Jan (Kowalenko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy biskupa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Zobacz też: Jan Kowalenko – polski duchowny prawosławny.
Jan
Andriej Kowalenko
biskup kałaczowski i pałłasowski
ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 1 lutego 1970
Karaganda
biskup kałaczowski i pałłasowski
Okres sprawowania od 2013
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia kałaczowska
Śluby zakonne 1 stycznia 1997
Diakonat 19 kwietnia 1992
Prezbiterat 24 maja 1992
Nominacja biskupia 2 października 2013
Sakra biskupia 6 listopada 2013
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 6 listopada 2013
Miejscowość Moskwa
Miejsce Cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Hilarion (Alfiejew), German (Timofiejew), Sergiusz (Czaszyn), Elizeusz (Fomkin)

Jan, imię świeckie Andriej Władimirowicz Kowalenko (ur. 1 lutego 1970 w Karagandzie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jan (Kowalenko) jako namiestnik monasteru Trójcy Świętej (siedzi drugi z prawej)

W 1992 ukończył Moskiewską Akademię Medyczną im. I. Sieczenowa. Chrzest przyjął w wieku 21 lat, w tym samym roku zawarł związek małżeński. Od lutego do kwietnia 1992 był dzwonnikiem i psalmistą w soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Tutajewie. Następnie 19 kwietnia 1992 przyjął z rąk arcybiskupa jarosławskiego i rostowskiego Platona święcenia diakońskie, zaś 24 maja 1992 – kapłańskie[1]. Został wówczas proboszczem parafii św. Sergiusza z Radoneża w Mosiejcewie (obwód jarosławski). Po czterech latach służby kapłańskiej rozwiódł się z żoną, by oboje mogli wstąpić do monasterów. W czerwcu 1996 został posłusznikiem w monasterze Trójcy Świętej w Perejasławiu Zaleskim i jeszcze w tym samym roku mianowano go p.o. dziekana wspólnoty. Wieczyste śluby mnisze złożył 1 stycznia 1997 przed arcybiskupem jarosławskim i rostowskim Micheaszem, przyjmując imię Jan na cześć św. Jana Kronsztadzkiego[1]. W tym samym roku podjął zaocznie naukę w seminarium duchownym w Moskwie. W roku następnym został namiestnikiem monasteru, zaś w 1999 otrzymał godność ihumena[1]. W 1999 ukończył seminarium, zaś w 2001 – Moskiewską Akademię Duchowną (także w trybie zaocznym), uzyskując stopień kandydata nauk teologicznych[1].

W kwietniu 2009 został przełożonym monasteru Zaśnięcia Matki Bożej św. Adriana w Adrianowej Słobodzie (obwód jarosławski). W marcu 2012 wszedł do rady eparchialnej nowo utworzonej eparchii rybińskiej i został spowiednikiem jej duchowieństwa, a w grudniu – także dziekanem znajdującej się w niej monasterów[1].

2 października 2013 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa eparchii kałaczowskiej. W związku z tą decyzją 5 października tego samego roku otrzymał godność archimandryty. Jego chirotonia biskupia odbyła się 6 listopada 2013 w cerkwi Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” w Moskwie, pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup kałacki
od 2013
Następca
Nadal sprawuje urząd