Aleksy (Mular)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksy
Aleksandr Mular
Biskup sajański i niżnieudiński
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

4 listopada 1976
Łuck

Biskup sajański i niżnieudiński
Okres sprawowania

od 2013

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia sajańska

Śluby zakonne

2 kwietnia 2005

Diakonat

10 kwietnia 2005

Prezbiterat

12 kwietnia 2005

Nominacja biskupia

1 października 2013

Chirotonia biskupia

2 grudnia 2013

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

2 grudnia 2013

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Sobór Chrystusa Zbawiciela

Konsekrator

Cyryl

Współkonsekratorzy

Warsonofiusz (Sudakow), Wiktor (Olejnik), Wissarion (Stretowycz), Paweł (Łebid), Arseniusz (Jepifanow), Maksymilian (Łazarenko), Teognost (Guzikow), Serafin (Zaliznicki), Irynarch (Griezin), Teofilakt (Moisiejew), Antoni (Pantelić), Barnaba (Fiłatow), Sergiusz (Czaszyn), Pantelejmon (Poworozniuk), Pantelejmon (Szatow), Sawa (Michiejew), Jan (Pawlichin), Maksymilian (Klujew)

Aleksy, imię świeckie Aleksandr Pietrowicz Mular (ur. 4 listopada 1976 w Łucku) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem kapłana prawosławnego, protoprezbitera służącego w soborze Trójcy Świętej w Łucku. Był ministrantem (cs. prisłużnikiem), a następnie hipodiakonem przy biskupach wołyńskich i rówieńskich Warłaamie i Bartłomieju. Średnie wykształcenie świeckie uzyskał w rodzinnym Łucku, zaś teologiczne – w seminarium duchownym w Moskwie[1]. Wyższe studia teologiczne ukończył na Kijowskiej Akademii Duchownej, której dyplom końcowy uzyskał w 2002. W 2004 został posłusznikiem w monasterze Trójcy Świętej i św. Hipacego (Ipatiewskim) w Kostromie i tam też 2 kwietnia 2005 złożył wieczyste śluby mnisze przed archimandrytą Janem, przełożonym wspólnoty. Przyjął imię zakonne Aleksy na cześć św. metropolity kijowskiego Aleksego[1]. Pięć dni później arcybiskup kostromski i galicki Aleksander wyświęcił go na hierodiakona, zaś 12 kwietnia tego samego roku – na hieromnicha. W 2010 otrzymał godność ihumena[1].

Od 2011 służył w eparchii magadańskiej i siniegorskiej. W listopadzie 2011 został proboszczem parafii przy soborze katedralnym w Magadanie oraz ekonomem eparchii[1].

Nominację biskupią, do objęcia katedry sajańskiej, otrzymał na posiedzeniu Świętego Synodu 2 października 2013. Cztery dni później otrzymał godność archimandryty. Jego chirotonia biskupia odbyła się pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie 2 grudnia 2013[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]