Godzilla kontra Mothra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godzilla kontra Mothra
ゴジラvsモスラ

Gojira vs Mosura
Gatunek akcja, s-f, katastroficzny
Data premiery Ziemia 12 grudnia 1992
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński
Czas trwania 102 min
Reżyseria Takao Okawara
Scenariusz Kazuki Omori
Muzyka Akira Ifukube
Zdjęcia Masahiro Kishimoto

Godzilla kontra Mothra (jap. ゴジラvsモスラ Gojira vs Mosura) – kolejny film z serii filmów o Godzilli, który powstał w 1992 roku.

W Ameryce film ten był dystrybuowany pod tytułem Godzilla vs Motgra: The Battle For Earth. W Polsce bardziej jest znany pod tytułem Godzilla kontra Mothra: Bitwa o planetę Ziemię (w oparciu o tytuł amerykański).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W Ziemię uderza olbrzymi meteoryt, który wpada do Pacyfiku wywołując ogromny tajfun. Meteoryt budzi ze snu Godzillę. Oprócz tego szalejący tajfun wywołuje erozję na jednej z indonezyjskich wysp, która odsłania ogromne jajo widoczne z nawet z kosmosu. Japońska firma wysyła na wyspę grupę archeologów, którzy odnajdują jajo, a także pozostałości po cywilizacji zamieszkującej Ziemię 12 000 lat temu. Przy jaju spotykają dwie liliputki-strażniczki – ostatnie reprezentantki cywilizacji Cosmos – która zamieszkiwała Ziemię wiele lat temu. Ostrzegają one przybyszów aby zostawili jajo w spokoju gdyż należy ono do Mothry – strażniczki cywilizacji Cosmos i wszystkich ludzi na Ziemi. Opowiadają one historię o walce Mothry z Battrą – mrocznym wcieleniem Mothry, która stoczyła się 12000 lat temu. Mothra wygrała bitwę ale cywilizacja Cosmos nie przetrwała. Ekspedycja zabiera jajo do Japonii, podczas podróży statek atakuje Godzilla. Pojawia się też Battra w postaci larwalnej. Okazuje się że była ona zamrożona na Arktyce a uderzenie meteorytu wyzwoliło ją z lodowego więzienia. W czasie bójki z jaja wykluwa się Mothra. Walka pomiędzy Godzillą i Battrą nie przyniosła rezultatu, ale Mothra rozwścieczona faktem, że jej 2 ulubione liliputki zostały zabrane do Japonii, postanawia ją zaatakować. W końcu gdy Mothra dociera do Tokio, liliputki zostają uwolnione a Mothra w podzięce za ich uratowanie zamienia się z larwy w dorosłego owada, aby ocalić ludzkość i pokonać zmierzającą do stolicy Japonii Godzillę. Do walki dołącza się także Battra (która też zamieniła się w owada). Bitwa jest o tyle ciekawa, że każde z 3 potworów nie wie z kim ma walczyć.

Potwory występujące w filmie[edytuj | edytuj kod]