Kamienice podcieniowe w Tarnowskich Górach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienice podcieniowe na Rynku
Tarnogórskie podcienia

Kamienice podcieniowe w Tarnowskich Górach – zespół zabytkowych kamienic w Tarnowskich Górach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szereg kamieniczek w zachodniej pierzei Rynku i przy ulicy Gliwickiej, zwanych potocznie Laubami, powstał w 2. poł. XVI wieku, wraz ze zlokalizowaniem w tym miejscu centralnego placu miasta.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kamienica podcieniowa przy ul. Gliwickiej 5

Arkadowe, otwarte podcienia to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów tarnogórskiej architektury. Takie arkady miały dawniej jeszcze dwie sąsiednie kamienice. Utrzymane w stylistyce renesansowej budynki podlegały jednak wielu przeróbkom. Obecny wygląd domy z podcieniami uzyskały w początkach XIX wieku, część obiektów tej pierzei przebudowano natomiast całkowicie na przełomie XIX i XX wieku. We wnętrzach zachowały się archaiczne cechy architektonicznesklepione kolebkowo piwnice, kamienne odrzwia z gmerkiem wykonawcy.

5 września 2015 – na tydzień przed tarnogórskimi Gwarkami – przy kamienicy Rynek 17 stanęła rzeźba gwarka autorstwa Norberta Jastalskiego. Jest to czwarta taka figura w Tarnowskich Górach (pozostałe stoją u zbiegu ul. Krakowskiej i ul. Tylnej, przy dworcu MZKP Tarnowskie Góry oraz w niszy na elewacji tarnogórskiego ratusza)[1].

Administracja[edytuj | edytuj kod]

Lauby obejmują administracyjnie budynki o numerach:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]