Andora (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andora
Andorra la Vella
Ilustracja
Widok ogólny
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Andora

Parafia

Andora

Burmistrz

Maria Rosa Ferrer Obiols

Powierzchnia

12 km²

Wysokość

1023 m n.p.m.

Populacja
• liczba ludności


22 151
(2018)

Kod pocztowy

AD500,
AD501[1]

Tablice rejestracyjne

C

Położenie na mapie Andory
Mapa konturowa Andory, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Andora”
Ziemia42°30′N 1°30′E/42,500000 1,500000
Strona internetowa

Andora[2] (kat. Andorra la Vella, hiszp. Andorra la Vieja, fr. Andorre-la-Vieille) – stolica Księstwa Andory, położona w śródgórskiej kotlinie we wschodnich Pirenejach pomiędzy Francją i Hiszpanią. W 2012 roku miasto liczyło 19 407 mieszkańców.

Jest to również nazwa parafii, która otacza miasto.

Główną gałęzią gospodarki jest turystyka, choć państwo czerpie również dochody z faktu bycia „rajem podatkowym”. Meble i brandy to produkty regionalne[3].

Geografia[4][edytuj | edytuj kod]

Andora jest położona w głównej dolinie kraju, w pobliżu zbiegu rzek Valira de Nord i Valira d’Orient, które tworzą rzekę Valira. Miasto znajduje się 11 km od granicy z Hiszpanią i 33 km od granicy z Francją. Miasto jest położone 1023 m n.p.m. Sprawia to, że Andorra la Vella jest najwyżej położoną stolicą Europy. Miasto według danych z 2012 roku liczy 19 000 mieszkańców.

Położenie i klimat[edytuj | edytuj kod]

Andora jest umiejscowiona w południowo-zachodniej części kraju, w pobliżu ujścia rzeki Valila del Norte do rzeki Valira w dolinie Gran Valira. To najwyżej położona europejska stolica. Leży na południowych stokach Pirenejów na wysokości 1023 m n.p.m., dzięki czemu stała się popularnym kurortem narciarskim. Klimat panujący w Andorze jest umiarkowany, z chłodną zimą i ciepłym, bardziej suchym latem. Temperatura waha się od około –1 °C w styczniu do około 20 °C w lipcu. Roczna suma opadów wynosi 808 mm.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Andora położona jest stosunkowo daleko (o trzy godziny) od najbliższych lotnisk w Tuluzie, Gironie, Perpignan i Barcelonie. Jest to rezultatem małej liczby ludności i górzystego ukształtowania terenu. Miasto nie ma również stacji kolejowej. W Andorze znajduje się jednak dworzec autobusowy, z którego można dojechać do francuskiej stacji L’Hospitalet-près-l’Andorre, skąd jest bezpośrednie połączenie do Paryża. Jednak najwięcej połączeń autobusowych jest z Barceloną.

Demografia i język[edytuj | edytuj kod]

Stanowiący największą liczebnie grupę narodową w Księstwie Andory Katalończycy stanowią jedynie 33% populacji miasta Andora. Najwięcej mieszkańców miasta to Hiszpanie (43%), znaczące mniejszości narodowe to Portugalczycy (11%) i Francuzi (7%). Językiem urzędowym jest kataloński, mówi się tu również po hiszpańsku, portugalsku i francusku. Większość ludności jest wyznania katolickiego. Średnia długość życia jest wysoka – ponad 80 lat.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Casa de la Vall – kamienny budynek zbudowany ok. 1580 przez jedną z rodzin szlacheckich. Aktualnie stanowi siedzibę rządu i sądownictwa Andory. W sali posiedzeń znajduje się tzw. Szafa Siedmiu Kluczy, w której przechowywane są symboliczne klucze do siedmiu parafii Andory oraz archiwa księstwa[5].

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tylko dla skrytek pocztowych.
  2. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. [w:] Andora [on-line]. ksng.gugik.gov.pl, 2013. [dostęp 2019-12-30]. (pol.).
  3. Wirtualna Polska Media S.A, Andora – stolica Księstwa Andory, turystyka.wp.pl, 11 kwietnia 2016 [dostęp 2021-04-09] (pol.).
  4. Geography of Andorra la Vella.
  5. Hiszpania, Wydawnictwo Pascal 2008, ISBN 978-3-8297-6556-5 (=Przewodniki Baedeker), s. 179–180.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]