Dolar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z $)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy waluty. Zobacz też: Dolar (jednostka miary).
$

Dolar (ang. dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną Stanów Zjednoczonych w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.

Istniejące waluty[edytuj | edytuj kod]

Historyczne waluty[edytuj | edytuj kod]

Historia nazwy i symbolu[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie XV i XVI wieku w Europie nie było waluty mogącej pełnić funkcję pieniądza światowego. W I połowie XVI wieku w Czechach, koło miejscowości Jachymów, odkryto duże złoża srebra, z których zaczęto bić nowe monety. Ze względu na silną germanizację czeskich terenów, na monetach wybijano nazwę mennicy w języku niemieckimJachimstaler Münze. Od końcówki taler przyjęto nazwę monety, przekształcaną przez różne narodowości, na przykład w Polsce moneta nazywała się talar, a w Hiszpanii dollaro.

Po odkryciu pierwszych złóż srebra i złota w Ameryce, Hiszpania przeniosła część mennic na nowy kontynent, gdzie moneta stała się walutą podstawową w obu Amerykach. Walutę oznaczało się symbolem 8, ze względu na wartość monety – 1 dollaro było warte 8 reali. Ze względu na możliwość pomyłki z cyfrą 8, symbol zaczęto stylizować. Korzystano z zawijasa przypominającego literę S, z końcami połączonymi linią prostą. Symbol ten, pisany w sposób niedbały, wyewoluował w dzisiejszy znak dolara – $.

Języki programowania[edytuj | edytuj kod]

W językach programowania znak $ stosuje się często w zupełnie innym znaczeniu. Zwykle jako pewien symbol języka, definiowany w składni, do oznaczenia określonej jednostki leksykalnej:

  • w Pascalu używany do przedstawienia liczby szesnastkowej jako prefiks $, np. $102D

W Unikodzie znak dolara występuje w wersjach:

Znak Unicode Kod HTML Nazwa unikodowa Nazwa polska
$ U+0024 $ lub ﹩ DOLLAR SIGN znak dolara
U+FE69 ﹩ lub $ SMALL DOLLAR SIGN mały znak dolara
U+FF04 &#FF04; lub $ FULLWIDTH DOLLAR SIGN szeroki znak dolara


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Historia nazwy i symbolu – A. Mikołajczyk: Monety stare i nowe (Wydawnictwo Arkady 1988), Leksykon numizmatyczny (PWN 1994)