Mikołaj (Kriwienko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikołaj
Aleksiej Kriwienko
biskup siewierobajkalski i sosnowo-oziorski
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 1 stycznia 1971
Czernyszewsk
biskup siewierobajkalski i sosnowo-oziorski
Okres sprawowania od 2015
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia siewierobajkalska
Śluby zakonne 2001
Diakonat 2001
Prezbiterat 2001
Nominacja biskupia 5 maja 2015
Sakra biskupia 12 lipca 2015
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 12 lipca 2015
Miejscowość Petersburg
Miejsce Sobór Świętych Piotra i Pawła
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Wincenty (Morar), Paweł (Ponomariow), Anastazy (Mietkin), Aleksander (Kudriaszow), Sawwacjusz (Antonow), Paweł (Fokin), Eustachy (Jewdokimow), Ambroży (Jermakow), Tichon (Dorowskich), Marcel (Wietrow), Sergiusz (Czaszyn), Nazariusz (Ławrinienko), Lucjan (Kucenko), Dionizy (Porubaj), Mścisław (Diaczyna), Mitrofan (Osiak), Wsiewołod (Ponicz)

Mikołaj, imię świeckie Aleksiej Władimirowicz Kriwienko (ur. 1 stycznia 1971 w Czernyszewsku) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem zawodowego wojskowego. Ukończył szkołę średnią nr 78 w Czernyszewsku Zabajkalskim oraz studia na wydziale mechaniki i matematyki na Nowosybirskim Uniwersytecie Państwowym w 1995. W 1998 wstąpił do Monasteru Sanaksarskiego i przebywał w nim do 2000, gdy został skierowany do monasteru Przemienienia Pańskiego w Posolskim, nowo otwartego po kilku dekadach od likwidacji po rewolucji październikowej. Jego postrzyżyny mnisze, święcenia diakońskie oraz kapłańskie miały miejsce rok później; udzielał ich biskup czycki i zabajkalski Eustachy. W tym samym roku mnich Mikołaj został pełniącym obowiązki przełożonego monasteru w Posolskim. Od 2007 był również dziekanem dekanatu kabańskiego[1]. W 2009 Święty Synod potwierdził mianowanie go przełożonym monasteru w Posolskim. Następnie powierzono mu nadzór nad wszystkimi monasterami w eparchii ułan-udeńskiej. W tym samym roku mnich ukończył, w trybie zaocznym, seminarium duchowne w Tomsku. W 2010 został spowiednikiem duchowieństwa eparchialnego. W tym samym roku otrzymał godność igumena[1]. W 2014 ukończył studia historyczne na Buriackim Uniwersytecie Państwowym[1].

5 maja 2015 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na pierwszego ordynariusza nowo utworzonej eparchii siewierobajkalskiej[1]. Jego chirotonia biskupia odbyła się 12 lipca 2015 pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla  I w soborze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Petersburgu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup siewierobajkalski
od 2015
Następca
Nadal sprawuje urząd