Nikifor (Chotiejew)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nikifor
Aleksiej Chotiejew
Biskup otradnyjski i pochwistniewski
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 14 sierpnia 1975
Legnica
Biskup otradnyjski i pochwistniewski
Okres sprawowania od 2012
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia otradnieńska
Śluby zakonne 21 lutego 2007
Diakonat 24 lutego 2007
Prezbiterat 4 marca 2007
Nominacja biskupia 15 marca 2012
Chirotonia biskupia 1 kwietnia 2012
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 1 kwietnia 2012
Miejscowość Moskwa
Miejsce Cerkiew św. Mikołaja
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Hilarion (Alfiejew), Herman (Timofiejew), Sergiusz (Polotkin), Arseniusz (Jepifanow), Eugeniusz (Rieszetnikow), Sergiusz (Czaszyn), Elizeusz (Fomkin)

Nikifor, imię świeckie Aleksiej Walerjewicz Chotiejew (ur. 14 sierpnia 1975 w Legnicy) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny wojskowego. W 1992 ukończył Suworowską Szkołę Wojskową w Mińsku, zaś w 1996 – Wyższą Wojskową Szkołę Inżynierów Lotnictwa w Woroneżu. Odbył służbę wojskową w stopniu porucznika. W 1997 na własną prośbę został przeniesiony do rezerwy i przez dwa lata wykonywał różne prace w eparchii samarskiej i syzrańskiej: kierował pracownią produkcji świec, był sekretarzem prasowym eparchii i hipodiakonem biskupa samarskiego Sergiusza. W 1999 ukończył seminarium duchowne w Samarze, zaś w 2004 w trybie zaocznym uzyskał dyplom Moskiewskiej Akademii Duchownej. Pracuje nadal nad dysertacją kandydacką poświęconą najnowszej historii eparchii samarskiej[1].

21 lutego 2007 w monasterze Zmartwychwstania Pańskiego w Togliatti złożył wieczyste śluby mnisze przed ihumenem Hermogenem (Kricinem), przyjmując imię Nikifor na cześć świętego męczennika Nikifora Antiocheńskiego. 24 lutego tego samego roku w soborze Opieki Matki Bożej w Samarze przyjął święcenia diakońskie z rąk arcybiskupa samarskiego Sergiusza, zaś 4 marca ten sam hierarcha wyświęcił go na hieromnicha. Hieromnich Nikifor był następnie kapelanem żeńskiego monasteru Iwerskiej Ikony Matki Bożej w Samarze i dziekanem dekanatu pochwistnieńskiego. W 2009 otrzymał godność ihumena[1].

15 marca 2012 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa otradnyjskiego i pochwistniewskiego. W związku z tą decyzją trzy dni później otrzymał godność archimandryty. Jego chirotonia biskupia miała miejsce 1 kwietnia 2012 w cerkwi św. Mikołaja w Moskwie[1] z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, wołokołamskiego Hilariona, wołgogradzkiego i kamyszyńskiego Germana, samarskiego i syzrańskiego Sergiusza, arcybiskupów istrińskiego Arseniusza, wieriejskiego Eugeniusza, biskupów sołniecznogorskiego Sergiusza oraz uriupińskiego i nowoannińskiego Elizeusza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup otradnyjski
od 2012
Następca
Nadal sprawuje urząd