Beth Phoenix

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elizabeth Kociański
Elizabeth Kociański
Pseudonim Beth Phoenix
Fabulous Firebird
Firebird
Phoenix
Data urodzenia 24 listopada 1980, Elmira Nowy Jork
Wzrost 170 cm
Masa ciała 68 kg

Beth Phoenix, właśc. Elizabeth Kociański (ur. 24 listopada 1980) – amerykańska zapaśniczka oraz profesjonalna wrestlerka polskiego pochodzenia, występująca w World Wrestling Entertainment, w brandzie WWE Raw. 3-krotna posiadaczka pasa WWE Women’s Championship. 2 października 2011 roku na gali Hell in a cell zdobyła pas WWE Divas Championship. Tworzy tag team z Natalyą o nazwie Divas of Doom (Sisters of Destruction). Obronila pas trzy razy z Eve, trzy z Kelly Kelly na gali WWE TLC oraz jeden z Taminą Snuką na gali WWE Elimination Chamber. Straciła pas na rzecz Nikki Bella.

Na No Mercy 2007 zdobyła po raz pierwszy pas Women’s Championship i straciła go po 6 miesiącach. W 2008 r. tworzyła tag team z Santino Marellą o nazwie Glamarella. Do ich teamu dołączyła później również Rosa Mendez, jako fanka nr 1 Glamazonki. Po raz drugi zdobyła pas Women’s Championship wraz z Santino Marellą (który zdobył pas Interkontynentalny) na SummerSlam 2008 walcząc przeciwko Mickie James i Kofi Kingstonowi. Straciła pas na Royal Rumble 2009 na rzecz Meliny. Beth brała udział w Diva's Battle royal na Wrestlemanii XXV, by wyłonić pierwszą Miss Wrestlemanię, ale zwyciężczynią została Santina Marella. Wzięła udział w Royal Rumble Matchu 2010 jako druga kobieta w historii. Wyeliminowała The Great Khali'ego, a sama została wyrzucona z ringu przez Cm Punka. Po raz trzeci pas Women’s Championship zdobyła w kwietniu 2010 r. i straciła po miesiącu. Przyczyniła się do rozpadu teamu Natalya'i i AJ & Kaitlyn. Od 2011 r. tworzyła tag team z Natalyą o nazwie Divas of Doom (Sisters of Destruction). Na Hell in a Cell 2011 Beth na zdobyła pas Divas pokonując Kelly Kelly. Na Wrestlemanii XXVIII była w teamie z Eve, ale przegrały z teamem Kelly Kelly. Pas obroniła trzy razy z Eve Torres, trzy z Kelly Kelly, w tym na gali WWE TLC oraz jeden z Taminą Snuką na gali WWE Elimination Chamber. Straciła pas na rzecz Nikki Bella na Raw 24.04.2012r. w Lumberjack Matchu. Doznała wtedy kontuzji. Pas posiadała 204 dni. Na Extreme Rules 2012 miało odbyć się starcie rewanżowe, ale Eve uznała, że Beth nie jest zdolna do walki i zastąpiła ją powracająca Layla. Na No way Out 2012 Beth przegrała z Laylą walkę o pas. 29 października 2012r pożegnała się z WWE wygrywając przedtem swoją ostatnią walkę z AJ Lee

Życie prywatne[edytuj]

Elizabeth poślubiła Joeya Carolana, znanego jako Joey Knight, ale małżeństwo zakończyło się rozwodem. Na początku lutego 2014 roku Adam Copeland ogłosił narodziny jego i Beth córki (w dniu 12 grudnia 2013 roku), która ma na imię Lyric.

Osiągnięcia[edytuj]

Zapasy[edytuj]

Beth Phoenix wykonująca Glam Slam na Eve Torres

North-East Wrestling

 • Women’s Champion −72 kg (1999)

New York State Fair

 • Women’s Champion −72 kg (1999)

Wrestling[edytuj]

Far North Wrestling

 • FNW Cruiserweight Championship

GLORY Wrestling

 • GLORY Championship

Ohio Valley Wrestling

 • OVW Women’s Championship (2 x)

Pro Wrestling Illustrated

 • PWI sklasyfikowało ją na 2. miejscu z 50. najlepszych wrestlerek roku 2008.
 • PWI sklasyfikowało ją na 7. miejscu z 50. najlepszych wrestlerek roku 2009 i 2010.

World Wrestling Entertainment

 • WWE Women’s Championship (3x)
 • Slammy Award za „Divę Roku” (2008)
 • WWE Divas Championship (1x)

The Wrestling Clothesline

 • TWC sklasyfikowało ją na 3. miejscu z 50. najlepszych wrestlerek w federacjach niezależnych, w 2004.

Linki zewnętrzne[edytuj]