Antoni (Prostichin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni
Aleksiej Prostichin
biskup sarapulski i możgiński
Ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 20 października 1976
Głazow
biskup sarapulski
Okres sprawowania od 2015
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia sarapulska
Śluby zakonne 14 kwietnia 2009
Diakonat 2002
Prezbiterat 2003
Nominacja biskupia 24 grudnia 2015
Sakra biskupia 28 grudnia 2015
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 28 grudnia 2015
Miejscowość Moskwa
Miejsce Monaster Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Rościsław (Diewiatow), Wiktoryn (Kostienkow), Teognost (Guzikow), Ambroży (Jermakow), Nazariusz (Ławrinienko), Sawa (Michiejew), Wiktor (Siergiejew), Tichon (Szewkunow)

Antoni, imię świeckie Aleksiej Wiktorowicz Prostichin (ur. 20 października 1976 w Głazowie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny robotniczej. Ukończył szkołę duchowną w Wołgogradzie w 1995, po czym wstąpił jako posłusznik do monasteru Wniebowstąpienia Pańskiego w Sauszkinie. W 1996 musiał go opuścić, by odbyć zasadniczą służbę wojskową. W 2002 w soborze św. Aleksandra Newskiego w Iżewsku arcybiskup iżewski i udmurcki Mikołaj wyświęcił go na diakona. W roku następnym ten sam hierarcha udzielił mu święceń kapłańskich, kierując go do służby w cerkwi Przemienienia Pańskiego w Głazowie, cerkwi Opieki Matki Bożej w Siewie oraz cerkwi Trójcy Świętej w Poninie. W 2009 zakończył służbę w eparchii iżewskiej i udmurckiej i zamieszkał w Ławrze św. Aleksandra Newskiego w Petersburgu. Również w tym samym roku ukończył w trybie zaocznym naukę w seminarium duchownym w Moskwie[1].

14 kwietnia 2009 namiestnik Ławry, archimandryta Nazariusz, przyjął od niego wieczyste śluby mnisze i nadał mu imię zakonne Antoni na cześć świętego mnicha Antoniego Dymskiego. W 2012 w trybie zaocznym rozpoczął studia prawnicze w Instytucie Zewnętrznych Stosunków Gospodarczych, Ekonomii i Prawa w Petersburgu. Trzy lata później, również w trybie zaocznym, ukończył studia na Petersburskiej Akademii Duchownej[1].

24 grudnia 2015 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa sarapulskiego i możgińskiego. W związku z tym następnego dnia otrzymał godność archimandryty. Na biskupa został wyświęcony 28 grudnia 2015 w monasterze Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w asyście innych hierarchów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Wiktoryn (Kostienkow)
Biskup sarapulski
od 2015
Następca
Nadal sprawuje urząd