Serafin (Kuźminow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Serafin
Серафим
Dmitrij Kuźminow
Дмитрий Кузьминов
biskup bielowski i aleksiński
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 31 sierpnia 1977
Bogorodick
biskup bielowski i aleksiński
Okres sprawowania od 2011
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia bielowska
Śluby zakonne 9 grudnia 1997
Diakonat 10 grudnia 1997
Prezbiterat 5 kwietnia 1998
Nominacja biskupia 27 lipca 2011
Sakra biskupia 3 września 2011
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 3 września 2011
Miejscowość Irkuck
Miejsce Monaster Ikony Matki Bożej „Znak”
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Antoni (Czeremisow), Wadim (Łaziebny), Cyryl (Nakonieczny), Ignacy (Połogrudow), Eustachy (Jewdokimow), Sawwacjusz (Antonow), Mikołaj (Dutka)

Serafin, imię świeckie Dmitrij Nikołajewicz Kuźminow (ur. 31 sierpnia 1977 w Bogorodicku) – rosyjski duchowny prawosławny.

W 1997 rozpoczął naukę na kursach teologicznych organizowanych przez eparchię tulską i bielowską, ukończoną w 1999. 9 grudnia 1997 złożył wieczyste śluby mnisze przed archimandrytą Cyrylem (Nakoniecznym), przyjmując imię Serafin na cześć św. Serafina z Sarowa. Następnego dnia metropolita tulski i bielowski Serapion wyświęcił go na hierodiakona, kierując do pracy duszpasterskiej w cerkwi Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Bogorodicku. 5 kwietnia 1998 został wyświęcony na hieromnicha. Od tego samego roku wykładał Nowy Testament na kursach teologicznych przy eparchii tulskiej i bielowskiej. Od 2000 był proboszczem parafii św. Mikołaja w Karaczewie, zaś od 2001 także proboszczem parafii Świętych Piotra i Pawła w Dubnie. W 2004 ukończył seminarium duchowne w Kałudze. W roku następnym został wykładowcą w katedrze teologii uniwersytetu w Tule. W 2007 ukończył Petersburską Akademię Duchowną. W grudniu tego samego roku otrzymał godność igumena.

27 lipca 2011 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wyznaczył go do objęcia nowo powstałej eparchii kamieńskiej i ałapajewskiej. W związku z tą decyzją 19 sierpnia 2011 otrzymał godność archimandryty. Jego chirotonia biskupia odbyła się w głównym soborze monasteru Ikony Matki Bożej „Znak” w Irkucku, z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolity sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, arcybiskupów krasnojarskiego i aczyńskiego Antoniego, irkuckiego i angarskiego Wadima, jekaterynburskiego i wierchoturskiego Cyryla, chabarowskiego i nadamurskiego Ignacego, biskupów czitińskiego i krasnokamieńskiego Eustachego, ułan-udeńskiego i buriackiego Sawwacjusza, nachodzkiego i prieobrażeńskiego Mikołaja[1].

27 grudnia 2011 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wyznaczył go na pierwszego ordynariusza nowo powstałej eparchii bielowskiej i aleksińskiej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup kamieński
2011
Następca
Sergiusz (Iwannikow)
Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup bielowski i aleksiński
od 2011
Następca
Nadal sprawuje urząd