Dimitrios Kasdaglis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dimitrios Kasdaglis
Δημήτριος Κάσδαγλης
Ilustracja
Finał turnieju tenisa ziemnego w 1896, który Kasdaglis przegrał z Bolandem
Państwo

 Grecja

Data i miejsce urodzenia

10 października 1872
Salford

Data i miejsce śmierci

6 lipca 1931
Bad Nauheim

Dorobek medalowy
Igrzyska olimpijskie
Reprezentacja  Grecja
srebro Ateny 1896 tenis ziemny
(gra pojedyncza)
srebro Ateny 1896 tenis ziemny
(gra podwójna)

Dimitrios Emanuel „Demis” Kasdaglis, także Demetrios Casdagli (gr. Δημήτριος Εμμανουήλ Κάσδαγλης; ur. 10 października 1872 w Salford, zm. 6 lipca 1931 w Bad Nauheim[1]) – grecki tenisista, uczestnik letnich igrzysk olimpijskich w 1896 w Atenach.

Jego młodszy brat Ksenofon także był tenisistą. Rodzina Kasdaglisa zajmowała się handlem bawełną. Opuściła Egipt, aby osiedlić się w Anglii. Tenisista miał przodków pochodzących z Rosji.

Kasdaglis wyjechał z Anglii w 1895 roku, by kontynuować rodzinny biznes w Egipcie. W oficjalnym sprawozdaniu z Letnich Igrzysk Olimpijskich 1896 jest on uznawany za Greka mieszkającego w Egipcie, jednak zachowały się jedynie dowody stwierdzające jego brytyjskie obywatelstwo.

Kasdaglis doszedł do finału turnieju tenisowego zarówno w grze pojedynczej jak i podwójnej. W turnieju gry pojedynczej pokonał w pierwszej rundzie Deferta z Francji, w drugiej Konstandinosa Akratopulosa z Grecji, a w półfinale Momcsilló Tapaviczę z Austro-Węgier. W finale zmierzył się z Johnem Piusem Bolandem z Wielkiej Brytanii. Kasdaglis przegrał zdobywając srebrny medal.

W turnieju gry podwójnej występował w parze z Dimitriosem Petrokokinosem z Grecji. W pierwszej rundzie turnieju pokonali parę grecką Konstandinos Paspatis i Ewangelos Ralis, a w półfinale parę brytyjsko-australijską: George Stuart Robertson i Teddy Flack. W finale Kasdaglis znowu zmierzył się z Bolandem, tym razem występował on w parze z Niemcem Friedrichem Traunem. Grek ponownie przegrał, co dało mu drugi srebrny medal olimpijski.

W 1906 roku brał udział, bez sukcesów, w olimpiadzie letniej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Demetrius Casdagli [online], olympedia.org [dostęp 2022-12-29] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]