Przejdź do zawartości

Teodor (Biełkow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teodor
Alekandr Biełkow
Biskup berdiański i nadmorski
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

9 maja 1960
Drezno

Biskup berdiański i nadmorski
Okres sprawowania

od 2024

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia berdiańska

Śluby zakonne

8 kwietnia 2012

Diakonat

2005

Prezbiterat

10 grudnia 2006

Nominacja biskupia

4 października 2012

Chirotonia biskupia

2 grudnia 2012

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

2 grudnia 2012

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Sobór Chrystusa Zbawiciela

Konsekrator

Cyryl

Współkonsekratorzy

Warsonofiusz (Sudakow), Hilarion (Alfiejew), Herman (Timofiejew), Barnaba (Kiedrow), Arseniusz (Jepifanow), Mitrofan (Jurczuk), Elizeusz (Ganaba), Piotr (Karpusiuk), Eustachy (Jewdokimow), Teofilakt (Moisiejew), Ignacy (Punin), Sergiusz (Czaszyn), Tichon (Zajcew), Stefan (Gordiejew), Beniamin (Kiriłłow), Arkadiusz (Afonin)

Teodor, imię świeckie Aleksandr Michajłowicz Biełkow (ur. 9 maja 1960 w Dreźnie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem wojskowego i absolwentem Akademii Wojskowo-Medycznej im. Kirowa w Petersburgu (1983). Do 1998 służył w służbach medycznych, odszedł do rezerwy w 1998 z powodu redukcji etatów w stopniu podpułkownika i podjął pracę lekarza-neuropatologa w poliklinice garnizonowej w Achtubińsku. W 2005, po ukończeniu szkoły duchownej w Wołgogradzie, przyjął święcenia diakońskie w cerkwi św. Michała Archanioła w Achtubińsku, z rąk arcybiskupa astrachańskiego Jonasza. 10 grudnia 2006 w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Astrachaniu został wyświęcony na kapłana i podjął służbę duszpasterską w cerkwi św. Michała Archanioła w Achtubińsku[1].

W 2010, w związku z chorobą rodziców, na własne życzenie został przeniesiony do pracy duszpasterskiej w eparchii czeboksarskiej. W 2011 ukończył seminarium duchowne w Niżnym Nowogrodzie. Od stycznia 2012 kierował wydziałem współpracy z siłami zbrojnymi i organami porządkowymi. 8 kwietnia 2012 złożył wieczyste śluby mnisze w monasterze Trójcy Świętej w Czeboksarach, przyjmując imię Teodor na cześć św. Fiodora Uszakowa. Służył w cerkwi Narodzenia Pańskiego w Czeboksarach[1].

4 października 2012 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego został nominowany na biskupa ałatyrskiego i porieckiego. W związku z tym został podniesiony do godności archimandryty[1]. Jego chirotonia biskupia odbyła się 2 grudnia 2012 w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, wołokołamskiego Hilariona, wołgogradzkiego i kamyszyńskiego Hermana, czeboksarskiego i czuwaskiego Barnaby, arcybiskupów istrińskiego Arseniusza, ługańskiego i alczewskiego Mitrofana, suroskiego Elizeusza, biskupów druckiego Piotra, czyckiego i krasnokamieńskiego Eustachego, dmitrowskiego Teofilakta, bronnickiego Ignacego, sołniecznogorskiego Sergiusza, podolskiego Tichona, ardatowskiego i ariaszewskiego Beniamina, kanaskiego i jantikowskiego Stefana i emerytowanego biskupa wietłuskiego Arkadiusza[2].

W 2024 r. został przeniesiony na katedrę berdiańską i nadmorską[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]