Innocenty (Wietrow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Innocenty
Dmitrij Wietrow
Biskup mariiński i jurgiński
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

8 września 1973
Tomsk

Biskup mariiński i jurgiński
Okres sprawowania

od 2012

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia mariińska

Śluby zakonne

5 stycznia 1997

Diakonat

7 kwietnia 1994

Prezbiterat

1995

Nominacja biskupia

26 lipca 2012

Chirotonia biskupia

21 sierpnia 2012

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

21 sierpnia 2012

Miejscowość

Wyspy Sołowieckie

Miejsce

Sobór Przemienienia Pańskiego w Monasterze Sołowieckim

Konsekrator

Cyryl

Współkonsekratorzy

Warsonofiusz (Sudakow), Jan (Popow), Daniel (Dorowskich), Arystarch (Smirnow), Teognost (Guzikow), Sergiusz (Czaszyn), Jakub (Tislenko), Sofroniusz (Kitajew)

Innocenty, imię świeckie Dmitrij Aleksandrowicz Wietrow (ur. 8 września 1973 w Tomsku) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny robotniczej. Od dzieciństwa był ministrantem i chórzystą w soborze Świętych Piotra i Pawła w Tomsku. Po ukończeniu ośmioletniej szkoły podstawowej pracował jako kucharz, kontynuując naukę w trybie wieczorowym. W 1991 został przyjęty do seminarium duchownego w Tobolsku na II rok nauki. Po roku przeniósł się do analogicznej szkoły w Kursku i ukończył ją w 1995. Jeszcze jako słuchacz seminarium, 7 kwietnia 1994, złożył śluby mnisze w riasofor przed biskupem biełgorodzkim Janem, po czym przyjął święcenia diakońskie. Otrzymał imię Tichon na cześć świętego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Tichona. Został również zatrudniony w seminarium jako wykładowca języka cerkiewnosłowiańskiego i asystent inspektora. W 1995 przyjął święcenia kapłańskie i został p.o. dziekana Pustelni Korzennej[1].

W 1996 został wyznaczony na stanowisko dziekana cerkwi św. Innocentego przy seminarium duchownym w Biełgorodzie. Był również wykładowcą seminarium i uczestnikiem misyjnych wyjazdów duchowieństwa prawosławnego do Jakucji, Kałmucji i na Czukotkę. 5 stycznia 1997 złożył wieczyste śluby mnisze, przyjmując imię Innocenty na cześć św. Innocentego z Alaski. W latach 1997–1999 uzupełniał edukację teologiczną na studiach w Kijowskiej Akademii Duchownej. W 2007 obronił dysertację kandydacką[1].

Od 2003 służył w soborze Przemienienia Pańskiego w Nowokuźniecku i pracował w miejscowym seminarium duchownym. Od 2006 do 2012 był proboszczem parafii św. Mikołaja w tym samym mieście. Od 2004 do 2012 zasiadał w sądzie kanonicznym eparchii kemerowskiej i nowokuźnieckiej, od 2011 jako zastępca przewodniczącego[1].

Nominację na biskupa mariińskiego i jurgińskiego otrzymał 26 lipca 2012 na posiedzeniu Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W związku z tym trzy dni później został podniesiony do godności archimandryty[1]. Jego chirotonia biskupia odbyła się 21 sierpnia 2012 w soborze Przemienienia Pańskiego w Monasterze Sołowieckim z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, biełgorodzkiego i starooskolskiego Jana, archangielskiego i chołmogorskiego Daniela, kemerowskiego i nowokuźnieckiego Arystarcha, arcybiskupów siergijewsko-posadskiego Teognosta, biskupów sołniecznogorskiego Sergiusza, narjan-marskiego i miezieńskiego Jakuba, gubkińskiego i grajworońskiego Sofroniusza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]