stronie Francji i Szwajcarii.

 Osobny artykuł: Parki narodowe Włoch.
  1. Discover Dinarides: Albania
  2. Lefter Kashta i in. „The First MPA in Albania, Sazani Island-Karaburuni Peninsula, as a Regional Priority Conservation Area for Marine Biodiversity”, Varstvo Narave 2011
  3. Nationalparks Austria
  4. Nationalparks Austria
  5. Historia PN Hoge Kempen
  6. Park Transgraniczny De Zoom-Kalmthouse Heide: historia
  7. Fédération des parcs naturels de Walonnie
  8. Kategoria II w Belgii IUCN
  9. Regionale Landschappen in Vlaanderen
  10. Historia Parku Przyrodniczego Witosza
  11. WWF Bułgaria: 11 parków przyrodniczych
  12. Rejestr obszarów chronionych Bułgarii: Piryn
  13. Rejestr obszarów chronionych Bułgarii: Riła
  14. Rejestr obszarów chronionych Bułgarii: Bałkan Środkowy
  15. Centralne Biuro Statystyczne Republiki Chorwackiej, Informacje statystyczne za rok 2008
  16. Oficjalna strona NPCG
  17. Agencja Ochrony Przyrody i Krajobrazu Republiki Czeskiej
  18. Danmarks Nationalparker
  19. Diversity of nature in Estonia
  20. Visit Estonia PN Lahemaa
  21. Parks.it: Estonia
  22. Metsähallitus: Protected Areas History
  23. Metsähallitus: National Parks
  24. Historia Puszczy Fontainebleau
  25. Stulecie Parku Narodowego Bérarde
  26. Parcsnationaux.fr
  27. Strona francuskiego ministerstwa rozwoju zrównoważonego poświęcona parkom narodowym
  28. Strona PN Parnitha
  29. Ekby.gr
  30. Greckie PN na stronie IUCN protected planet
  31. Hiszpańskie parki narodowe: historia
  32. Hiszpańskie parki narodowe: zarządzanie
  33. Nationaalpark.nl
  34. Killarney National Park
  35. National Parks & Wildlife Service: National Parks
  36. Thingvellir.is: National Park History
  37. Guide to Iceland: National Parks in Iceland
  38. Way 2 Lithuania: National Parks
  39. Latvia Travel: National Parks
  40. Exploring Macedonia: National Parks
  41. Strona ministerstwa rozwoju zrównoważonego, środowiska i klimatu Malty o PN Ta' Qali
  42. Strona ministerstwa rozwoju zrównoważonego, środowiska i klimatu Malty o PN Salini
  43. Park Krajobrazowy Pustaci Lüneburskiej: Chronologia
  44. Stowarzyszenie Parków Ochrony Przyrody (historia)
  45. Park Krajobrazowy Siedmiogórza
  46. Naturparke.de Historia
  47. Federalny Urząd Ochrony Przyrody: Parki narodowe
  48. Visit Norway: Norweskie Parki Narodowe
  49. Nasjonalparkriket Rondane National Park]
  50. Polskie Parki Narodowe: Parki narodowe w liczbach
  51. Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas: Parque Nacional da Peneda-Gerês, Classificação | Caracterização
  52. Dzikie Życie: Ochrona absolutna – przyszłość ochrony przyrody, lipiec i sierpień 2014
  53. a b WWF National protected areas of the Russian Federation: GAP analysis and perspective framework
  54. Retezat National Park: History
  55. Romania Toruism: A Journey Into Nature
  56. Rezerwat Biosfery Delta Dunaju: Strefy funkcjonalne
  57. Registar zasticenih dobara
  58. TANAP.org
  59. TNP
  60. Dalby Söderskog National Park
  61. Szwedzkie Parki Narodowe: History
  62. Go Turkey: PN Çanakkale – Gelibolu
  63. Strona PN Jeziora Gala
  64. kirklareli.ormansu.gov.tr
  65. Ministerstwo Ekologii i Zasobów Naturalnych Ukrainy: Reserved Nature - Ukraine's Pride
  66. Portal węgierskich parków narodowych
  67. National park Hungary guide
  68. National Parks UK: Aims and Purposes
  69. National Parks UK: What Is a National Park
  70. Walery Goetel, Rozwój idei parków narodowych, Kraków 1959 r.
  71. IUCN.org: Category 5
  72. Parks.it