Stadion Śląski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stadion Śląski
Ilustracja
Stadion w lipcu 2016 roku
Przydomek: Kocioł Czarownic
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miejscowość Chorzów
Adres ul. Katowicka 10
41-500 Chorzów
Architekt Julian Brzuchowski
Koszt budowy ok. 650 mln zł[1]
Data budowy 1951–1956 (stary stadion)
2009–2017 (nowy stadion)
Data otwarcia 22 lipca 1956 (stary stadion)
1 października 2017 (nowy stadion)
Właściciel Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Inauguracja 22 lipca 1956
PolskaNRD 0:2
(mecz towarzyski)
Pojemność stadionu 47 202[2] (przed przebudową)
54 378 (miejsc siedzących po przebudowie)
85 000 (miejsc podczas koncertów)
Rekordowa frekwencja 120 000 widzów
(18.09.1963 Górnik Zabrze
Austria Wiedeń 1:0)
Oświetlenie 2000 lux
Wymiary boiska 105 m x 68 m
Nawierzchnia boiska trawiasta
bieżnia lekkoatletyczna[3]
Położenie na mapie Chorzowa
Mapa konturowa Chorzowa, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Stadion Śląski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Stadion Śląski”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stadion Śląski”
Ziemia50°17′18″N 18°58′25″E/50,288333 18,973611
Strona internetowa

Stadion Śląski[2] – wielofunkcyjny stadion sportowy, położony na terenie Parku Śląskiego (daw. WPKiW) w Chorzowie (przy granicy z Katowicami). Operatorem obiektu jest Stadion Śląski Sp. z o.o.[4]. Od sierpnia 2020 r. Narodowy Stadion Lekkoatletyczny. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych stadionów w Polsce i jednym z najbardziej identyfikującym region, obiektem sportowym, rekreacyjnym i kulturalnym.

Jest to obiekt uniwersalny, mogą się na nim odbywać mecze piłkarskie, zawody żużlowe, mityngi lekkoatletyczne oraz imprezy muzyczne. W chwili oddania do użytku była to największa tego typu budowla w Polsce. Natomiast przebudowa w 2011 roku i budowa Stadionu Narodowego w Warszawie spowodowała spadek na drugie miejsce[5].

W 1993 Polski Związek Piłki Nożnej specjalną uchwałą nadał Stadionowi Śląskiemu nazwę „Narodowy”[6]. Ministerstwo Sportu i Turystyki twierdzi, że PZPN jako stowarzyszenie sportowe nie ma uprawnień do nadawania nazw stadionom. Stadion Narodowy w Warszawie to nazwa zarejestrowana w Urzędzie Patentowym, na rzecz Ministerstwa Sportu i Turystyki[7]. W latach 2009-2017 stadion był nieużywany z powodu przebudowy obiektu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plany budowy dużego obiektu sportowego w polskiej części Górnego Śląska z widownią na kilkadziesiąt tysięcy osób powstały już w latach międzywojennych. W 1939 gotowy był projekt przygotowany przez Adama Kocura – prezydenta Katowic i zarazem przewodniczącego komitetu budowy stadionu[8]. Miał on przypominać Stadion Olimpijski w Berlinie, lecz w wyniku wybuchu II wojny światowej koncepcja upadła. Pod koniec lat 40. XX w. w tzw. „planie sześcioletnim” przewidziano budowę dużego stadionu na 70 tysięcy osób. Miał na nim rozgrywać mecze jeden z tutejszych klubów piłkarskich, jednak ten pomysł nie został zrealizowany.

Ostatecznie decyzja o budowie Stadionu Śląskiego na terenie tworzonego wówczas największego parku miejskiego w Europie (WPKiW) zapadła w 1950 podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Zaprojektował go architekt Julian Brzuchowski, kierownikiem robót był inż. Wiktor Pade. Roboty rozpoczęły się w 1951. Część prac wykonywali fachowcy sprowadzeni z Czechosłowacji. Stadion został zbudowany z piaskowca czerwonego i białego oraz granitu i betonu. Budowa największego w kraju stadionu pociągała za sobą duże koszty. Kluby sportowe z okręgu katowickiego wpłaciły do kasy komitetu budowy ponad 100 tysięcy złotych. Szukano kibiców, którzy przy budowie obiektu pracowaliby nieodpłatnie. Społeczeństwo województwa przepracowało łącznie 589 938 roboczogodzin, wartość tej pracy szacuje się na 1 500 000 ówczesnych złotych. Powstawał on równocześnie ze Stadionem Dziesięciolecia.

Obiekt został ukończony latem 1956. Jego oficjalna inauguracja miała miejsce w dniu najważniejszego święta narodowego Polski Ludowej 22 lipca 1956 – przegranym 0:2 – towarzyskim spotkaniem piłkarskim przeciwko NRD. Pierwszym dyrektorem został Mikołaj Beljung. W 1959 założono na nim sztuczne oświetlenie elektryczne (pierwsze w Polsce).

W 1993 Polski Związek Piłki Nożnej nadał mu status Stadionu Narodowego. W 1995 rozpoczęła się gruntowna przebudowa stadionu. Pierwszy jej etap zakończono w 1997, a drugi w 2001. W październiku 2007 zamontowano system podgrzewający płytę boiska oraz wymieniono jej murawę.

Stadion Śląski w trakcie przebudowy (maj 2011)

W 2009 roku rozpoczął się kolejny etap przebudowy stadionu[3]. Wybudowane zostało zadaszenie, tor żużlowy zastąpiła lekkoatletyczna bieżnia, ponadto wybudowane zostanie dodatkowe piętro trybun. Stadion zwiększył swą pojemność do ok. 55 tysięcy osób[3]. W 2011 roku pękł jeden z elementów konstrukcyjnych odpowiedzialnych za stabilność ważącego ponad 220 ton poszycia dachu, tzw. krokodyl. Po przebudowie stadion otwarto 1 października 2017[9]

Pierwotna konstrukcja stadionu[edytuj | edytuj kod]

Widownia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo trybuny stadionu mogły oficjalnie pomieścić 87 000 widzów, jednak regularnie zasiadało na nim od 90 000 do 100 000 kibiców, toteż szybko przylgnęło do niego miano stutysięcznika. Rekord frekwencji – 120 000 osób – padł 18 września 1963, podczas meczu piłkarskiego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych Górnik ZabrzeAustria Wiedeń. Międzynarodowe wymogi bezpieczeństwa wymusiły – z biegiem czasu – stopniowe zmniejszanie jego pojemności.

Wieża[edytuj | edytuj kod]

Wieża – były symbol stadionu

Zlokalizowana w centralnej części stadionu wieża od samego początku była symbolem całego obiektu. Pierwotnie mieściły się w niej biura administracyjne oraz pomieszczenia techniczne, natomiast później nie pełniła żadnej funkcji. W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu przebudowy stadionu, we wrześniu 2008 roku wieża została rozebrana.

Tunel[edytuj | edytuj kod]

Wewnątrz stadionu, pod trybunami znajduje się tunel. Jest jednym z legendarnych miejsc w obiekcie. Prowadzi on na murawę boiska. Tędy wychodzą drużyny piłkarskie przed rozpoczęciem meczów. Wielu sportowców wspomina specyficzne wrażenie, jakie miało miejsce podczas wyjścia tędy na mecz. Tunel jest długi i odpowiednio tłumi krzyki widowni oddając odpowiedni klimat. Obecnie tunel jest po liftingu, jest nieco wyższy i krótszy – ma teraz 63 metry długości. W bocznym skrzydle tunelu znajduje się kompleks szatni spełniających europejskie standardy.

Stadion po przebudowie[edytuj | edytuj kod]

W latach 2009-2017 miała miejsce przebudowa obiektu. Główny zakres robót obejmował zadaszenie trybun. W ramach modernizacji stadionu została również zbudowana nowa górna trybuna zachodnia, a na trybunie wschodniej powstały osobne dojścia do strefy VIP[10].

Trybuny i loże[edytuj | edytuj kod]

Loża VIP na Stadionie Śląskim, widok z murawy

Po przebudowie pojemność stadionu zwiększyła się z 47 202 widzów do 54 378 miejsc siedzących ulokowanych na dwupiętrowych trybunach[3]. Podczas koncertów muzycznych obiekt może pomieścić ok. 85 000 osób. Stadion posiada także 106 miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Po modernizacji znajduje się tu także 25 lóż VIP z miejscami dla 384 osób[11].

Szerokość rzędu na widowni wynosi 85 centymetrów. Początkowa koncepcja architekta stadionu zakładała zamontowanie czerwonych krzesełek, jednak w dniu 7 lutego 2011 roku, zarząd województwa podjął decyzję o zmianie ich koloru na żółto-niebieskie[12], czyli barwy Górnego Śląska.

Zadaszenie[edytuj | edytuj kod]

Po przebudowie stadion posiada półprzezroczyste zadaszenie ze sztucznego tworzywa, zaprojektowane przez niemiecką firmę GMP Architekten z Akwizgranu. Nawiązuje do przemysłowych konstrukcji, jakich nie brak na Górnym Śląsku. Jest ono podświetlane na 3 kolory (biały, niebieski i czerwony), a w nocy tworzy łunę światła. Jego powierzchnia wynosi 43 tys. m², co czyni je największym zadaszeniem w Europie[3].

Centrum konferencyjno-biznesowe[edytuj | edytuj kod]

Stadion posiada także przestronne hol oraz foyer, dające możliwość zaaranżowania tej przestrzeni na targi, recepcję dla gości, miejsce na poczęstunek czy strefę spotkań. W wynajmowanych przestrzeniach istnieje możliwość zorganizowania bankietu dla 1500 osób. Liczba miejsc parkingowych dla gości stadionu to 650[13].

Stadion Śląski po przebudowie
Stadion Śląski po przebudowie

Ośrodek[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejki linowej Elka - Stadion Śląski

Cały kompleks Stadionu Śląskiego zajmuje powierzchnię 21,34 ha. Oprócz głównego stadionu obejmuje on również boczne boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem oraz zadaszoną trybuną na 300 miejsc siedzących, które 3 czerwca 2005 – jako pierwsze w kraju – otrzymało z rąk prezydenta FIFA Seppa Blattera międzynarodowy certyfikat FIFA[14]. Znajduje się tu również: drugie boisko treningowe z naturalną trawą, widownią na 100 osób i oświetleniem, boiska do gry w koszykówkę i piłkę ręczną, korty tenisowe, siłownia, szereg wielofunkcyjnych sal (w tym sala konferencyjna na 500 osób), restauracja oraz hotel posiadający 70 miejsc noclegowych.

Piłka nożna[edytuj | edytuj kod]

Mecz reprezentacji Polski z Norwegią (1 września 2001)

Mecze reprezentacji Polski[edytuj | edytuj kod]

Oficjalnie Stadion Śląski został Stadionem Narodowym w 1993, jednak piłkarska reprezentacja Polski rozgrywała na nim swe najważniejsze mecze już od 1957 (eliminacyjne spotkanie finałów MŚ'1958 przeciwko ZSRR). Wiele z nich przeszło do legendy zarówno rodzimego, jak i światowego futbolu. Biało-czerwoni pokonywali tutaj takie potęgi, jak: ZSRR, Anglia, Holandia, Włochy, czy Portugalia. To właśnie dzień po – wygranym 2:0 – spotkaniu przeciw Dumnym Synom Albionu w ramach kwalifikacji do finałów MŚ'1974, brytyjskie media nadały mu przydomek Kocioł Czarownic (7 czerwca 1973). Polacy trzykrotnie pieczętowali na nim awans do mundiali: w 1977, 1985 i 2001 a raz do mistrzostw Europy w 2008. Do tej pory łącznie odbyło się tutaj 55 oficjalnych meczów polskiej kadry narodowej, z czego 23 zostały przez nią wygrane, 14 przegranych i 18 zremisowanych (przy bilansie bramkowym: 88 goli strzelonych i 55 goli straconych).

Lp. Data Mecz Wynik Widzów
1 22 lipca 1956  PolskaNRD  0:2 90 000
2 20 października 1957  PolskaZSRR  2:1 100 000
3 11 maja 1958  PolskaIrlandia  2:2 80 000
4 14 września 1958  PolskaWęgry  1:3 90 000
5 28 czerwca 1959  PolskaHiszpania  2:4 100 000
6 8 listopada 1959  PolskaFinlandia  6:2 22 000
7 26 czerwca 1960  PolskaBułgaria  4:0 25 000
8 25 czerwca 1961  PolskaJugosławia  1:1 100 000
9 5 listopada 1961  PolskaDania  5:0 10 000
10 10 października 1962  PolskaIrlandia Północna  0:2 50 000
11 2 czerwca 1963  PolskaRumunia  1:1 40 000
12 23 maja 1965  PolskaSzkocja  1:1 80 000
13 3 maja 1966  PolskaWęgry  1:1 95 000
14 5 lipca 1966  PolskaAnglia  0:1 70 000
15 21 maja 1967  PolskaBelgia  3:1 65 000
16 24 kwietnia 1968  PolskaTurcja  8:0 35 000
17 30 października 1968  PolskaIrlandia  1:0 18 000
18 7 września 1969  PolskaHolandia  2:1 85 000
19 14 października 1970  PolskaAlbania  3:0 10 000
20 6 czerwca 1973  PolskaAnglia  2:0 90 000
21 26 września 1973  PolskaWalia  3:0 90 000
22 10 września 1975  PolskaHolandia  4:1 85 000
23 24 marca 1976  PolskaArgentyna  1:2 60 000
24 21 września 1977  PolskaDania  4:1 80 000
25 29 września 1977  PolskaPortugalia  1:1 80 000
26 4 kwietnia 1979  PolskaWęgry  1:1 60 000
27 2 maja 1979  PolskaHolandia  2:0 85 000
28 26 września 1979  PolskaNRD  1:1 70 000
29 6 czerwca 1980  PolskaCzechosłowacja  1:1 45 000
30 2 maja 1981  PolskaNRD  1:0 80 000
31 2 września 1981  PolskaRFN  0:2 70 000
32 22 maja 1983  PolskaZSRR  1:1 75 000
33 11 września 1985  PolskaBelgia  0:0 75 000
34 16 listopada 1985  PolskaWłochy  1:0 20 000
35 19 października 1988  PolskaAlbania  1:0 35 000
36 11 października 1989  PolskaAnglia  0:0 35 000
37 25 października 1989  PolskaSzwecja  0:2 15 000
38 29 maja 1993  PolskaAnglia  1:1 65 000
39 2 kwietnia 1997  PolskaWłochy  0:0 32 000
40 31 maja 1997  PolskaAnglia  0:2 30 000
41 27 maja 1998  PolskaRosja  3:1 8 000
42 31 marca 1999  PolskaSzwecja  0:1 28 000
43 1 września 2001  PolskaNorwegia  3:0 43 000
44 6 października 2001  PolskaUkraina  1:1 25 000
45 29 marca 2003  PolskaWęgry  0:0 47 000
46 10 września 2003  PolskaSzwecja  0:2 20 000
47 8 września 2004  PolskaAnglia  1:2 45 000
48 3 września 2005  PolskaAustria  3:2 45 000
49 31 maja 2006  PolskaKolumbia  1:2 40 000
50 11 października 2006  PolskaPortugalia  2:1 44 000
51 17 listopada 2007  PolskaBelgia  2:0 47 000
52 1 czerwca 2008  PolskaDania  1:1 35 000
53 11 października 2008  PolskaCzechy  2:1 47 000
54 5 września 2009  PolskaIrlandia Północna  1:1 45 000
55 14 października 2009  PolskaSłowacja  0:1 4 000
56 27 marca 2018  Polska - Korea Południowa  3:2 53 000
57 11 października 2018  Polska - Portugalia  2:3 48 783
58 14 października 2018  Polska - Włochy  0:1 41 692
59 11 listopada 2020  Polska - Ukraina  2:0 0[a]
60 18 listopada 2020  Polska - Holandia  1:2 0

Mecze młodzieżowej reprezentacji Polski oraz państw biorących udział w międzynarodowych rozgrywkach[edytuj | edytuj kod]

Stadion Śląski stał się również areną spotkań młodzieżowej kadry. Gościł mecze kwalifikacyjne do Mistrzostw Europy U19.

Lp. Data Mecz Wynik Widzów
1 7 października 2017  PolskaBiałoruś  3:0 29 316
2 10 października 2017  BiałoruśIrlandia Północna  0:0 1 121

Mecze w europejskich pucharach[edytuj | edytuj kod]

Stadion Śląski wykorzystywany jest również przez kluby piłkarskie z Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego do rozgrywania ważnych meczów międzynarodowych (głównie w europejskich pucharach). Przy tej okazji rolę gospodarza pełniły tutaj: Górnik Zabrze, GKS Katowice, Ruch Chorzów, Polonia Bytom i GKS Tychy.

Nr Rozgrywki Data Kluby Wynik Widzów
1 LM UEFA 13 września 1961 Górnik ZabrzeTottenham Hotspur 4:2 80 000
2 LM UEFA 12 września 1962 Polonia BytomPanathinaikos AO 2:1 30 000
3 LM UEFA 18 listopada 1962 Polonia BytomGalatasaray SK 1:0 10 000
4 LM UEFA 18 września 1963 Górnik ZabrzeAustria Wiedeń 1:0 120 000
5 LM UEFA 13 listopada 1963 Górnik ZabrzeDukla Praga 2:0 100 000
6 LM UEFA 20 września 1964 Górnik ZabrzeDukla Praga 3:0 80 000
7 LM UEFA 22 września 1965 Górnik ZabrzeLASK Linz 2:1 60 000
8 LM UEFA 28 listopada 1965 Górnik ZabrzeSparta Praga 1:2 35 000
9 LM UEFA 20 września 1967 Górnik ZabrzeDjurgårdens IF Sztokholm 3:0 45 000
10 LM UEFA 9 listopada 1967 Górnik ZabrzeDynamo Kijów 1:1 100 000
11 LM UEFA 13 marca 1968 Górnik ZabrzeManchester United 1:0 90 000
12 PZP UEFA 1 października 1969 Górnik ZabrzeOlympiakos SFP 5:0 30 000
13 PZP UEFA 12 listopada 1969 Górnik ZabrzeRangers 3:1 80 000
14 PZP UEFA 18 marca 1970 Górnik ZabrzeLewski Spartak Sofia 2:1 100 000
15 PZP UEFA 15 kwietnia 1970 Górnik ZabrzeAS Roma 2:2 100 000
16 PMT 16 września 1970 GKS KatowiceFC Barcelona 0:1 85 000
17 PMT 16 września 1970 Ruch ChorzówACF Fiorentina 1:1 85 000
18 PZP UEFA 9 listopada 1971 Górnik ZabrzeManchester City 2:0 90 000
19 LM UEFA 29 września 1971 Górnik ZabrzeOlympique Marsylia 1:1 70 000
20 LM UEFA 8 listopada 1972 Górnik ZabrzeDynamo Kijów 2:1 70 000
21 Puchar UEFA 29 września 1976 GKS Tychy1. FC Köln 1:1 35 000
22 LM UEFA 18 września 1985 Górnik ZabrzeBayern Monachium 1:2 60 000
23 PZP UEFA 2 października 1986 GKS KatowiceFram 1:0 20 000
24 PZP UEFA 22 października 1986 GKS KatowiceFC Sion 2:2 10 000
25 Puchar UEFA 5 października 1988 GKS KatowiceRangers 2:4 30 000
26 LM UEFA 26 października 1988 Górnik ZabrzeReal Madryt 0:1 55 000
27 LM UEFA 13 września 1989 Ruch ChorzówSredec Sofia 1:1 15 000
28 Puchar UEFA 14 września 2000 Ruch ChorzówInter Mediolan 0:3 20 000

Pozostałe mecze[edytuj | edytuj kod]

22 lipca 1974 na Stadionie Śląskim odbył się mecz reprezentacji Śląska przeciwko Tanzanii, wygrany przez Ślązaków 7:2. Dodatkowo od połowy lat 50. do końca lat 80. odbyło się tutaj wiele prestiżowych spotkań ligowych (m.in. derby Górnego Śląska). W marcu 2008 mecze rozgrywali tu Ruch Chorzów i Polonia Bytom z racji niedopuszczenia ich obiektów do rozgrywek w tym okresie.

Inne wydarzenia piłkarskie[edytuj | edytuj kod]

17 czerwca 2018 r. na płycie głównej odbył się Wielki Finał Śląskiej Ligi Młodych Talentów[15]

Żużel[edytuj | edytuj kod]

Od 8 czerwca 1972 murawę boiska Stadionu Śląskiego okalał pełnowymiarowy tor żużlowy. Najważniejszymi zawodami w tej dyscyplinie rozgrywanymi na nim były żużlowe mistrzostwa świata: indywidualne (4 krotnie: 1973, 1976, 1979 i 1986, par (2-krotnie: 1978 i 1981) i drużynowe (1-krotnie: 1974). Dwa razy odbyły się tutaj zawody Grand Prix Europy. Ich organizatorem była bydgoska Polonia, która jednocześnie organizowała w Bydgoszczy Grand Prix Polski. Stadion Śląski stanowił też największy obiekt żużlowy na świecie. 1 września 2018 roku odbył się mecz Polska - Reszta Świata, który oglądało 16871 widzów[16], a 15 września - finałowa runda Indywidualnych Mistrzostw Europy 2018, którą śledziło na żywo 31 626 kibiców[17].

Lekkoatletyka[edytuj | edytuj kod]

W 1967 roku obiekt gościł mistrzostwa Polski seniorów[18]. W 1969 odbył się tutaj mecz lekkoatletyczny Polska – NRD – Związek Radziecki[19], podczas którego reprezentująca ZSRR Nadieżda Cziżowa jako pierwsza w historii kobieta pchnęła kulą ponad 20 metrów ustanawiając wynikiem 20,09 rekord świata[20]. Na początku 2010 pojawiła się idea zorganizowana na Stadionie Śląskim mistrzostw świata w 2015 roku jednak w czerwcu tego samego roku Chorzów odpadł z walki o organizację zawodów[21]. Istniała koncepcja aby zgłosić miasto i stadion do goszczenia mistrzostw Starego Kontynentu w 2016 roku[22].

8 czerwca 2018 roku odbył się 64. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego. Wydarzenie zgromadziło 20 862 kibiców[23][24].

9-12 czerwca 2018 roku na stadionie zorganizowane zostały XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych[25].

W dniach 27-29 lipca 2018 r. Stadion Śląski gościł Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży[26].

22 sierpnia 2018 roku odbył się Memoriał Kamili Skolimowskiej[27]. Wydarzenie zgromadziło rekordową widownię - 41 200 kibiców[28].

30 maja 2021 poinformowano, że w 2028 roku na stadionie odbędą się lekkoatletyczne mistrzostwa Europy[29].

Imprezy muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Na Stadionie Śląskim odbywają się ponadto koncerty muzyczne (wówczas obiekt ten jest w stanie pomieścić nawet 85 000 fanów muzyki). Gościły już na nim m.in.: Iron Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, Metallica, U2, Nightwish, czy Slipknot. W czerwcu 2007 swoje koncerty zagrali tutaj: Linkin Park, Pearl Jam i Genesis, 3 lipca 2007 wystąpili pierwszy raz w Polsce Red Hot Chili Peppers. W 2008 roku na stadionie zagrała Metallica, Machine Head oraz The Police. W sierpniu 2009 roku ostatni przed wyłączeniem stadionu na czas remontu koncert dała grupa U2. 9 lipca 2018 roku na stadionie zagrali Guns N' Roses[30]. 24 lipca 2019 odbył się koncert zespołu Rammstein[31].

Wykaz imprez muzycznych zorganizowanych na Stadionie Śląskim na podstawie[32]:

Data Wykonawcy Nazwa koncertu / Trasa koncertowa Sprzedane bilety Przychód Dodatkowe informacje
13 sierpnia 1991 AC/DC
Metallica
Queensrÿche
Monsters of rock 1991
14 sierpnia 1998 The Rolling Stones Bridges to Babylon Tour 44,598/44,598 $1,440,020
4 maja 2002 Lady Pank 20 Lat
31 maja 2004 Metallica Madly in Anger with the World tour
29 maja 2005 Behemoth
Dragon Force
Frontside
Iron Maiden
Kreator
Nightwish
Primal fear
Mystic Festival 2005
5 lipca 2005 U2 Vertigo Tour 64,711/64,711 $3,127,416
21 kwietnia 2006 Lady Pank
13 czerwca 2007 Pearl Jam 2007 European Tour
21 czerwca 2007 Genesis Turn in on Again! 33,088/45,000 $1,462,965
3 lipca 2007 Red Hot Chilli Peppers Stadium Arcadium
28 maja 2008 Metallica European Vacation Tour
26 czerwca 2008 The Police Reunion Tour 47,693/ 47,693 $3,137,631
6 sierpnia 2009 U2 U2 360° 75,180 / 75,180 $6,414,960 Utwór Where the Streets Have no Name wydany na płycie U22
9 lipca 2018 Guns N' Roses Not in this lifetime... Tour Pierwszy Koncert po przebudowie
24 lipca 2019 Rammstein Rammstein Stadium Tour 53,309/53,309 $5,083,822

Pozostałe wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

 • Na stadionie odbywają się kongresy Świadków Jehowy, także międzynarodowe. W 1985 roku odbył się pierwszy z nich pod hasłem „Lud zachowujący prawość” (ponad 30 tysięcy obecnych), w 1989 roku kongres pod hasłem „Prawdziwa pobożność” (ponad 65 tysięcy obecnych) i w 2006 roku w dniach od 4 do 6 sierpnia, trzeci międzynarodowy kongres na Stadionie Śląskim pod hasłem „Wyzwolenie jest blisko!” (liczba obecnych wyniosła około 55 tysięcy osób).
 • 30 maja 2009 roku na Stadionie Śląskim odbyły się pierwsze w Polsce i w Europie zawody Monster Jam (dokładnie Orlen Monster Jam).
 • 29-30.06.2018 r. na Stadionie Śląskim oraz w jego okolicach rozgrywany był Rajd Śląska 2018[33].
 • 4 sierpnia 2018 roku na Stadionie Śląskim odbył się „Rodzinny Piknik na Śląskim”, organizowany przez Marszałka Woj. Śląskiego[34].
 • 6 sierpnia 2018 roku Stadion Śląski gościł najlepszych kolarzy świata, którzy z płyty głównej rozpoczęli zmagania w ramach 3 etapu 75. Tour de Pologne 2018[35].
 • W dniach 10-12 sierpnia 2018 roku na stadionie zorganizowany został kongres Świadków Jehowy „Bądź odważny![36].
 • 5 września 2018 r. na Stadionie odbyła się akcja pod nazwą „Senior na Drodze”[37].
 • 22 września 2018 r. Stadion Śląski gościł wydarzenie Monster Jam, które przyciągnęło na chorzowski obiekt 28 097 widzów[38]
 • W noc sylwestrową 2018/2019 na stadionie odbyła się Sylwestrowa Moc Przebojów, organizowana i emitowana przez telewizję Polsat.
 • W dniach od 9 do 11 sierpnia 2019 roku odbył się kongres regionalny Świadków Jehowy pod hasłem „Miłość nigdy nie zawodzi!”.
 • W noc sylwestrową 2019/2020 na stadionie odbyła się Sylwestrowa Moc Przebojów, organizowana i emitowana przez telewizję Polsat.

Klub sportowy[edytuj | edytuj kod]

Przy Stadionie Śląskim działa jednosekcyjny klub piłkarski o nazwie Klub Sportowy „Stadion Śląski, specjalizujący się w szkoleniu młodzieży (szkółka piłkarska). Utworzono go w 6 stycznia 1928 roku jako KS Stadion Królewska Huta, z sekcjami – piłką nożną, lekkoatletyką, pływaniem i tenisem[39][40], a 20 kwietnia 1962 reaktywowano jako Wojewódzki Sportowy Ośrodek Metodyczno-Szkoleniowy Klub Sportowy Stadion Śląski przy Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Prawa stowarzyszenia klub otrzymał 11 maja 1962 roku. Od samego początku klub ten zajmował się wyłącznie szkoleniem młodzieży (od trampkarzy do juniorów), bowiem planów utworzenia drużyny seniorów – mimo poczynionych starań wspólnie z AKS-em Chorzów – nie udało się nigdy zrealizować. Klub ma barwy zielono-białe. Największym jego sukcesem było czwarte miejsce w mistrzostwach Polski juniorów w Olsztynie. Szkoli blisko 400 młodych piłkarzy. Zajęcia odbywają się 5-7 razy w tygodniu, w 11 grupach podzielonych według kryteriów wiekowych. W 2005 roku zyskał status Organizacji Pożytku Publicznego. Z klubu wywodzą się tacy zawodnicy jak: Jerzy Wyrobek, Henryk Wieczorek, Paweł Janduda, Dariusz Fornalak, Robert Mitwerandu, Dariusz Rzeźniczek, Michał Mak, Mateusz Mak, Arkadiusz Szczygieł, Dawid Plizga czy Piotr Ćwielong.

Zawody Orlen Monster Jam (30 maja 2009 r.)
Zawody Orlen Monster Jam (30 maja 2009 r.)

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Mecz bez udziału publiczności ze względu na zagrożenie epidemiologiczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Murawa na Stadionie Śląskim już gotowa - Silesion.pl, silesion.pl [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2019-09-25] (pol.).
 2. a b Oficjalna strona Stadionu Śląskiego. [dostęp 2012-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-27)].
 3. a b c d e Marcin Fejkiel: Stadion Śląski będzie biało-czerwonym kotłem czarownic (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2010-03-31].
 4. Stadion Śląski, REGULAMIN OBIEKTU STADION ŚLĄSKI [PDF], maj 2018 (pol.).
 5. https://web.archive.org/web/20130523120732/http://dom.wieszjak.pl/wiadomosci/nieruchomosci-komercyjne/292741,Stadion-Narodowy-w-Warszawie--najwiekszy-stadion-w-Polsce-GALERIA.html.
 6. Awantura o Narodowy. Jeden jest w Chorzowie, drugi w Warszawie.
 7. Gdzie jest Stadion Narodowy? W Warszawie czy Chorzowie?
 8. „Gazeta Wyborcza” – „Stadion Śląski – kocioł czarownic” Paweł Czado, Piotr Zawadzki 2006.03.30.
 9. Wojciech Todur Stadion Śląski otwarty! Jako pierwsi zaprezentowali się maratończycy
 10. Stadion Śląski po modernizacji - Modernizacja Stadionu Śląskiego, stadion.slaskie.pl [dostęp 2019-08-20] [zarchiwizowane z adresu 2019-08-20].
 11. Norddigital.com, Stadion Śląski, Stadion Śląski [dostęp 2019-08-20] [zarchiwizowane z adresu 2019-08-22] (pol.).
 12. Gazeta Wyborcza Katowice: Stadion Śląski będzie żółto-niebieski (pol.). [dostęp 2011-02-15].
 13. Norddigital.com, Stadion Śląski, Stadion Śląski [dostęp 2019-08-20] (pol.).
 14. pzpn.pl: Boisko przy Stadionie Śląskim z certyfikatem FIFA.
 15. Młodzi piłkarze zagrali na Śląskim (pol.). stadionslaski.pl. [dostęp 2018-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-21)].
 16. Polska pokonała Resztę Świata 46:44 (pol.). stadionslaski.pl. [dostęp 2018-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-23)].
 17. Leon Madsen Indywidualnym Mistrzem Europy (pol.). stadionslaski.pl. [dostęp 2018-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-23)].
 18. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia Finałów Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008. ISBN 978-83-61233-20-6.
 19. Zbigniew Łojewski, Tadeusz Wołejko: Osiągnięcia Polskiej Lekkiej Atletyki w 40-leciu PRL. Mecze Międzypaństwowe I Reprezentacji Polski seniorów – mężczyźni. Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 1984.
 20. Progression of Official World Record / Women, Shot, tilastopaja.org [dostęp 2011-11-06] (ang.).
 21. MŚ 2015 na Stadionie Śląskim? Odpadliśmy na starcie (ang.). Gazeta.pl Katowice. [dostęp 17 września 2010].
 22. Ambitne plany organizacyjne. „Magazyn lekkoatletyczny”, s. 46, lipiec – sierpień 2010. Kobyłka: Lama Production. ISSN 2081-8939. 
 23. Trzy najlepsze wyniki na świecie ozdobą Kusego! (pol.). kusocinski.pzla.pl. [dostęp 2018-06-09].
 24. Śląski zdał lekkoatletyczny egzamin. Ponad 20 tys. kibiców! (pol.). www.chorzowianin.pl. [dostęp 2018-06-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-12)].
 25. XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych (pol.). www.olimpiadyspecjalne.pl. [dostęp 2018-06-09].
 26. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (pol.). stadionslaski.pl. [dostęp 2018-08-11].
 27. Stadion Śląski areną Memoriału Kamili Skolimowskiej 2018. Bilety już w sprzedaży! (pol.). fundacjakamili.pl. [dostęp 2017-10-17].
 28. Rekordowy Memoriał Kamili Skolimowskiej (pol.). stadionslaski.pl. [dostęp 2018-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-23)].
 29. Wirtualna Polska Media, Wielka impreza lekkoatletyczna odbędzie się w Chorzowie! Po raz pierwszy w Polsce - WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 30 maja 2021 [dostęp 2021-05-30] (pol.).
 30. Guns N' Roses na Śląskim (pol.). stadionslaski.pl. [dostęp 2018-08-11].
 31. Rammstein w Polsce. Koncert na Stadionie Śląskim wyprzedany! (pol.). terazmuzyka.pl. [dostęp 30 czerwca 2019]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 czerwca 2019)].
 32. Search for setlists: stadion slaski | setlist.fm, www.setlist.fm [dostęp 2020-04-02].
 33. Rajd Śląska 2018 (pol.). www.stadionslaski.pl. [dostęp 2018-08-11].
 34. Śląskie na Śląskim Fest (pol.). www.stadionslaski.pl. [dostęp 2018-08-11].
 35. Trzeci etap 75. Tour de Pologne wyruszy ze Śląskiego. (pol.). www.stadionslaski.pl. [dostęp 2018-08-11].
 36. Kongres Świadków Jehowy. (pol.). www.stadionslaski.pl. [dostęp 2018-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-11)].
 37. Akcja „Senior na drodze” także na Śląskim. (pol.). www.stadionslaski.pl. [dostęp 2018-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-23)].
 38. Trucki wróciły na Śląski (pol.). www.stadionslaski.pl. [dostęp 2018-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-23)].
 39. Str. 50, „75 lat OZPN KATOWICE” KSIĘGA PAMIĄTKOWA, wyd. GiA KATOWICE w r. 1996.
 40. Paul Rother, Chronik der Stadt Königshütte Oberschlesien, Dülmen: Laumann Verlag, 1994, ISBN 3-87466-193-8, OCLC 830159020.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Tomasz Taczewski: Współczesna architektura Katowic. Katowice: Wydawnictwo GIA, 2002, s. 84. ISBN 83-904135-2-3.
 • Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku, red. Ewa Chojecka, wydawca: Muzeum Śląskie, Katowice 2004, s. 449, ISBN 83-87455-77-6.
 • „Pół wieku Stadionu Śląskiego”
 • Gazeta Wyborcza”, wkładki:
  • „Pół wieku Stadionu Śląskiego” Część 1, 26 czerwca 2006, str: 1, 2, 3, 4
  • „Pół wieku Stadionu Śląskiego” Część 3, 10 lipca 2006, str: 1, 2, 3, 4
  • „Pół wieku Stadionu Śląskiego” Część 4, 17 lipca 2006, str: 1, 2, 3, 4
 • Gazeta Wyborcza”, 2 lipca 2007 – wkładka: „Śląskie. Skarby – Spodek i Stadion Śląski”

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]