John Pius Boland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Pius Boland
John Pius Boland.jpg
Data i miejsce urodzenia 16 września 1870
Dublin
Data śmierci 17 marca 1958
Dyscypliny tenis
Dorobek medalowy
Igrzyska olimpijskie
Reprezentacja  Wielka Brytania
I miejsce Ateny 1896 tenis ziemny
(gra pojedyncza)
I miejsce Ateny 1896 tenis ziemny
(gra podwójna)

John Mary Pius Boland (ur. 16 września 1870 w Dublinie, zm. 17 marca 1958) – irlandzki polityk, medalista olimpijski w tenisie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn prywatnego przedsiębiorcy, po wczesnej śmierci rodziców jego wychowaniem kierował wuj, pomocniczy biskup Dublina. Boland studiował prawo w Birmingham, Dublinie, na Oksfordzie (Christ's College), a przez pewien czas także na uniwersytecie w Bonn.

W 1896 roku gościł w Atenach na zaproszenie przyjaciela i za jego namową wziął udział w tenisowym turnieju olimpijskim. Boland, zawsze podróżujący z rakietą, okazał się najlepszy w finale gry pojedynczej, pokonując Dimitriosa Kasdaglisa. Irlandczyk zdobył także złoto w grze podwójnej, tworząc parę z Friedrichem Traunem.

Boland ukończył w 1898 rokustudia prawnicze i zaangażował się w życie publiczne. W latach 1900–1918 zasiadał w parlamencie brytyjskim, wybrany w jednym z okręgów irlandzkich. Reprezentował nacjonalistyczną Irlandzką Partię Parlamentarną.

W części opracowań statystycznych John Pius Boland figuruje jako mistrz olimpijski z Wielkiej Brytanii, w części jako reprezentant Irlandii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]