Trish Stratus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Patricia Anne Stratigias
Patricia Anne Stratigias
Pseudonim Trish Stratus
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1975
Richmond Hill
Obywatelstwo Toronto, Ontario
Wzrost 1.62 m cm
Masa ciała 55 kg
Trenowany przez Ron Hutchinson
Dave Finlay
Debiut 19 marca 2000
Strona internetowa

Patricia Anne Stratigias[1] (ur. 18 grudnia 1975 w Richmond Hill, Ontario) – wrestlerka, modelka fitness, aktorka i osobowość telewizyjna. Znana z federacji wrestlingu – World Wrestling Entertainment, gdzie występowała jako Trish Stratus.

T&A i relacje z Vince'em McMahonem (2000/2001)[edytuj | edytuj kod]

Stratigias zadebiutowała 19 marca 2000, w jednym z epizodów Sunday Night Heat, pod gimmickiem Trish Stratus. Pojawiła się ona również na scenie programu WWF Superstars, obok Testa i Alberta. Następnego wieczoru, na Raw Stratus odegrała swoją pierwszą ważną rolę, menedżerując Testa i Alberta w Tag Teamie T & A. W czasie menedżerowania T & A to Stratus miała swój pierwszy ważny bump w ringu. Na Backlash została oszukana przez tauntującego Bubbe Ray Dudleya i została rzucona na stół przez niego i jego brata D-Von Dudleya. Później Trish zaczęła menedżerować Val Venisa, który wygrał pas interkontynentalny, ale ich partnerstwo zakończyło się na SummerSlam gdzie Venis przegrał tytuł. Stratus miała swój ringowy debiut 20 czerwca na tapingu SmackDown!, gdzie wygrała Tag Team Match z T & A przeciwko Hardy Boyz i Licie. Storyline feudu pomiędzy Stratus a Litą rozwinął się po meczu, bo Stratus atakowała Lite na epizodach Raw i SmackDown!, wiodąc do Indian Strap Matchu na Raw 24 lipca, który Stratus wygrała z pomocą Stephanie McMahon. Trish skończyła rok walcząc bez powodzenia o WWF Women’s Championship i opuściła Testa i Alberta kiedy team się rozpadł. Początkiem 2001, Stratus została wciągnięta w angle z prezesem WWF Vince'em McMahon'em, w czasie kiedy żona Vince’a – Linda podczas kayfabu zrobiła rozwód z Vince'em na epizodzie SmackDown! 7 grudnia 2000. Relacje Vince’a i Stratus coraz bardziej złościły córkę szefa – Stephanie McMahon. 25 Lutego na No Way Out, Stratus i Stephanie zawalczyły przeciwko sobie. Stephanie wygrała dzięki interwencji William Regala. Następnego wieczoru na Raw odbył się Tag Team Match, w którym zawalczyli Vince i Stratus przeciwko Regalowi i Stephanie. Okazało się, że Stratus była ofiarą układu Vince’a, Stephanie i Regala. Vince dał jej do zrozumienia, że ona była zabawką, z której on wyrósł. To był koniec. Angle był kontynuowany na kolejnym Raw, gdzie Vince kazał rozebrać się Stratus na ringu i szczekać jak pies. Koniec storyline'u przyszedł na WrestleManii XVII, gdzie Stratus uderzyła Vince’a podczas walki Vince’a z jego synem Shane'em.

Women’s Champion (2001/2003)[edytuj | edytuj kod]

Właśnie wtedy Stratus rozpoczęła wrestling na maksa. Wygrała Bra and Panties Tag Team Match w Tagu z Litą przeciwko Stacy Keibler i Torrie Wilson na gali InVasion. Po kontuzji kostki w lecie, Trish nie mogła walczyć przez trzy miesiące. Podczas rehabilitacji, była widoczna w co-hosting Excess w TNN. Na ring powróciła na jesieni i pojawiła się na Survivor Series, gdzie wygrała WWF Women’s Championship w walce Six-Pack Challenge. Stratus miała kolejny feud, z Jazz. Feudowały o pas Women’s Championship. W storyline, Trish miała utrzymywać pas do Royal Rumble, ale przegrała pas na rzecz Jazz dwa tygodnie później, a dokładniej 4 lutego 2002 na Raw. Stratus miała odzyskać tytułu siedem miesięcy później, konkurując w Triple Threat Matchu na WrestleManii XVIII z Litą i Jazz w jej rodzinnym mieście – Toronto. Trish nie udało się wygrać tej walki. Tydzień później, po nieudanej próbie odzyskania Women’s title, Stratus wygrała pas WWE Hardcore Championship, 6 maja pilnując Crash'a Holly'ego po tym, jak Bubba Ray Dudley go uderzył. Trish później straciła ten tytuł na rzecz Stevena Richardsa. Po jakimś czasie, Trish odzyskała pas Women’s Title w Mixed Tag Team Matchu. Partnerem Stratus w tej walce był Bubba Ray Dudley. Po drafcie Stratus zaczęła występować tylko w brandzie Raw. Kolejne panowanie Stratus jako mistrzyni przyszło 23 czerwca, kiedy pokonała w King of the Ring Molly Holly. Te dwie divy kontynuowały swój feud przez następne trzy miesiące. Po nieudanej próbie wygrania tytułu w lipcu, Stratus w końcu wygrała pas na Unforgiven. Podczas feudowania z Holly, Stratus miała również angle z nową divą – Victorią. Storyline opierał się na tym, że Stratus zdradziła Victorie, kiedy pracowały razem jako modelki. Obie walczyły przeciwko sobie w kilku meczach o tytuł. Stratus trzymała pas aż do Survivor Series, gdzie Victoria wygrała pas w Hardcore Matchu. 17 marca 2003, Victoria i Steven Richards pokonali Jazz i Stratus w Tag Team Matchu. Po zakończeniu walki, Jeff Hardy wtargnął na ring, aby pomóc Stratus, którą atakowali Victoria i Richards. W ciągu kolejnych tygodni, Stratus i Hardy byli pokazywani podczas rozmów na backstage. Walczyli także jako partnerzy w Tag Team. Storyline, jednak został porzucony, kiedy Hardy odszedł z WWE. Na WrestleManii XIX Stratus pokonała Victorie i Jazz by zdobyć jej czwarty Women’s Championship, wyrównując poprzedni rekord posiadania pasu ustanowiony przez The Fabulous Moolah. W ciągu kolejnych miesięcy, Stratus uplasowała się w przymierzu z Gail Kim. To było krótkotrwałe, ale Kim zmieniła Stratus i w teamie z Molly Holly, rozpoczęły z nią feud. Obie pokonały Stratus i kilku jej partnerów, do czasu aż Stratus rozpoczęła partnerstwo z powracającą Litą. Ich team pokonał Kim i Holly w wielu walkach, włącznie z walką na Unforgiven.

Współpraca i feudowanie z Litą[edytuj | edytuj kod]

Stratus miała romans z Chrisem Jericho podczas 10 edycji Raw w listopadzie. 1 grudnia, razem praktykowali w Intergender Tag Team Matchach jako partnerzy. Po walce, Stratus podsłuchała rozmowę Jericho z Christianem (który w tym czasie miał romans z Litą) o tym kto pierwszy spał z Litą. Tydzień później, rozpoczął się feud pomiędzy dwoma wrestlerami i dwiema divami, który skutkował walką „Battle of the Sexes” Match na Armageddon. W tej walce divy przegrały. Rewanż miał miejsce następnego wieczoru i zakończył się bez wyłonienia zwycięzcy. Takie relacje Trish z Jericho były kontynuowane kolejnego roku, przy nowym angle z Jericho, w którym Chris rozwijał swoje uczucie do Stratus. W czasie walki na WrestleManii XX, Trish, odeszła od Jericho i poszła z Christianem. We dwoje feudowali z Jericho przez kilka miesięcy i walczyli w Handicap Matchu na Backlash. Na następnym Raw do Teamu Stratus i Christian dołączył Tomko. Stratus była bookowana do wygrania WWE Women’s Championship po raz piąty na Bad Blood, które odbywało się 13 czerwca. Broniła pas aż do momentu złamania ręki w lipcu co spowodowało przerwę od wrestlingu na około miesiąc. Kiedy powróciła, broniła tytuł przeciw licznym przeciwniczkom, aż do stracenia go z Litą 6 grudnia na Raw, gdzie w Main Evencie walczyły o ten tytuł. Stratus odzyskała pas miesiąc później na New Year's Revolution. Podczas rewanżu Lita doznała kontuzji. Nowy angle pomiędzy Stratus i zwyciężczynią 2004 Raw Diva Search – Christy Hemme rozwinął się przez zazdrość o zdjęcia Hemme w magazynie Playboy. Stratus zaatakowała Hemme i napisała sprayem na jej plecach “suka”. Stratus dostała wyzwanie od Hemme, które ujawniła będąc trenowaną przez Lite, do walki o tytuł mistrzowski na WrestleManii 21. Była to udana obrona tytułu.

Największy fan Stratus i odejście[edytuj | edytuj kod]

W maju 2005 Stratus nie miała szans walczyć o Women’s Championship z powodu kontuzji, do której doprowadził ją Viscera na Backlash. Trish krytykowała go, że przegrywa z mężem Lity – Kane'em. Stratus wróciła na Raw we wrześniu. Na tej gali była partnerką Ashley Massaro w walce Tag Teamowej przeciwko Vince's Devils. Feud też ważny był dla debiutującej Divy Mickie James, która przedstawiała się jako największa fanka Stratus. Na Tribute Show poświęconym śmierci Eddiego Guerrero, Stratus wzięła udział w Interpromotional Diva Battle Royal. Tą walkę wygrała diva SmackDown! – Melina. Za tydzień, MNM porwało Stratus dla Meliny, która wyzwała zakneblowaną Stratus do meczu o pas Women’s Championship. Dwójka walczyła na Survivor Series, gdzie Stratus pokonała Meline po interwencji Mickie James. Stratus i James walczyły razem w teamie. Pod koniec 2005 roku gimmick Mickie uległ zmianie (Trish stała się jej obsesją, a Mickie jej maniakiem). 26 grudnia na Raw, storyline pomiędzy Stratus i James rozwinął się aż do lesbijstwa! James miała intymny pocałunek z Stratus! W dodatku pocałunek miał miejsce w Locker Roomie pod jemiołą! Dziwne relacje pomiędzy Stratus i James kontynuowano do New Year's Revolution 2006. Na tej gali dwie Divy zawalczyły przeciwko sobie o tytuł. Walkę wygrała Stratus. Mimo porażki, James dalej była Amorem; Stratus zaczęła czuć się niekomfortowo. 6 marca 2006 Stratus podczas rozmowy z James, powiedziała, że potrzebuje przestrzeni. Obie pokrótce się pogodziły i podczas Saturday Night's Main Event 18 marca, w teamie pokonały Candice Michelle i Victorie. James po walce zmieniła się w stosunku do Stratus i zaczęła ją atakować. W walce na WrestleManii 22 Trish przegrała Women’s Championship właśnie na rzecz James. Podczas rewanżu na Backlash zdarzył się nieszczęśliwy incydent. Stratus po przyjęciu bumu na rinng miała przemieszczenie się barku. Podczas rehabilitacji, przez sześć tygodni dalej pojawiała się na ekranach. Stratus powróciła na ring 26 czerwca i rozpoczęła romantyczny angle z Carlito po tym jak on uratował ją przed atakiem Meliny i Johnnny'ego Nitro. Razem z Carlito tworzyli Team i wygrali Mixed Tag Team Match przeciwko Melinie i Nitro na Saturday Night' Main Event, 15 lipca. Gdy Stratus i Carlito byli parą, pokrótce zaczęli feudować z WWE Championem Edge'em i Litą. Dwie pary walczyły w kilku Tag Team Matchach, a Stratus i Carlito za każdym razem jobbowali Edge'owi i Licie. W sierpniu, Lita dowiedziała się, że Trish chcę skończyć z wrestlingiem. Ten fakt Stratus później potwierdziła. Na PPV 17 września, w jej rodzinnym mieście – Toronto, Stratus pokonała Lite przez użycie popisowemu submission Bret'a Hart'a – Sharpshootera. Wygrała i stała się rekordzistką w posiadaniu pasa Women’s Championship Belt. Posiadała ten pas aż 7 razy! Po zdobyciu tego tytułu odeszła z wrestlingu jako mistrzyni.

Specjalne wystąpienia[edytuj | edytuj kod]

Stratus miała specjalny występ 10 grudnia 2007 podczas 15-lecia RAW. Wraz z Litą przerwały występ Jillian Hall. Stratus miała kolejne specjalne wystąpienie 5 maja 2008 na Raw, gdy gala była w jej rodzinnym mieście – Toronto w Kanadzie. Odegrała ona rolę Backstage'u podczas segmentu, w którym udział brali również Ron Simmons i Trevor Murdoch. Stratus stoczyła swoją pierwszą walkę po około 2 latach na RAW 22 grudnia 2008, które odbyło się w Toronto. Ona i John Cena pokonali Santino Morelle i Beth Phoenix w Tag Team Matchu. Była także na Raw w 2009 roku, gdzie stoczyła pojedynek Tag Teamowy z MVP i Markiem Henrym vs Beth Phoenix, Chris Jericho i Big Show wygrała tę walkę przez dyskwalifikację. Pojawiła się również na Elimination Chamber 2011, gdzie powiedziała fanom, że będzie trenerką w kolejnym sezonie Tough Enought. Na tej samej gali pomogła powracającej Kelly Kelly, która była atakowana przez Lay-Cool. Następnie przyszła na Raw 4 marca 2011 i stoczyła walkę bez dyskwalifikacji z Vickie Guerrero, najpierw na ringu pojawił się Dolph Ziggler, który chciał pomóc Vickie, ale po nie długim czasie na ringu pojawił się również John Morrison, który zaatakował Dolpha, po interwencji teamu Lay-Cool przegrała walkę Trish, koło ringu siedziała gwiazda reality show Nicole Snooki, do której po walce podeszła Michelle Mccool i popchnęła ją, a ta się wkurzyła i ją zaatakowała, po czym zaczęła atakować Laylę, jak Trish się ocknęła to biła Michelle Mccool, ale Dolph ściągnął z ringu Michelle jak i Layle i całą 4 byli poza ringiem. Vickie po tym wszystkim wyzwała Trish, Snooki oraz Johna Morrisona na walkę na Wrestlemanii 27 przeciwko Dolphowi, Layli i Michelle, wszyscy się na to zgodzili, więc Trish pojawiła się jeszcze ponownie na Wrestlemanii 27, gdzie wygrała walkę przeciwko teamowi Lay-Cool i z Dolph'em Ziggler'em (koło ringu znajdowała się Vickie Guerrero). Na Raw 28 stycznia 2013 ogłoszono, że będzie wprowadzona do WWE Hall of Fame 2013 i przed WrestleManią 29 wprowadziła ją tam Stephani McMahon.

Powrót do WWE[edytuj | edytuj kod]

28 stycznia 2018 roku na gali Royal Rumble podczas pierwszego w historii Women's Royal Rumble Match'u powróciła do ringu z numerem 30.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Stratigias jest pochodzenia greckiego i polskiego. Ma dwie młodsze siostry Christie i Melisse. Patricia 30 Września 2006 r. wyszła za mąż za Ron'a Fisico, z którym przed ślubem spotykała się 14 lat, kilka Div WWE było obecnych na jej ślubie. W 2013 roku Stratus ogłosiła, że jest w ciąży.

Stratigias brała udział w licznych organizacjach charytatywnych. Jak, np. Ronald McDonald House, Dreams Take Flight i the Special Olympics. 29 Marca 2008 r. brała udział w Island Triathlon Series, jako część sztafety gwiazd, żeby pomóc zebrać pieniądze dla Dignitas International.

Tytuły/osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Fighting Spirit magazine

  • Double X Award (2006)
  • Three Degrees Award (2006)

World Wrestling Federation / World Wrestling Entertainment

  • WWE Hardcore Championship (1 raz)
  • WWF/WWE Womens's Championship (7 razy)
  • WWE Babe of the Year (2001-2003)
  • Diva dekady (2003)
  • WWE Hall of Fame (2013)

Pro Wrestling Illustrated

  • PWI Woman of the Year (2002, 2003, 2005, 2006)
  • PWI Woman of the Decade (2000-2009)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Trish Stratus profil (ang.). [dostęp 2012-10-26].