Karabin StG45(M)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sturmgewehr 45(M)
Ilustracja
StG45(M) (replika)
Państwo  III Rzesza
Rodzaj karabin szturmowy
Historia
Prototypy 19431945
Dane techniczne
Kaliber 7,92 mm
Nabój 7,92 x 33 Kurz
Magazynek 30 nab.
Wymiary
Długość 920 mm
Długość lufy 430 mm
Masa
broni 4,81 kg
Inne
Prędkość pocz. pocisku 640 m/s
Szybkostrzelność teoretyczna 350 – 450 strz./min

Sturmgewehr 45(M)prototypowy niemiecki karabin szturmowy kalibru 7,92 x 33 mm Kurz.

Historia konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Pomimo wprowadzenia do uzbrojenia karabinu szturmowego StG44 w III Rzeszy nie przerwano prac nad dalszym rozwojem tego rodzaju broni.

Pracami nad nowym, prostszym i tańszym karabinem szturmowym zajmowała się także firma Mauser-Werke z Oberndorfu. Pierwsze projekty karabinu szturmowego w zakładach Mausera powstały jeszcze przed przyjęciem StG44 do uzbrojenia. Latem 1943 roku zbudowano pierwszy prototyp oznaczony jako Gerät 06. Był to skonstruowany przez Ernsta Altenburgera i Ludwiga Vorgrimlera karabin szturmowy działający na kombinowanej zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy wspomagających odrzut zamka półswobodnego. Próby wykazały, że taka zasada działania automatyki zmniejsza niezawodność broni. Dodatkowo przy strzelaniu seriami Gerät 06 wpadał w drgania zwiększające rozrzut.

Gerät 06(H)
StG45(M) z magazynkiem 10 nabojowym

Drugi prototyp Gerät 06 2 działał już na zasadzie odrzutu zamka półswobodnego. Jednak nadal nie udało się poprawić niezawodności broni. Dopiero zastosowanie skonstruowanego od nowa przez Vorgrimlera zamka w prototypie Gerät 06(H) przyniosło zdecydowaną poprawę.

W lecie 1944 roku odbyły się próby nowego karabinu przez Erprobungstelle Heer z Kummersdorfu. Próby wykazały, że nowy karabin nie ustępuje StG44, a według obliczeń będzie znacznie mniej koszto- i materiałochłonny. W celu przeprowadzenia ostatecznych testów zamówiono w Mauser-Werke 30 karabinów (partia prototypowa) do dalszych prób. Gerät 06 H otrzymał także oficjalne wojskowe oznaczenie Sturmgewehr 45(M) (litera M oznaczała zakłady Mausera) w skrócie StG45(M).

Klęski III Rzeszy i alianckie bombardowania sprawiły, że do zajęcia Oberndorfu 20 kwietnia 1945 roku gotowych było tylko kilka egzemplarzy StG45(M). Po wojnie pojedyncze egzemplarze tego karabinu trafiły do USA i Wielkiej Brytanii.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Karabin StG45(M) był indywidualną bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odrzut zamka półswobodnego. Opóźnienie otwarcia zamka zapewniały dwie symetryczne rolki. Mechanizm spustowy kurkowy umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym i seriami. Dźwignia przełącznika rodzaju ognia po lewej stronie broni pełniła także rolę bezpiecznika. Zasilanie z dwurzędowych magazynków łukowych o pojemności 30 naboi (magazynki zamienne z magazynkami StG44). Otwarte przyrządy celownicze składały się z muszki i celownika krzywkowego ze szczerbiną. Kolba drewniana stała.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]