Tichon (Szewkunow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tichon
Тихон
Gieorgij Szewkunow
Георгий Шевкунов
biskup jegorjewski
Tichon
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1958
Moskwa
biskup jegorjewski
Okres sprawowania od 2015
przełożony monasteru Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie
Okres sprawowania od 1996
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia moskiewska miejska
Śluby zakonne 1991
Diakonat 1991
Prezbiterat 1991
Nominacja biskupia 22 października 2015
Sakra biskupia 24 października 2015
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 24 października 2015
Miejscowość Szamordino
Miejsce Monaster Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Ambrożego z Optiny
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Hilarion (Alfiejew), Klemens (Kapalin), Longin (Korczagin), Maksymilian (Łazarenko), Teognost (Guzikow), Sergiusz (Czaszyn), Nikita (Ananjew)

Tichon, imię świeckie Gieorgij Aleksandrowicz Szewkunow (ur. 2 lipca 1958 w Moskwie) – rosyjski biskup prawosławny, przełożony monasteru Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem wydziału scenarzystów Wszechzwiązkowego Państwowego Instytutu Kinematografii (1982)[1]. Natychmiast po ukończeniu studiów wstąpił jako posłusznik do Monasteru Pskowsko-Pieczerskiego[1], m.in. pod wpływem rozmów z uważanym za świętego starca duchownym, ks. Nikołajem Gurjanowem[2]. Od sierpnia 1986 pracował w Wydziale Wydawniczym Patriarchatu Moskiewskiego. W 1991 złożył wieczyste śluby mnisze w monastyrze Dońskim i tamże w tym samym roku przyjmował święcenia na hierodiakona i hieromnicha. Od 1993 był przełożonym placówki filialnej Monasteru Pskowsko-Pieczerskiego zlokalizowanej w dawnym monasterze Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie. W 1995 otrzymał godność igumena, zaś w 1997 – archimandryty. Był już wtedy przełożonym reaktywowanego monasteru Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej. Od 1999 kieruje szkołą duchowną przy monasterze, przekształconą następnie w seminarium duchowne. Jest również kierownikiem wydawnictwa monasterskiego i redaktorem naczelnym portalu pravoslavie.ru[1].

Autor filmu poświęconego monasterowi Pskowsko-Pieczerskiemu (2007) oraz filmu Gibiel' impierii. Wizantijskij urok, nagrodzonego przez Rosyjską Akademię Filmową Złotym Orłem w 2009[1].

5 marca 2010 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego powierzył mu zadania sekretarza odpowiedzialnego Patriarszej Rady ds. Kultury, zaś 16 marca tego samego roku duchowny wszedł w skład Rady ds. Kultury i Sztuki przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej. Po powstaniu w marcu 2011 Wyższej Rady Cerkiewnej został jej członkiem[1].

W rosyjskich mediach pojawiały się informacje przedstawiające archimandrytę Tichona jako osobistego spowiednika i opiekuna duchowego Władimira Putina[3][4].

Autor zbioru opowiadań pt. „Nieświęci święci”, w których przedstawił osobiste doświadczenia związane z życiem w monasterze Pskowsko-Pieczerskim. Jego praca w Rosji sprzedała się w ponad 1,5 mln egzemplarzy; została także przełożona na język polski[5].

22 października 2015 otrzymał nominację na biskupa jegorjewskiego, wikariusza eparchii moskiewskiej miejskiej[6]. Jego chirotonia biskupia odbyła się dwa dni później w monasterze Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Ambrożego z Optiny w Szamordinie pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]