Çatalhöyük

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Çatal Höyük)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanowisko neolityczne Çatalhöyük[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Wykopaliska w południowej części Çatalhöyük
Państwo  Turcja
Typ kulturowy
Spełniane kryterium II, IV
Numer ref. 1405
Region[b] Azja i Pacyfik
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2012
na 36. sesji
Położenie na mapie Turcji
Mapa lokalizacyjna Turcji
Stanowisko neolityczne Çatalhöyük
Stanowisko neolityczne Çatalhöyük
Ziemia37°39′59,4″N 32°49′31,7″E/37,666500 32,825472
Rekonstrukcja wnętrza typowego domu
Bogini Matka z Çatalhöyük (Turcja), neolit (ok. 5500-6000 p.n.e.), obecnie w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze

Çatalhöyük (wym. [ʧɑtɑlhøjyk] – rozdwojone wzgórze) – stanowisko archeologiczne położone na południowy wschód od miasta Konya w Anatolii w centralnej Turcji, w 2012 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spotyka się też pisownię Çatal Höyük lub Çatal Hüyük bądź Catal Hüyück.

Çatalhöyük to jedna z największych osad neolitycznych, odkrytych w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Osada została odkryta pod koniec lat 50. XX wieku, a w latach 1961-1965 archeolodzy brytyjscy pod kierownictwem Jamesa Mellaarta prowadzili tam wykopaliska.

Çatalhöyük rozłożone jest na dwóch wzgórzach, oddzielonych doliną rzeki. Wykopaliska z lat 60. dotyczyły tylko wzgórza wschodniego i objęły teren 13 ha. Osada na wzgórzu zachodnim pochodzi z okresu chalkolitu i była zamieszkana po opuszczeniu wzgórza wschodniego u kresu epoki neolitycznej.

Szacuje się, że osada została założona między 7400 a 7300 p.n.e. Zamieszkiwało ją do 10 tysięcy ludzi, którzy zajmowali się rolnictwem oraz hodowlą zwierząt. Budowali dwupiętrowe domy z kamienia, gliny i cegły suszonej na słońcu, które bielono wapnem. W domach tych nie było schodów, na wyższe kondygnacje wchodziło się po drabinie, którą chowano do środka w razie ataku wroga. Okna były małe i niewiele wpadało przez nie światła. Wejścia do domów znajdowały się na dachu. Domy stykały się ze sobą ścianami i tworzyły zwartą konstrukcję podobną do pueblo. W kompleksach znajdowały się także pomieszczenia kultu religijnego oraz miejsca pochówku. Zwłoki chowano w pozycji embrionalnej, najczęściej zwinięte w specjalnych koszach.

Na terenie wykopalisk znaleziono wiele przedmiotów (m.in. malowidła naścienne, figurki), które rzuciły światło na tę prehistoryczną, zaawansowaną kulturę. Wykopaliska pozwoliły również ustalić, czym żywili się mieszkańcy osiedla.

Wzgórze, jakie uformowało się ze szczątków neolitycznych domostw, posłużyło jako siedziba wsi w okresie hellenistycznym i rzymskim, a także jako cmentarz w okresie bizantyjskim.

Przerwane prace archeologiczne zostały wznowione w 1993 roku przez międzynarodowy zespół pod kierunkiem prof. Iana Hoddera z Uniwersytetu w Cambridge. Od roku 2001 w pracach badawczych bierze udział polska ekspedycja, prowadzona przez dr hab. prof. UG Lecha Czerniaka (Uniwersytet Gdański) i prof. dr hab. Arkadiusza Marciniaka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Pod wpływem odkryć w Çatalhöyük zaczęto poszukiwać podobnych osiedli neolitycznych w tym rejonie świata i udało się je odkryć w:

Żadne z tych osiedli nie osiągnęło takiego poziomu rozwoju jak Çatalhöyük.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]