Ignacy (Golinczenko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ignacy
Игнатий
Fiodor Władimirowicz Golinczenko
Федор Владимирович Голинченко
Biskup jenisejski i lesosibirski
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

21 czerwca 1989
stanica Kryłowska, Kraj Krasnodarski

Biskup jenisejski i lesosibirski
Okres sprawowania

od 2019

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia jenisejska

Śluby zakonne

22 grudnia 2017

Diakonat

23 października 2011

Prezbiterat

10 listopada 2011

Nominacja biskupia

9 lipca 2019

Chirotonia biskupia

1 września 2019

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

1 września 2019

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Wielki Sobór w Monastyrze Dońskim

Konsekrator

Cyryl

Współkonsekratorzy

Sawa (Michiejew), Pantelejmon (Kutowoj), Teognost (Guzikow), Korneliusz (Siniajew), Nikanor (Anfiłatow), Agatangel (Dajnieko), Mateusz (Andriejew), Tomasz (Mosołow), Tomasz (Demczuk), Aleksy (Polikarpow)

Ignacy, imię świeckie Fiodor Władimirowicz Golinczenko (ur. 21 czerwca 1989 w stanicy Kryłowskiej w Kraju Krasnodarskim) – rosyjski biskup prawosławny[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny robotniczej. W 2006 r. wstąpił do seminarium duchownego w Krasnodarze; w tym okresie był hipodiakonem arcybiskupa majkopskiego i adygejskiego Pantelejmona. Od 2008 r. kontynuował naukę w seminarium duchownym przy monasterze Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie, które ukończył w 2013 r.[1]

W 2011 r. z rąk metropolity krasnojarskiego i aczyńskiego Pantelejmona otrzymał święcenia diakońskie (23 października) i kapłańskie (10 listopada). Następnie pełnił posługę w świątyniach Krasnojarska (w budowanym soborze Narodzenia Matki Bożej, w soborze Opieki Matki Bożej, w cerkwi Cudu św. Michała Archanioła). 22 grudnia 2017 r. złożył przed metropolitą Pantelejmonem wieczyste śluby mnisze z imieniem Ignacy, ku czci św. Ignacego Kaukaskiego[1].

9 lipca 2019 r. postanowieniem Świętego Synodu wybrany biskupem jenisejskim i lesosibirskim, w związku z czym 5 dni później otrzymał godność archimandryty. Chirotonia biskupia miała miejsce 1 września 2019 r. w Monasterze Dońskim w Moskwie, pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]