Przejdź do zawartości

John Pius Boland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Pius Boland
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 września 1870
Dublin

Data i miejsce śmierci

17 marca 1958
Westminster

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Wielka Brytania
Igrzyska olimpijskie
złoto Ateny 1896 tenis ziemny
(gra pojedyncza)
Reprezentacja  Drużyna mieszana
Igrzyska olimpijskie
złoto Ateny 1896 tenis ziemny
(gra podwójna)

John Mary Pius Boland (ur. 16 września 1870 w Dublinie, zm. 17 marca 1958 w Westminsterze[1]) – irlandzki polityk, medalista olimpijski w tenisie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn prywatnego przedsiębiorcy, po wczesnej śmierci rodziców jego wychowaniem kierował wuj, pomocniczy biskup Dublina. Boland studiował prawo w Birmingham, Dublinie, na Oksfordzie (Christ's College), a przez pewien czas także na uniwersytecie w Bonn.

W 1896 roku gościł w Atenach na zaproszenie przyjaciela i za jego namową wziął udział w tenisowym turnieju olimpijskim. Boland, zawsze podróżujący z rakietą, okazał się najlepszy w finale gry pojedynczej, pokonując Dimitriosa Kasdaglisa. Irlandczyk zdobył także złoto w grze podwójnej, tworząc parę z Friedrichem Traunem.

Boland ukończył w 1898 roku studia prawnicze i zaangażował się w życie publiczne. W latach 1900–1918 zasiadał w parlamencie brytyjskim, wybrany w jednym z okręgów irlandzkich. Reprezentował nacjonalistyczną Irlandzką Partię Parlamentarną.

W części opracowań statystycznych John Pius Boland figuruje jako mistrz olimpijski z Wielkiej Brytanii, w części jako reprezentant Irlandii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John Pius Boland [online], olympedia.org [dostęp 2022-12-29] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]